Kako se sprema cvekla za zimu?

Podeli

Bogata vitaminima i mineralima, cvekla se sa razlogom smatra pravom pravcatom riznicom zdravlja i poželjno je da se nađe na jelovniku i u zimskom periodu.

kako se priprema cvekla za zimu, cvekla zimnica, salata od cvekle
Pixabay: Desertrose7

Salata od cvekle zapravo može da upotpuni ukus mnogih jela, a kao i većina zimnice, tako se i ona priprema prilično jednostavno. Cvekla za zimu bez konzervansa idealna je za mališane, a njena priprema ne iziskuje nikakvo naročito umeće, kao ni naročit trud.

Cvekla za zimu u teglama

Pored toga što ćete imati priliku da i u zimskom periodu uživate u ukusu ovog povrća, odnosno salate od cvekle, zahvaljujući adekvatnoj pripremi zimnice moći ćete i da iskoristite sve nutritivne sastojke koje cvekla neosporno ima.

Cvekla za zimu se priprema prilično jednostavno i brzo. Uz to, budući da se priprema bez konzervansa, može se smatrati vrlo zdravom zimnicom.

Cvekla za zimu bez konzervansa

Sastojci koji su potrebni za pripremu smatraju se osnovnima za pripremu zimnice, pa uz cveklu, to je i alkoholno sirće, zatim so i šećer, te voda i po želji biber u zrnu, ali i slačica.

Osnovna mera za cveklu u tegli uključuje sledeće sastojke:

  • 2-3 kg cvekle
  • 250 ml alkoholnog sirćeta
  • 750 ml vode
  • soli po ukusu (obično jedna do dve supene kašike)
  • 30 gr šećera ili 2 kašike
  • po želji mogu biti dodati slačica, beli luk i biber u zrnu

Cvekla za zimu u teglama korak po korak

1. Cveklu sa korom dobro oprati i staviti da se kuva dok ne omekša.

2. Nakon što se ohladi, oljuštiti je i iseći na kolutove, čiju debljinu određuje samostalno domaćica.

3. Pomešati vodu i alkoholno sirće, pa dodati so i šećer, i sve dobro rastvoriti.

4. Možete dodati i beli luk, ako vam se više dopada cvekla za zimu sa belim lukom, a po želji i slačicu i biber u zrnu.

5. Prelijte pripremljenu tečnost preko cvekle i gotovo.

O čemu treba da vodite računa?

Prvo i osnovno što morate učiniti ukoliko želite da pripremate ovo povrće za zimu jeste da dobro operete tegle i sterilišete ih. Sterilizacija tegli u kućnim uslovima vrši se u rerni i to u prethodno zagrejanoj na 100°. Potrebno  je da tegle budu sterilisane oko 15 minuta, a što se poklopaca tiče, njih je najbolje prokuvati u kipućoj vodi.

Pošto ste poređali iseckanu cveklu u tegle i prelili pripremljenom tečnošću, potrebno  je da se izvrši i pasterizacija. Taj proces je vrlo jednostavan i podrazumeva da ćete na dno veće šerpe staviti prvo pamučnu krpu, a zatim poređati tegle i naliti šerpu vodom. Najbolje je da tegle budu u vodi visine oko dva prsta, odnosno par centimetara. Zatim ostaviti vodu da proključa i to postepeno, na umerenoj vatri, a onda tegle ostaviti da viruckaju oko 15 minuta. Proces pasterizacije je završen i tegle sa pripremljenom cveklom za zimu možete odmah izvaditi, obrisati i ostaviti da se postepeno hlade, a možete ih i ostaviti u šerpi da se polako ohlade, posle čega ćete ih odložiti na suvo i tamno mesto.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *