Koji je najbolji recept za pinđur?

Podeli

Pinđur ili ajvar često se mešaju, mada je prava istina da je jedino zajedničko ovim specijalitetima crvena paprika. Zapravo se radi o potpuno različitim namazima, a i pripremaju na drugačiji način.

Za razliku od ajvara, koji se priprema samo od crvenih pečenih paprika, pinđur podrazumeva i korišćenje paradajza, ali i belog luka, peršuna i drugih sastojaka.

Pinđur i ajvar razlika

Pored toga što je značajna razlika u ukusu, postoji i razlika u načinu pripreme ovih specijaliteta srpske kuhinje.

Sa jedne strane, ajvar se priprema isključivo od crvenih pečenih paprika, a leskovački pinđur podrazumeva korišćenje i drugih sastojaka.

Treba imati na umu i to da recept za pinđur može uključivati čak i plavi patlidžan, ali to zavisi od domaćice do domaćice.

Kao osnovni recept se pominje samo korišćenje crvene paprike i paradajza, zatim peršunovog lista i belog luka. Ali se mora priznati da postoje domaćice koje recept za pinđur malo modifikuju, pa dodaju i patlidžan, kako bi ukus ovog namaza bio bogatiji.

Brzi pinđur

Dobra vest je da se pinđur priprema vrlo lako i brzo, ako izuzmemo proces pečenja paprike, naravno.

Mere koje su navedene su osnovne, tako da po potrebi možete da ih uvećate i to naravno sve sastojke proporcionalno.

Od sastojaka za brzi pinđur će vam biti potrebno sledeće:

  • 2 kg crvenih paprika
  • 1 kg paradajza
  • 1 glavica belog luka
  • 1-2 veze peršuna
  • 2 supene kašike šećera
  • 2 supene kašike soli
  • 200 ml ulja
  • 200 ml sirćeta
  • ulje (za nalivanje pinđura) – oko 100 ml

Kako se pravi pinđur korak po korak?

1. Ispečene i oljuštene crvene paprike treba ostaviti da se dobro ocede, pa ih iskickati na komade. Po želji, paprike za pinđur se mogu i iseckati.

2. Paradajz je potrebno oljuštiti, a zatim ga iseckati na sitnije komade i uz dodatak šećera, kuvati. Potrebno je da se dobije polovina prvobitne količine.

3. Pred kraj kuvanja paradajza treba dodati pripremljene paprike, so i sitno seckani beli luk, kao i peršunov list. Obavezno dodati i ulje, pa pinđur pržiti, sve dok ne dostigne željenu gustinu.

4. Posle toga treba dodati predviđenu količinu sirćeta i ostaviti da pusti koji ključ.

5. Pripremljen brzi pinđur treba sipati u prethodno oprane i zagrejane tegle.

6. Zagrejati rernu na 100°, pa u nju staviti tegle sa pinđurom. Voditi računa o tome da tegle ne treba da budu zatvorene, jer je potrebno da se uhvati korica na njihovom vrhu.

7. Ostaviti tegle preko noći da se ohlade, pa sutradan samo na vrh dodati manju količinu ulja i zatvoriti ih, te ih odložiti na hladno i tamno mesto do zime.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *