Jedinstveni fenomen koji može samo priroda da stvori, nalazi se na području Srbije i poznat je još pod nazivom Evropska sahara, Deliblatska peščara smeštena je u jugoistočnom delu srpskog Banata.
U pitanju je najveća kontinentalna peščara na evropskom tlu. Površina koju zauzima Deliblatska peščara iznosi oko čak 35.000 hektara.
Deliblatska peščara – lokacija
Smatra se da je u periodu ledenog doba, kada su duvali jaki vetrovi i pesak sa obala nekadašnjeg Panonskog mora nanosili, nastala je Deliblatska peščara. Danas je to zaštićeno područje koje funkcioniše kao Specijalni rezervat prirode Deliblatska peščara.
Brojne vrste biljaka i životinja, koje se smatraju i ugroženim i retkim obitavaju na području peščare. Stepski gušter i stepski soko, kao i banatski božur su neke od najpoznatijih vrsta koje na tom području obitavaju.
Ne treba zaboraviti ni mnoge prirodne lepote koje krije Deliblatska peščara, ali i kulturno istorijske znamenitosti.
Oko 65 kilometara udaljena od Beograda, Deliblatska peščara je od Novog Sada udaljena oko 150 kilometara. Najbliži grad je Panćevo, koji se nalazi na oko 50 kilometara udaljenosti, koliko peščaru deli i od Bele Crkve.
Deliblatska peščara
Nastanak ovog jedinstvenog prirodnog fenomena na području Republike Srbije vezan je za period ledenog doba.U to vreme je veći deo Panonske nizije zapravo bio pod Panonskim morem.
Potom je došlo do povlačenja mora, pa su iza toga ostale značajne količine peska. Upravo taj pesak su vetrovi taložili na području današnje Deliblatske peščare.
Austrijska carica Marija Terezija je tokom 18. veka izdala naredbu da bude izvršeno pošumljavanje Deliblatske peščare. Primaran razlog za to bio je želja za sprečavanjem širenja peska, odnosno za zaštitom okolnog zemljišta.
Specijalni rezervat prirode Deliblatska peščara je proglašen 1977. godine i to najpre zbog izuzetnih geomorfoloških karakteristika i biološke raznovrsnosti na ovom području.
Deliblatska peščara – šta videti?
S obzirom na to da je u pitanju Specijalni rezervat prirode Deliblatska peščara to je prilikom posete vrlo važno poštovati pravila koja na tom području važe.
Pogled na peščane dine, odnosno posmatranje biljnih i životinjskih vrsta koje obitavaju na tom području je svakako interesantno ljubiteljima prirode.
Inače, ova destinacija važi za vrlo popularnu među ljubiteljima avanture i biciklizma. Uz staze za pešačenje, u Deliblatskoj peščari postoje i namenske biciklističke staze.
Jedna od atrakcija peščare je i Devojački bunar. U pitanju je mesto koje se smatra pogodnim za rekreaciju i odmor. Izuzev vožnje biciklom po stazama koje su uređene, postoji mogućnost i šetnje kroz gusto šumu, ali i generalno uživanja u prirodnim lepotama tog kraja. Od nedavno, nedaleko od Devojačkog bunara, na samom obodu Deliblatske peščare postoji i akva park.
Kao još jedna od poznatih atrakcija Deliblatske peščare izdvajaju se i Zagajička brda. Posebno ukoliko ih posetite s proleća, kada priroda ozeleni.
Deliblatska peščara zanimljivosti
- Budući da zauzima površinu od oko 35.000 hektara, Deliblatska peščara se smatra najvećom kontinentalnom peščarom Evrope.
- Oko 70 metara je visoka najviša dina na području peščare trenutno.
- Više od 900 vrsta biljaka obitavaju na području Deliblatske peščare. Pojedine biljne vrste su endemske, što znači da samo tu rastu.
- U peščari živi više od 200 vrsta ptica.
- Scene za mnoge serije i filmove su snimane upravo na području Specijalnog rezervata prirode Deliblatska peščara.
- Oko 20 vrsta orhideja obitavaju na području Deliblatske peščare.