Dositej Obradović: Kratka biografija

Podeli

Jedan od najznačajnijih prosvetitelja srpskog naroda, Dositej Obradović je bio i ključna figura kulturnog i nacionalnog preporoda u Srbiji tokom XVIII i početkom XIX veka. Njegov život i rad ostavili su neizbrisiv trag na srpsku književnost, obrazovanje i filozofiju.

Dostije Obradovic, prvi srpski ministar prosvete, biografija dositeja obradovica
Javno vlasništvo

U svom radu uspeo da objedini tradicionalne vrednosti sa novim, prosvetiteljskim idejama, ostajući veran svom srpskom patriotizmu i pravoslavnoj veri. Njegovo delovanje obuhvatalo je brojne oblasti, od prevođenja klasičnih dela evropske književnosti do reforme obrazovnog sistema u Srbiji. Zalaganja Dositeja Obradovića za kulturnu emancipaciju srpskog naroda bila su inspiracija mnogim generacijama koje su sledile njegov primer.

Kroz svoje pisano delo, Dositej Obradović je ne samo dao značajan doprinos srpskoj književnosti, već je i postavio temelje modernog srpskog jezika i književnosti. Njegova prozna dela, dnevnici i filozofski spisi odražavaju široko obrazovanje i duboko razumevanje evropskih kulturnih tokova. Zajedno sa Vukom Karadžićem je Dositej Obradović prepoznat kao jedan od osnivača moderne srpske književnosti.

Njegov život bio je ispunjen neprekidnim putovanjima i učenjem, što mu je omogućilo da upije različite kulturne uticaje i prenese ih na srpski narod. Kao prvi ministar prosvete u Srbiji, Dositej Obradović je postavio temelje obrazovnog sistema koji je bio ključan za razvoj Srbije kao moderne evropske države.

Kratka biografija Dositeja Obradovića

Dositej Obradović bio je srpski pisac, biograf, filozof, pedagog, prosvetni reformator, lingvista, poliglota i prvi ministar prosvete Srbije. Kao značajan protagonista srpskog nacionalnog i kulturnog preporoda, zalagao se za prosvetiteljske i racionalističke ideje, ostajući srpski patriota i sledbenik Srpske pravoslavne crkve.

Rođen je kao Dimitrije Obradović, verovatno 1739. godine, u banatskom selu Čakovo, u Habsburškoj monarhiji, danas u Rumuniji. Od ranog detinjstva pokazivao je strast za učenjem. Obradović je odrastao u bilingvalnom okruženju, jer je govorio i srpski i rumunski jezik, a naučio je klasični grčki, latinski, moderni grčki, nemački, engleski, francuski, ruski i italijanski.

Dana 17. februara 1757. godine postao je monah u srpskom pravoslavnom manastiru Hopovo u Sremu i dobio ime Dositej.

Preveo je na srpski jezik mnoge evropske klasike, uključujući Ezopove basne. Nakon što je iscrpeo sadržaje manastirske biblioteke, glad za znanjem odvela ga je na dalja putovanja. Dana 2. novembra 1760. godine napustio je manastir Hopovo i krenuo ka Hilandaru na Svetoj Gori.

Godine 1761. odlazi u Zagreb gde je studirao latinski. Od 1761. do 1763. godine bio je učitelj u srpskoj školi u Kninskom Polju. Nakratko je predavao u manastiru u Boki Kotorskoj, pre nego što ga je za sveštenika zaredio vladika Vasilije Petrović. Nakon bolesti, vratio se da predaje u Dalmaciji, u selu Golubić kod Knina. Zatim je otišao na Krf, gde je učio grčki, pre nego što je otišao u Veneciju i potom se vratio u Dalmaciju, gde je ponovo postao učitelj, u Plavnu. Kasnije se upisao na Univerzitet u Haleu gde je studirao filozofiju. Godine 1783. prešao je na Univerzitet u Lajpcigu i objavio svoje prvo delo.

Obradović je proveo više od trećine svog života u Austriji, gde su na njega uticale ideje Josifa II i nemačkog prosvetiteljstva. Takođe je bio anglofil i pod uticajem engleskih prosvetitelja, video je Englesku kao zemlju duhovne slobode i moderne civilizacije. Pored ovih zemalja, njegovi četrdesetogodišnji putnički poduhvati širom Evrope i Male Azije odveli su ga i u Grčku, Mađarsku, Tursku, Rumuniju, Francusku, Rusiju, Englesku i Poljsku.

U vreme Prvog srpskog ustanka (1804.) Dositej Obradović se nalazio u Italiji, gde je objavio svoju ključnu pesmu Vostani Serbie u čast Karađorđa Petrovića i ustanika. U Dositejevoj pesmi, Srbija je prikazana kao uspavana lepotica, uspavana vekovima. Stihovi pozivaju Srbiju da se probudi i da bude primer svojim sestrama, Bosni, Hercegovini i Crnoj Gori.

