Kako se ostavljaju kiseli krastavci?

Podeli

U srpskoj kulinarskoj tradiciji kiseli krastavci za zimu definitivno zauzimaju posebno mesto, naravno uz kiseli kupus, ajvar i drugu zimnicu.

Kako se prave kiseli krastavci, kako se usoljavaju kiseli krastavci, kiseli krastavci salata
Pixabay: PhotoMIX-Company

Pored toga što su izuzetno ukusni i zdravi, kiseli krastavci za zimu se pripremaju vrlo jednostavno i brzo. Dobra vest je i ta što su kiseli krastavci bez konzervansa, mada postoje domaćice koje se odlučuju za drugačiju pripremu, pa su njihovi kiseli krastavci sa esencijom. Ipak, osnovni recept, koji se najčešće i primenjuje, podrazumeva samo korišćenje prirodnih sastojaka.

Kiseli krastavci

Naravno da se uvek možete odlučiti i za kupovinu već gotovih, industrijskih proizvoda, ali ono što treba da znate jeste da njihov ukus nikada ne može biti kao kada ih pripremate samostalno kod kuće. U većini slučajeva su to kiseli krastavci sa esencijom, što može da se negativno odrazi na zdravlje određenih ljudi, a posebno mališana, za koje je najbolje da se pripremaju kiseli krastavci bez konzervansa.

Vrlo malo vremena vam treba za pripremu kiselih krastavčića i ne mnogo sastojaka, a ukus domaćih krastavčića će vas sigurno oduševiti.

Prvo sterilišite tegle

S obzirom na to da su u pitanju kiseli krastavci bez konzervansa, to podrazumeva da morate voditi računa o sterilizaciji tegli, a kasnije i o njihovoj pasterizaciji. Zato je preporučljivo da prvo to učinite, a tek posle toga da počnete sa pripremom zimnice.

Tegle za kisele krastavce se sterilišu u rerni i to vrlo brzo, a poklopce je obično preporuka prokuvati.

U principu je dovoljno oko 15-20 minuta na temperaturi između 50 i 100° da prazne i prethodno oprane tegle sterilišete, pa da posle toga počnete sa pripremom krastavčića. Vodite računa o tome da rernu prvo zagrejete, pa da tek onda u nju ubacite oprane, otvorene tegle.

Kiseli krastavci recept za sirćetom

Najbitnije je da odaberete zdrave plodove i da vodite računa o tome da u svakoj tegli budu krastavčići približno iste veličine. Poželjno je čak da prvo ređate nešto krupnije krastavčiće, a zatim da popunjavate prostor sitnijima, s tim da razlika u veličini povrća ne bude naročito velika, ako je moguće.

Navedena mera je osnovna i može se u skladu sa potrebama duplirati, odnosno uvećavati proporcionalno. Obratite pažnju na to da ne duplirate samo količinu krastavaca, već i ostalih sastojaka, odnosno da ih proporcionalno uvećavate.

Od sastojaka za kisele krastavčiće će vam biti potrebno sledeće:

  • 2 kg krastavčića
  • 1 l vinskog sirćeta
  • 1 l obične vode
  • 60 gr kristal šećera ili 4 supene kašike
  • 90 gr soli ili 6 supenih kašika
  • 1 kašičica slačice
  • 1 kašičica bibera u zrnu
  • seckana sveža ili sušena mirođija po ukusu

Recept za kisele krastavčiće korak po korak

Nakon što ste pripremili tegle i poklopce, odnosno sterilisali ih u rerni, možete početi sa pripremom krastavčića.

1. Odabrane, zdrave krastavce dobro operite i poređajte u tegle sa puno pažnje. Vodite računa o načinu ređanja, tako da krastavčići stoje uspravno i da postoji što manje prostora između njih.

2. U većoj šerpi pomešajte vodu, sirće, so i šećer, zagrejte i ostavite da baci koji ključ.

3. Preko krastavčića, koje ste poređali u tegle, rasporedite ravnomerno količinu slačice, bibera i mirođije.

4. Važno je da se tečnost dobro ohladi, pa je posle toga prelijte preko krastavaca i zatvorite tegle.

5. Zatim izvršite pasterizaciju, tako što ćete već pripremljene krastavčiće u tegli poređati u veću šerpu i zagrejati postepeno vodu (tegle treba da budu u par santimetara vode). Poželjno je i da ispod tegli stavite jednu pamučnu krpu, kako se eventualno ne bi razlupale. Nakon što voda proključa, ostavite je da vri oko 10 do 15 minuta. Tako pripremljene tegle izvadite i ostavite da se ohlade prirodno, a možete ih eventualno i zamotati u neku deblju tkaninu.

Idealno bi bilo da se do sutradan kiseli krastavci za zimu hlade, posle čega ih možete odložiti na tamno mesto i ostaviti za zimu.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *