Šta je i kako se igra padel?

Podeli

Podseća na tenis, ali i na skvoš, a nije ni jedno ni drugo, već je to padel. Dinamična sportska aktivnost, koja se može prilično lako savladati, sve je traženija u Srbiji, ali i širom sveta.

Padel, sta je padel, sport padel, razlika izmedju padela i tenisa
KKZ

Padel se igra u parovima, uz korišćenje namenskog reketa i predstavlja vrlo zanimljivu sportsku aktivnost, u kojoj se pokreću svi mišići. Tereni za padel su zatvoreni i okružuju ih zidovi.

Šta je padel?

Okarakterisan kao sportska aktivnost, padel se često primenjuje i u rekreativne svrhe i to najpre zato što omogućuje učešće svih mišića, te pozitivno utiče na fizičko stanje zdravlja.

Padel tereni su dimenzija 20 puta 30 metara i oko njih se nalaze zidovi. Obično je visina zidova od pleksiglasa između tri i četiri metra.

Igra se u parovima, a padel reketi koji se koriste su čvršći od reketa za tenis i nemaju žice. Loptica za padel podseća na lopticu za tenis, ali je lakša.

Osnovni cilj ove igre jeste da loptica bude prebačena preko mreže, kao i u tenisu i badmintonu i da protivnici ne uspeju da je vrate, naravno. Ukoliko protivnički par ne uspe da vrati lopticu posle samo jednog odskoka, odnosno ako loptica izađe sa terena ili ako udari u mrežu, osvajaju se poeni u padelu.

Budući da su padel tereni okurženi zidovima, to i oni imaju svoju svrhu u toku igre. Naime, loptica može o njih da se odbije bilo pre tog jednog odskoka, bilo posle, što daje posve novu dimenziju igri koja podseća najviše na tenis.

Kako je nastao padel?

U dalekom Meksiku, u gradu Akapulko je Enrike Korkuera izgradio prvi teren za padel i to 1969. godine. Zapravo je želeo da napravi teren za igru u dvorištu svoje kuće u tom meksičkom gradu. Međutim, nije imao baš mnogo prostora na raspolaganju.

I zato je odlučio da teren opaše zidovima. Od tada se padel tereni tako i prave, a upravo je Korkuera zaslužan i za osmišljavanje pravila padela.

Igra je najpre postala popularna širom Meksika, da bi se potom proširila i u Španiji i tako dalje, širom sveta. Zanimljivo je pomenuti da je upravo u Španiji padel i najpopularniji.

Kako se igra padel?

Samim tim što je Korkuera prilikom osmišljavanja pravila padela kombinovao pravila tenisa i skvoša to i ova igra počinje servisom, ali na tačno određeni način. Naime, loptica mora jednom da odskoči i mora biti udarena ispod struka servera. Važno je i da se servira dijagonalno, a dva puta je dozvoljen servis.

Lopticu igrači mogu u osnovi udarati na dva načina:

  • nakon što jednom odskoči
  • iz vazduha

Takođe, loptica može da se odbije od zidova terena, pa da nakon toga bude udarena, što daje posebnu dozu zanimljivosti ovom sportu.

Poeni se osvajaju u tri slučaja:

  • ako igrači ne uspeju da vrate lopticu preko mreže posle najviše jednog odskoka
  • ako loptica udari u mrežu
  • ako loptica izađe van terena

Sistem bodovanja nalikuje tenisu, odnosno 15-30-40-gem. Svaki set se sastoji od šest gemova, a pobednik je onaj koji dobije dva seta. Ako je rezultat izjednačen, odnosno 6:6 tada se igra taj-brejk.

Padel pravila

Vrlo su slična teniskim padel pravila, uz određene razlike. Osim istog sistema bodovanja, sličan je i način udaranja loptice, recimo.

Osnovna pravila padela su:

  • servis se izvodi dijagonalno i to ispod struka servera
  • dozvolje su dva pokušaja servisa
  • samo jednom loptica sme da udari o zemlju pre nego što je igrač vrati
  • zidovi oko terena za padel se mogu koristiti za vraćanje loptice
  • pre ili posle odskoka loptica sme samo jednom da se odbije o zidove oko terena
  • volej je dozvoljen, odnosno udaranje loptice iz vazduha
  • bodovanje je 15-30-40-gem
  • set ima šest gemova
  • dva dobijena seta dovode do pobednika
  • rezultat 6:6 podrazumeva i taj-brejk
  • po jedan tajm-aut je dozvoljen svakom paru igrača po setu
  • tokom igre je zabranjeno da igrači dodirnu ili polje protivnika ili mrežu

Kako odabrati reket za padel?

Budući da postoje različiti reketi na tržištu, to je i vrlo važno informisati se o tome kako izabrati reket za padel?

Zapravo treba uzeti u obzir najpre nivo iskustva, jer je recimo za početnike mnogo bolji reket koji ima veću površinu za udaranje, dok oni koji imaju dovoljno iskustva mogu odabrati i reket za padel sa manjom površinom za udaranje, popularno nazvanom “glava”.

Oblik reketa takođe je važan, kao i to da li je jezgro reketa mekše ili ne. U suštini je najbolje menjati rekete dok ne pronađete onaj koji najviše odgovara vašem stilu igre i nivou iskustva u padelu.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *