Poreklom iz Severne Amerike, aronija je danas rasprostranjena širom sveta, a gaji se i u Srbiji.
Poznata je po obilju minerala i vitamina, kao i po značajnom sadržaju antioksidansa. Smatra se da jača imunitet, te da u velikoj meri može da zaštiti organizam od različitih infekcija i oboljenja, odnosno da doprinese značajno opštem stanju ljudskog organizma.
Sok od aronije je najčešći način konzumiranja ove biljke, a može se kupiti gotov proizvod ili se može pripremiti i matični sok od aronije u kućnim uslovima.
Sok od aronije lekovitost
Ukoliko bi trebalo navesti šta je pravi eliksir za zdravlje u današnje vreme, onda je to sigurno sok od aronije. Upravo zbog brojnih vitamina i minerala koje sadrži, kao i antioksidanasa, matični sok od aronije smatra se izuzetno blagotvornim za ljudski organizam.
Upravo su antioksidansi ti koji su zaslužni za lekovitost soka od ove biljke, jer oni štite ćelije ljudskog organizma od oštećenja, koja mogu izazvati slobodni radikali. U tom smislu antioksidansi koje sadrži gusti sok od aronije se preporučuju kao prirodna prevencija za različita oboljenja, među kojima su i dijabetes, srčana oboljenja, pa i karcinom.
U soku od ove biljke postoji i značajna količina vitamina C, zatim vitamina K i E, kao i kalijuma i gvožđa, ali i mnogih drugih lekovitih elemenata. Upravo zato se lekovitost soka od aronije ne dovodi u pitanje.
Primećeno je takođe da ukoliko se redovno konzumira, sok od aronije lekovitost ima i kada je u pitanju krvni pritisak, koji može sniziti i normalizovati, a takođe utiče i na regulaciju nivoa šećera u krvi. Uz to, jača krvne sudove, te pospešuje varenje. Zbog antiinflamatornog dejstva koje sok od aronije, odnosno ova biljka ima, može se koristiti i kao prirodna podrška za različita upalna stanja.
Sok od aronije recept
Nije potrebna nikakva naročita veština da bi se pripremio domaći matični sok od aronije, već samo malo strpljenja.
Od sastojaka za sok od aronije će vam biti potrebna sledeće:
- 1 kg aronije
- 1,5 l vode
- šećer po ukusu i po želji
Takođe se može pripremati i sok od aronije bez šećera na isti način, a imajte na umu da su navedeni sastojci zapravo osnovna mera za sok od aronije, što znači da po želji mogu biti proporcionalno povećani.
Kako se pravi sok od aronije korak po korak?
1. Operite aroniju pod mlazom vode i odstranite peteljke sa svakog ploda.
2. U šerpu odgovarajuće veličine stavite aroniju i dodajte predviđenu količinu vode.
3. Na umerenoj vatri kuvajte voće i vodu dok plodovi ne omekšaju, što je obično oko pola sata.
4. Pomerite dobijenu smesu sa ringle i ostavite je da se prirodno ohladi.
5. Tako dobijeni domaći sok od aronije procedite zatim kroz cediljku ili gazu.
6. Nakon toga možete dodati šećer ako to želite i dobro izmešati dok se ne rastopi.
7. Matični sok od aronije prespite zatim u staklene flaše i ostavite na tamnom i hladnom mestu.
Ovako pripremljen sok od aronije možete čuvati do sedam dana u frižideru. Ukoliko želite da neznatno produžite rok trajanja, možete izvršiti pasterizaciju u kućnim uslovima.
Kako se pije matični sok od aronije?
S obzirom na to da je u pitanju matični sok od aronije, odnosno koncentrat soka ove, inače jake biljke, to se sok od aronije uvek pije razblažen sa vodom. Razmera bi trebalo da bude jedan prema jedan, a maksimalna količina soka na dnevnom nivou je do 3 čašice za rakiju, što se odnosi na rakijske čašice od 0,3 do 0,5ml .
Naravno, ne bi trebalo celokupnu količinu piti odmah, već raspoređeno u dve do tri doze. Za prevenciju je obično preporuka unositi količinu jedne rakijske čašice soka, razblažene sa vodom.
Imajte na umu da je u pitanju koncentrovani sok, pa ne preterujte sa količinom.