Kao jedan od najmanje omiljenih poslova u kući pominje se vrlo često čišćenje rerne. Ostaci hrane, ali i zagorela mast, te neprijatni mirisi koji se iz zaprljane rerne šire često su razlog zbog koga domaćice jednostavno pokušavaju da preskoče ovaj posao.
Danas na tržištu, na svu sreću postoje mnoga sredstva, uz čije korišćenje se rerna može vrlo lako i brzo očistiti.
Međutim, ako spadate u red domaćica koje zanima čišćenje rerne prirodnim sredstvima, trebalo bi da znate da ćete se možda malo namučiti u tom slučaju, ali da će vas zato rezultat oduševiti.
Zašto je važno redovno čišćenje rerne?
Iako možda neko misli da je stvar estetike, redovno čišćenje rerne zapravo je vrlo važno zbog higijene na prvom mestu, a zatim i zbog očuvanja same rerne i njene funkcionalnosti. Nije nepoznato da zaprljana rerna može da postane mesto gde se legu bakterije i drugi mikroorganizmi, što vremenom može da se prenese i na hranu i da izazove različite probleme sa zdravljem.
Ne treba zaboraviti ni to da ukoliko se nagomilaju mast i ostaci hrane u zaprljanoj rerni, to u velikoj meri može da utiče i na ukus hrane, ali i na stvaranje neprijatnih mirisa.
Redovno čišćenje rerne i te kako može da utiče na produženje njenog veka trajanja. Ukoliko se redovno uklanjaju prljavština i masnoće iz rerne, to će sprečiti oštećenje njene unutrašnjosti i na taj način će biti obezbeđen optimalan rad rerne.
Čišćenje rerne prirodnim sredstvima
Ako ne želite da koristite namenske sprejeve za brzo čišćenje rerne, prirodna sredstva su tada najbolja opcija.
Postoji nekoliko metoda koje se smatraju vrlo efikasnim, kao što je na primer čišćenje rerne sodom bikarbonom ili čišćenje rerne folijom, ali samo treba biti strpljiv i uporan.
Ukoliko pripremite pastu od sode bikarbone i vode, a zatim je nanesete na zidove rerne i sačekate da deluje i to najbolje nekoliko sati ili čak celu noć, pa nakon toga samo prebrišete krpom, prilično je izvesno da ćete vrlo lako očistiti rernu.
Postoji i opcija za čišćenje rerne sirćetom, kada je potrebno da sirće i vodu pomešate u razmeri jedan prema jedan. Idealno je da tu mešavinu sipate u bocu koja ima rasprskivač i da njome poprskate unutrašnjost rerne. Nakon oko pola sata prebrišite rernu vlažnom krpom i gotovo.
Možete koristiti i limun za čišćenje rerne i to na vrlo jednostavan način. Presecite limun na pola, zatim istrljajte njime rernu i ostavite oko pola sata da deluje. Posle toga jednostavno prebrišite rernu vlažnom krpom i uživajte u obavljenom poslu.
Čišćenje rerne folijom
Iako se ovaj metod preporučuje kao fantastičan, zapravo je prava istina da čišćenje rerne folijom podrazumeva i korišćenje sode bikarbone i vode.
Suština je u tome da nakon što prebrišete unutrašnjost rerne mešavinom mlake vode i sode bikarbone, te ostavite da deluje, uzmete aluminijumsku foliju i njome zatim prebrišete rernu. Posle toga je potrebno i da unutrašnjost rerne prebrišete vlažnom krpom.
Trikovi za čišćenje rerne prirodnim sredstvima
Uz sve prethodno opisano, treba dodati i još nekoliko metoda za čišćenje rerne prirodnim sredstvima.
Možete napuniti posudu ključalom vodom, u koju ćete dodati malo vinskog sirćeta ili limunovog soka. Zatim tu posudu, a idealno bi bilo da bude pleh, ubacite u rernu i uključite je na oko 100 do 150°. Nakon oko pola sata, prilično je izvesno da će uklanjanje nečistoća sa zidova rerne biti mnogo jednostavnije, prosto zato što će para rastopiti nečistoće.
Takođe, umesto limunovog soka ili vinskog sirćeta, možete u pleh dodati i tablete namenjene mašini za pranje sudova. U tom slučaju rernu uključite na 50° i ostavite oko sat vremena pleh u njoj, posle čega je potrebno jednostavno da prebrišete unutrašnje delove rerne.
Ako vi znate za neki drugi trik za čišćenje rerne prirodnim sredstvima, bilo bi nam drago da ga navedete u komentarima.