U toku zime nema lepšeg ukusa od ukusa turšije. Zato i ne čudi što i dan danas mnoge domaćice s jeseni užurbano prirpemaju ukišeljeno povrće, kako bi sa svojim ukućanima uživale u ovom fenomenalnom ukusu.
Recepti za turšiju su, kao uostalom i mnogi drugi recepti, brojni. Ipak, u osnovi svih je ljubav i strpljenje, ali i odabir kvalitetnog povrća.
Kako vreme odmiče, javljaju se i novotarije, pa tako može da se priprema i kiseli crni luk, ali i beli luk, recimo, što je pre bilo gotovo nezamislivo. Svakako da je najpopularnije povrće za turšiju:
- krastavčići
- paprika
- zeleni paradajz
- karfiol
- šargarepa
- kupus
Podrazumeva se da ne treba zaboraviti ni začine, koji turšiji daju specifičan ukus, a obično se koriste lovorov list i biber u zrnu.
Recept za turšiju
Iako postoje različiti načini za pripremu turšije, osnovni recept za turšiju je ujedno i najjednostavniji.
Od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:
- 2 kg krastavčića kornišona
- 1 kg zelene paprike
- 1 kg šargarepe
- 2 glavice karfiola srednje veličine
- 3 l vode
- 3 dl sirćeta
- 250 gr soli
- 7-10 listova lovora
- 1 kesica bibera u zrnu
Kako se pravi turšija korak po korak?
1. Krastavčiće i zelenu papriku operite, dok je šargarepu potrebno i da očistite ako želite. Što se karfiola tiče, nakon što ga operete, potrebno je da ga razdvojite na cvetiće.
2. U odvojenoj posudi pomešajte vodu i so, pa zagrevajte na ringli i mešajte dok se so potpuno ne rastopi. Na kraju dodajte i sirće.
3. Pripremite čiste tegle, koje bi trebalo i da sterilišete ili neku drugu posudu odgovarajuće veličine, pa ređajte povrće po želji.
4. Nakon što poređate povrće i dodate odabrane začine, prelijte preko njih pripremljenu tečnost i dobro zatvorite tegle.
5. Ostavite pripremljenu turšiju da odstoji nekoliko dana na sobnoj temperaturi posle čega je poželjno da je prenesete na neko hladnije i tamnije mesto i sačekate da se povrće ukiseli, kako biste mogli da ga konzumirate.