Šta je adolescencija?

Podeli

Za pubertet su bez ikakve sumnje svi čuli i vrlo često ga pominju u negativnom kontekstu, prosto zato što je to bio period života koji je bio obeležen jakim emocijama, ali i mnogo čime drugim. Međutim, ono što se ređe pominje je period koji sledi pubertetu, a koji isto tako može da bude vrlo intenzivan i čak da se negativno odrazi na određene ličnosti.

Adolescencija termin, šta znači adolesencija, koji uzrast su adolescenti, da li su adoloescenti isto što i tinejdžeri
Pexels: Kindel Media

Adolescencija je…

Iako postoje brojne definicije toga šta je adolescencija, suština je u tome da se radi o periodu koji sledi pubertetu. U tom smislu pubertet i adolescencija su nerazdvojni, prosto zato što jedan period vodi prema drugom.

Da kažemo to slikovitije, adolescenti ne mogu da se smatraju decom, ali u isto vreme ne mogu da se smatraju ni odraslim ljudima. U tom smislu je adolescencija prelazni period, koji je vrlo često praćen intenzivnim promenama i to ne samo u fizičkom smislu, nego i u psihičkom.

S obzirom na to da je u pitanju najnormalniji period čovekovog razvoja, to se javlja ne samo polna zrelost u periodu adolescencije, nego i intelektualna i emocionalna, ali i psihološka i zrelost u socijalnom smislu. Dakle, svi aspekti zrelosti dolaze do izražaja u periodu adolescencije.

Pubertet i adolescencija

Kod svakog deteta se pubertet može javiti u različito vreme, te takođe može imati i različito trajanje, prosto zato što se radi o individualnom razvoju.

Što se prosečnih godina tiče, početak puberteta kod devojčica je uglavnom oko 11. godine starosti, a kod dečaka oko 12. Naravno da to može varirati od deteta do deteta.

Pored toga što dolazi do fizioloških promena, koja se odražavaju i na građu tela i na visinu i težinu, javlja se i intenzivna hormonska aktivnost u periodu puberteta.

Ipak, pubertet ni u kom slučaju ne treba posmatrati kao jasno definisani okvir, prosto zato što njegovo trajanje može da se razlikuje od deteta do deteta, ali i intenzitet. I dok neki prilično jednostavno prođu kroz period puberteta, pa onda muku muče u period do adolescencije, kod nekih se dešava i obrnuto, a ima i onih koji imaju vrlo intenzivne promene u oba perioda razvoja.

Jedno je sigurno, pubertet i adolescencija ne mogu proći bez stresnih situacija i za decu i po njihove roditelje.

Ono što se smatra osnovnom karakteristikom puberteta za devojčice jeste pojava prvog menstrualnog ciklusa, a za dečake prva ejakulacija. U suštini se to obično javlja oko godinu dana nakon početka ove faze razvoja.

Nakon završetka perioda puberteta na scenu stupa adolescencija, koja takođe u većini slučajeva može imati nekoliko razdoblja i uglavnom traje do 25. godine.

Periodi adolescencije

S obzirom na to da postoji ukupno četiri razdoblja u periodu adolescencije, to se u svakome od njih dešavaju različite promene.

Faze tokom adolescencije su:

  • rana adolescencija
  • srednja adolescencija
  • kasna adolescencija
  • postadolescencija

Kod devojčica se rana adolescencija javlja u periodu između 9. i 15. godine života, a kod dečaka nešto kasnije i to između 11. i 15. godine života. Period srednje adolescencije bi trebalo da bude isti i kod dečaka i devojčica i javlja se između 15. i 18. godine, dok je kasna adolescencija i kod muškaraca i kod žena period između 18. i 25. godine. Vreme kada dolazi do prihvatanja uloga koje imaju odrasli ljudi, odnosno kada je završeno formiranje celokupne ličnosti čoveka je poznato kao postadolescencija i u principu nastaje nakon 25. godine života, ali takođe može varirati od osobe do osobe.

Zapravo neko nikada ne izađe iz perioda kasne adolescencije, odnosno ne dođe do postadolescencije, prosto zato što ne prihvata uloge odraslih ljudi, ali tada već možemo govoriti o psihičkim problemima.

Adolescencija karakteristike

Kada se pominje adolescencija, karakteristike svakako mogu varirati od osobe do osobe i od perioda do perioda.

Suština je u tome da su adolescencija i mentalno zdravlje vrlo usko vezani, te da je uloga roditelja izuzetno značajna i u tom periodu. Jednostavno, adolescent treba da se na najbolji mogući način suoči sa svim promenama i na fizičkom i na psihičkom planu, te da sve to procesuira i nastavi dalje da raste i razvija se u svakom smislu.

Kao i svaki drugi period u životu, tako je i adolescencija sasvim normalna, ako joj se normalno pristupa. Treba imati na umu da kao i pubertet i adolescencija je praćena različitim vrstama promena, a sa kojima treba da se na najbolji mogući način suoče i roditelji i okolina deteta, odnosno mladog čoveka, a to će moći samo uz puno ljubavi.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *