Kako je nastao manastir Tumane?

Podeli

Jedna od najposećenijih svetinja u celoj našoj zemlji, manastir Tumane deli nešto manje od deset kilometara od Golupca i Golubačke tvrđave.

manastir, manastir tumane, tumane, srpski manastir tumane, gde je manastir tumane, kako doci do manastira tumane, kada je otvoren manastir tumane
KKZ

Glavna manastirska crkva posvećena je Svetom arhanđelu Gavrilu i u njoj se nalaze mošti dvojice Svetitelja, koji su i jedan od osnovnih razloga za posetu ovoj Svetinji. Mnogi vernici manastir Tumane posećuju zbog Svetih moštiju Zosima Tumanskog i Jakova Tumanskog.

Manastir Tumane

Smatra se da manastir Tumane datira iz 14. veka i da ga je izgradio Miloš Obilić. Upravo za ovog junaka se i vezuje nastanak naziva ove svetinje, iako ne postoje zvanični podaci o ktitoru.

Prema legendi koja je sačuvana do današnjih dana, Miloš je jednog dana krenuo u lov, baš na mestu na kome se danas, okružen šumom nalazi manastir Tumane. Podsećanja radi, selo Kobilje, u kome je kosovski junak rođen, nalazilo se u blizini, kao i selo Dvorište, u kome su se nalazili Miloševi dvori.

U pećini, koja se nalazi u blizini, tada je živeo Starac Zosim, monah sa Sinaja. Tako se dogodilo i da je Miloš, pukim slučajem, misleći da se po šumi čuje životinja, jednostavno odapeo strelu i ranio monaha Sinajita, Zosima.

Kada je shvatio šta je učinio, Miloš je odlučio da Starca Zosima odvede kod vidara. Prema narodnoj legedni, tada se zbilo ono što je dovelo do nastanka naziva ove Svetinje. Legenda navodi da je Starac Zosim tada rekao Milošu:

Tu mani!

Značenje tog izraza bi se moglo tumačiti da je Starac Zosim zapravo želeo da kaže da tu spusti njegovo telo, jer neće preživeti. I tako je i bilo!

Upravo na mestu na kome se i dogodio nesrećni slučaj je zatim Miloš Obilić podigao Svetinju, koja je danas poznata kao manastir Tumane.

O nastanku manastira, odnosno njegovog naziva postoji još jedna interesantna legenda. Prema njoj, kako je navedeno na sajtu ove Svetinje, Miloš je tokom gradnje manastira bio pozvan od cara Lazar u Boj na Kosovo i to sledećim rečima:

Tu mani zadužbinu, no oma dođi u Kruševac, da se što pre posovetujemo, oćemo li na Kosovo protiv neprijatelja ili činiti zadužbinu, braneći carstvo i otečestvo od propasti.

Smisao tih reči se slobodno tumači da je trebalo da ostavi taj psoao, odnosno da ga se mane i da se odmah odazove na carev poziv.

Kada je najbolje ići u manastir Tumane?

Od trenutka kada su na dan 8. avgusta 1936. godine u glavnoj crkvi manastira Tumane otkrivene mošti Zosima Tumanskog, pročulo se i za ovu Svetinju.

Svake godine se od tada organizuje presvlačenje moštiju Svetog Zosima Tumanskog, što je događaj koji privlači pažnju velikog broja vernog naroda.

Verovanja za manastir Tumane

Zbog svedočenja mnogih vernika, koji su imali prilike da to dožive, brojna su verovanja za manastir Tumane i mošti Svetog Zosima Tumanskog i Svetog Jakova Tumanskog.

Veruje se da uz iskrenu molitvu, mošti ovih Svetaca pomažu obolelima i od najtežih bolesti, ali pomažu i onima kojima su potrebni uteha i smirenje.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *