Šta je ljutenica i kako se pravi?

Podeli

Pikantni specijalitet koji može biti u manjoj ili većoj meri ljut će sigurno upotpuniti trpezu tokom zimskih dana.

Šta je ljutenica, recept ljutenica, kako se pravi ljutenica, najbolja ljutenica
Pexels: Jessica Lewis 🦋 thepaintedsquare

Za razliku od ajvara, ljutenica se priprema uz dodatak paradajza i ljutih papričica. A da bila maksimalno ukusna, potrebno  je naravno da budu odabrane dobre i paprike i papričice, ali i zdrav, sočan paradajz.

U osnovi, starinska ljutenica se može praviti na više različitih načina, a najčešće se koriste crvene paprike, paradajz, feferoni i začini, što sve u suštini zavisi od recepta do recepta.

Jedna od najpoznatijih varijanti ovog ukusnog specijaliteta je svakako kafanska ljutenica, koja se priprema na nešto drugačiji način, ali o tome ćemo kasnije.

Brza ljutenica

Ono što je važno napomenuti jeste da se ljutenica priprema prilično brzo, mada postoje i recepti koji su nešto komplikovaniji.

Najjednostavnije je pripremiti sve sastojke izmiksane u blenderu ili koristiti štapni mikser. Međutim, kada je u pitanju starinska ljutenica, tada se obično preporučuje koristiti mašinu za mlevenje mesa kako bi se svi sastojci pripremili, a kasnije i sjedinili.

Leskovačka ljutenica – recept

Uz onu koja je poznata kao kafanska ljutenica, jedna od najpoznatijih je i leskovačka ljutenica. Recept se najčešće prenosi sa kolena na koleno u mnogim porodicama, pa se može desiti da postoje određena odstupanja.

Navedene mere su osnovne, te se po potrebi mogu uvećavati, naravno proporcionalno.

Od sastojaka za ljutenicu će vam biti potrebno sledeće:

  • 5 kg crvenih paprika za pečenje
  • 3,5 kg paradajza
  • oko 15 feferona
  • 400 ml vinskog sirćeta
  • 500 ml ulja
  • 4 supene kašike soli
  • 4 supene kašike šećera
  • 3 do 4 glavice belog luka
  • 3 veze svežeg peršuna

Ljutenica recept korak po korak

Pre nego što počnete sa pripremom ljutenice, valjalo bi da operete tegle i sterilišete ih. A to možete učiniti tako što ćete ih staviti u rernu, koja je prethodno zagrejana na 50° i ostaviti oko pola sata.

1. Crvene mesnate paprike oprati i ispeći ili u rerni ili u pekaču, odnosno na roštilju.

2. Nakon ljuštenja, paprike treba očistiti i pažljivo odstraniti semenke, pa ih iseckati na sitno.

3. Feferone oprati i očistiti, a zatim ih iseckati na sitno.

4. Beli luk očistiti i usitniti, kao i peršun.

Idealno je da beli luk i peršunov list budu izmiksani u blenderu ako je to moguće.

5. Paradajz oljuštiti i iseckati na kockice.

6 U šerpu odgovarajuće veličine dodati ulje, zatim šećer i so, kao i vinsko sirće. Posle toga dodati pripremljen paradajz i feferone. Sve to zajedno je potrebno na tišoj vatri kuvati oko 60 minuta.

7. Na kraju dodati pripremljenu pečenu papriku, a zatim i beli luk i peršun, pa sve zajedno kuvati na tišoj vatri još oko sat vremena.

Brza ljutenica je gotova onda kada se ne primećuje trag na dnu šerpe, a nakon što se prevuče drvena varjača po dnu. Potrebno  je posle toga ljutenicu pažljivo sipati u prethodno pripremljene tegle i ostaviti je da se prirodno ohladi. Nakon toga tegle zatvoriti i odložiti na tamno i hladno mesto.

Kafanska ljutenica

Vrlo je sličan recept i za kafansku ljutenicu, samo što on uključuje i korišćenje konzervansa, ali i mlevenog bibera, kao i svežu slatku papriku, a ne pečenu crvenu papriku.

Kafanska ljutenica se priprema vrlo jednostavno i to tako što se feferoni i sveža slatka paprika samelju, pa dodaju u prethodno oljušten i iseckan paradajz. Sve to se kuva oko dva sata, uz dodatak vinskog sirćeta, soli i bibera, odnosno belog luka.

Za razliku od klasične ljutenice, kafanska ljutenica ne podrazumeva dodatak peršuna i šećera, a na kraju kuvanja je potrebno dodati i konzervans.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *