Zašto treba jesti crni luk?

Podeli

Povrće karakterističnog mirisa, koji mnogi smatraju neprijatnim, crni luk kao lek je vekovima unazad vrlo poštovan. I to ne samo crni luk za kašalj, nego i kao svojevrstan lek za krvni pritisak, ali i kao povrće koje u velikoj meri može da poboljša ukus mnogim jelima.

Crni luk, zasto jedemo crni luk, crni luk i zdravlje, zasto treba jesti crni luk
Pixabay: 1195798

Uz to što se radi o vrlo ukusnom povrću, crni luk je za zdravlje odličan. Bogat je mineralima i vitaminima, a sadrži i značajnu količinu antioksidanata, te se u tom smsilu smatra sjajnim prirodnim sredstvom za jačanje imuniteta. Veruje se da se redovnim unosom crnog luka u optimalnim količinama može uticati pozitivno na stanje organizma u celosti.

Jedite crni luk

I koliko god ga možda pratio neprijatan miris, jedite crni luk. Nemojte izbegavati ovo povrće, prosto zato što je u pitanju namirnica koja u velikoj meri može da poboljša stanje ljudskog organizma.

Izuzev obilja hranljivih materija, crni luk je poznat i kao niskokalorična namirnica, što ga čini idealnim sastojkom za sve one koji žele da se zdravo hrane.

Crni luk kao lek

Izuzev vitamina C, zahvaljujući kome i ima pozitivan uticaj na imunitet, crni luk sadrži i vitamin B, ali i folnu kiselinu.

Što se minerala tiče, u crnom luku ima i kalijuma i kalcijuma, ali i magnezijuma.

Ono što se smatra najbitnijim kada se navodi da treba koristiti crni luk kao lek jesu antioksidansi, koje sadrži. Zahvaljujući tim materijama, ovo povrće i te kako može da pomogne ukoliko u organizmu postoji oštećenje ćelija, koje je izazvano slobodnim radikalima.

Šta leči crni luk?

Zahvaljujući hranljivim materijama koje sadrži, crni luk se smatra odličnim prirodnim sredstvom za održavanje dobrog zdravlja i srca i krvnih sudova. U njemu ima specifičnog flavonoida koji u velikoj meri može da reguliše nivo holesterola i to tako da snizi loš holesterol, a poveća nivo onog holesterola koji se smatra dobrim. Zahvaljujući tome, crni luk pomaže sanaciji kardiovaskularnih oboljenja različite vrste.

Iako se često postavlja pitanje da li crni luk diže pritisak, odgovor se krije u hranljivim materijama koje sadrži, jer ovo povrće zaista može da pomogne u regulaciji krvnog pritiska. U tom smislu se smatra dobrim prirodnim sredstvom koje treba koristiti kao preventivno, da ne bi došlo do moždanog ili srčanog udara.

S obzirom na to da se smatra prirodnim izvorom vitamina C i kalcijuma, to se crni luk kao lek može koristiti i za održavanje zdravlja kostiju, ali i zglobova.

Zbog visokog nivoa vlakana koja sadrži, crni luk pospešuje probavu, a zbog probiotika kojih u njemu ima, podstiče rast dobrih bakterija u crevima.

Pored svega toga, zbog sumpora koji se u njemu nalazi, a koji je vrlo važan za proizvodnju kolagena i keratina, crni luk kao lek se može koristiti i za poboljšanje ne samo elastičnosti kože, nego i smanjenje bora, a može i da utiče na bolji rast kose.

Ne treba zaboraviti ni to da preventivno crni luk može da poboljša zdravlje oka, a najpre zbog specifičnih antioksidanasa koje sadrži i koji mogu oči u velikoj meri da zaštite od dejstva slobodnih radikala, koje je štetno.

Crni luk zdravlje

Nema sumnje da je u pitanju povrće koje bi svakako trebalo uključiti u svakodnevnu ishranu. Crni luk se može jesti ne samo sirov, nego i pržen i pečen, a obično se dodaje različitim jelima za poboljšanje ukusa.

Svakako ne treba zaboraviti da je svež crni luk najzdraviji, prosto zato što usled termičke obrade određene hranljive materije koje ovo povrće sadrži mogu u velikoj meri biti uništene.

I na kraju krajeva, jedite crni luk bez obzira što ga prati neprijatan miris, koji svakako može biti uklonjen ukoliko se zubi i usna šupljina odmah operu kaladontom, a može pomoći i grickanje par zrnaca kafe za uklanjanje neprijatnih mirnica koji su pratioci konzumacije ovog povrća.

Ni u kom slučaju ne treba zaboraviti da čak i ako se koristi crni luk kao lek, ovo povrće ne može da zameni terapiju koju je nadležni lekar propisao za lečenje određenih bolesti i stanja.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *