Nekako je uobičajeno da vreme koje prethodi novogodišnjim i božićnim praznicima bude usmereno ne samo na kićenje jelke, te pripremu za praznike, koji su za mnoge najznačajniji u toku godine, nego i da se ljudi sa pravom pitaju kako se piše Nova godina, ali i kako se piše Deda Mraz?
Možda vi i znate odgovor na ovo pitanje, ali ima mnogo onih kojima baš i nije najjasnije zbog čega se Deda Mraz tako piše, kada je u pitanju izmišljena ličnost.
Deda Mraz ili deda mraz
Sasvim je očekivano da ovaj bradati deka, koji je ulepšavao i ulepšava i dalje detinjstvo mnogima, budi znatiželju, pa čak i kada je u pitanju pravopis.
Međutim, na svu sreću, pravopis srpskog jezika je, kao i u svim ostalim situacijama, vrlo precizan. Naime, ukoliko je u pitanju ličnost iz nekog umetničkog dela, odnosno iz sveta mašte, ali i stripova i filmova, bez obzira što je u pitanju izmišljena ličnost, pravilno je napisati njeno ime velikim početnim slovom.
Sve to se odnosi i vlastita imena koja su sačinjena od samo jedne reči, ali i na ona koja su sačinjena od dve reči.
U tom smislu je odgovor na pitanje kako se piše Deda Mraz ili deda mraz jednostavan i glasi:
Deda Mraz se piše početnim velikim slovima.
Prema istom pravilu se pišu i imena sledećih junaka:
- Miki Maus
- Sneško Belić
- Božić Bata
- Džeronimo Stilton
- Bart Simpson
- Blinki Bil
- Duško Dugouško
- Brzi Gonzales
- Fleš Gordon
- Paja Patak
- Sunđer Bob
- Pepa Prase
- Hogar Strašni
Deda Mrazevi ili Deda Mrazovi
Druga nedoumica koja se često pominje, osim one kako se piše Deda Mraz ili deda mraz, odnosno se na pravilne oblike vokativa i instrumentala ove imenice i to množine.
U vokativu jednine glasi Deda Mraze, međutim problem nastaje oko toga kako glasi vokativ množine? Naime, uobičajeno da to bude Deda Mrazevi, mada se sreće i oblik Deda Mrazovi, doduše mnogo ređe.
Kada je u pitanju instrumental jednine, on je takođe prilično jednostavan i glasi (sa) Deda Mrazom, ali je množina nalik vokativu i glasi (sa) Deda Mrazevima ili (sa) Deda Mrazovima.