Godine 1806. Obradović napušta Trst i seli se u Beograd, na poziv Karađorđa Petrovića, kako bi postao prvi ministar prosvete u novouređenoj vladi Srbije.

Godine 1809. osnovao je Veliku školu, prvu visokoškolsku ustanovu u Srbiji koja se kasnije razvila u univerzitet.

Obradović je pisao prve pojedinačne biografije i ubrzo se ovaj žanr proširio u oblik biografskih zbirki po uzoru na Nepota, Svetonija, Plutarha ili Diogena Laertija. Pomogao je da se Srbima predstavi književnost nekih zapadnoevropskih zemalja. On i Vuk Karadžić, na koga je Obradović uticao, priznati su kao očevi moderne srpske književnosti. Zbog čestih perioda gladi koji su pogađali srpsko stanovništvo, Obradović je uveo i uzgoj krompira u Srbiju.

Dositej Obradović je preminuo u Beogradu u Srbiji, 1811. godine. Sahranjen je u porti Saborne crkve u Beogradu.

Dela Dositeja Obradovića

Dositej je bio pionir u korišćenju narodnog jezika u književnosti, čime je približio pisanu reč široj populaciji. Njegova najpoznatija dela uključuju Pismo Haralampiju i Život i priključenija.

Ostaće upamćen i kao čovek koji je sakupio najlepše basne za decu, u čijim radnjama se mogu naći i mnogi odrasli.

Pismo Haralampiju

Pismo Haralampiju je prvo štampano delo Dositeja Obradovića, napisano u aprilu 1783. godine i upućeno njegovom prijatelju Haralampiju Mamuli, parohu crkve u Trstu. Ovo delo predstavlja molbu za pomoć u štampanju knjige Saveti zdravog razuma, jer je štampanje knjiga u to vreme bilo veoma skupo. Obradović je želeo da ovo delo bude izdato i sačuvano od zaborava, bez ikakve materijalne koristi za sebe.

U Pismu Haralampiju, Obradović iznosi svoj prosvetiteljski program i naglašava značaj opismenjavanja naroda. Zalaže se za pisanje na prostom, narodnom jeziku kako bi knjige bile dostupne i razumljive svim slojevima društva. On veruje da je obrazovanje ključno za prevazilaženje neznanja i predrasuda, kao i da jezik treba da spaja ljude različitih vera i kultura.

Dositej ističe potrebu za stvaranjem narodno-jezičke zajednice i smatra da je neznanje, a ne različite vere, glavni uzrok mržnje među ljudima. Pismo Haralampiju je manifest srpskog prosvetiteljstva u kojem Obradović poziva na versku toleranciju i jedinstvo. On naglašava da knjige treba da razumeju svi, ne samo učeni ljudi i da je prosvetljenje naroda ključno za stvaranje srećne zajednice.

Ovo delo je napisano u epistolarnoj formi i prvi put je štampano u Lajpcigu.

Život i priključenije

Život i priključenija je prvo i najvažnije Dositejevo delo, napisano 1783. godine, dok je drugi deo objavljen 1788. godine. Ova knjiga je strukturisana kao autobiografski zapis ili memoari iz detinjstva i perioda nakon napuštanja manastira. Iako ima oblik autobiografije, delo je prožeto dubokim filozofsko-moralnim razmišljanjima sa prosvetiteljskom funkcijom.

Obradović u ovom delu ne osvetljava samo svoj život, već i srpsko društvo tog vremena, kritički ga posmatrajući i subjektivno analizirajući. Život i priključenija ne može se klasifikovati ni kao roman ni kao priča, već kao „pismo“ napisano za komunikaciju sa društvom, prvenstveno sa porodicom, a zatim i sa širom publikom. Delo poseduje veliku vrednost jer jasno prikazuje prošla vremena.

Knjiga je izdata u dva dela sa pet godina razlike između njih. Prvi deo opisuje Obradovićev život od rođenja, uključujući poglavlja o njegovim roditeljima, obrazovanju i bekstvu u manastir. Ovaj deo je bogat moralnim osvrtima i savetima čitaocima, posebno o vaspitavanju dece. Drugi deo opisuje njegov život od trenutka bekstva iz manastira Hopovo do života u Lajpcigu, gde započinje svoje izdavačke aktivnosti.

Dositej Obradović je neizbrisiva figura u istoriji srpskog prosvetiteljstva i kulture, čije delo i nasleđe i dalje odjekuju u srpskom društvu. Dositej je primer kako pojedinac može, kroz posvećenost i rad, da utiče na čitav narod i da ostavi trag koji će trajati vekovima.









Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *