Kako napraviti domaće kiflice?

Podeli

Mekane, ukusne i prilično jednostavne za pripremu, sve to opisuje domaće kiflice. Bilo da su sa slanim ili slatkim filom.

Kako napraviti domaće kiflice?
Pexels- Skitterphoto

Mora se priznati da svaka domaćica pokušava da pronađe najbolji recept za kiflice i onda ga ne menja. Na svu sreću, recepata zaista ima mnogo, tako da i nije baš teško pronaći onaj, koji će se vama i vašim ukućanima najviše svideti.

U osnovi, jedina razlika u receptima vezana je za kvasac koji se koristi. Pojedini recepti za domaće kiflice sa sirom ili drugim nadevom podrazumevaju korišćenje suvog kvasca, dok ima i onih, koje su poznate kao pamuk kiflice, a za čiju pripremu se obično preporučuje testo za svežim kvascem.

U mnogim kulturama, kiflice su deo tradicionalne kuhinje i često se služe kao doručak, užina ili prilog uz razna jela.

Recepti za domaće kiflice se razlikuju od regije do regije i od porodice do porodice. Osnovni sastojci za testo uključuju brašno, kvasac, vodu, šećer i so. Testo se mesi, ostavlja da nadođe, zatim se oblikuje u kiflice i peče u rerni dok ne postanu zlatnožute boje.

Domaće kiflice mogu biti slane ili slatke, posne kiflice ili ne, a sve u zavisnosti od dodataka i filova koji se koriste. Mogu se poslužiti same ili uz različite umake, namaze ili dodatke po želji.

Recept za kiflice sa svežim kvascem

Nešto zahtevnija opcija ukoliko želite mekane kiflice podrazumeva korišćenje svežeg kvasca. Upravo to su takozvane pamuk kiflice ili kiflice meke kao duša, kako često domaćice koje ih prirpemaju navode.

U zavisnosti od toga koji fil odlučite da koristite, one mogu biti i posne kiflice, slane ili slatke.

Od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:

  • 1 kockica svežeg kvasca
  • 2 kafene kašičice soli
  • 1 kafena kašičica šećera
  • 500 ml mlake vode
  • 50 ml ulja
  • oko 800 gr mekog brašna
  • puter ili margarin (za premazivanje)
  • susam, kim i/ili laneno seme (za posipanje)

Domaće kiflice sa svežim kvascem – korak po korak

1. Ostavite kvasac da odstoji neko vreme van frižidera, a zatim ga izmrvite, pa dodajte po kašičicu soli i šećera, kao i 50 ml mlake vode. Nakon toga posudu ostavite na toplom mestu i sačekajte da kvasac nadođe.

2. U posudu za mešenje dodajte brašno i kašičicu soli, a onda sve zajedno izmešajte.

3. Dodajte nadošli kvasac i predviđenu količinu vode, pa zamesite glatko testo.

4. Kada završite sa mešenjem testa, premažite ga biljnim uljem, prekrijte pamučnom krpom i ostavite na toplom mestu da nadođe nekoliko sati.

5. Idealno bi bilo da testo za kiflice premesite nekoliko puta, pa da ga tek onda razvijate.

6. Svo testo je potrebo najpre da razmesite i razdvojite na manje jufkice, pa da ih prekrijete pamučnom krpom i ostavite još kratko da narastu.

7. Posle toga razvijate jufku po jufku, secite svaku na 8 delova ili manje, odnosno više, po želji, te filujete svaki deo i zavijajte kiflice.

8. Tako pripremljene domaće kiflice ređajte u pleh, koji ste prethodno obložili papirom za pečenje ili podmazali, pa svaku od njih premažite puterom ili margarinom. Po želji ih možete posuti susamom, lanenim semenom i/ili kimom.

9. Pecite kiflice u prethodno zagrejanoj rerni sve dok ne dobiju zlatnožutu boju.

Recept za mekane kiflice sa suvim kvascem

Brža varijanta definitivno, recept za domaće kiflice sa suvim kvascem uopšte ne spada u red zahtevnih. Postupak pripreme je vrlo sličan ranije opisanom.

Od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:

  • 1 kesica suvog kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 1 kašičica soli
  • 500 gr mekog belog brašna
  • 200 ml mlake vode
  • 50 ml biljnog ulja po izboru
  • margarin ili puter za premazivanje
  • laneno seme, kim i/ili susam za posipanje, po želji

Mekane kiflice sa suvim kvascem – korak po korak

1. U posudi za mešenje izmešajte sve suve sastojke, uz izuzetak brašna, odnosno šećer, so i suvi kvasac.

2. Dodajte mlaku vodu, pa sve dobro sjedinite.

3. Predviđenu količinu ulja dodajte nakon toga i opet sve dobro sjedinite, dok testo za kiflice ne postane potpuno glatko.

4. Na kraju sve zagustite brašnom i prebacite testo na radnu površinu. Mesite sve dok se svi sastojci dobro ne sjedine i testo postane glatko. Zatim ga vratite u posudu, prekrijte pamučnom krpom i ostavite da odstoji na toplom mestu najmanje sat vremena.

5. U međuvremenu pripremite fil po želji. Osim kombinacije sira i jaja, to može biti i kombinacija šunke, kačkavalja i pavlake, ali i džem, čokolada, eurokrem i drugi.

6. Nadošlo testo za kiflice zatim prebacite na radnu površinu, podelite ga na manje jufkice, pa svaku od njih razvlačite i pravite kiflice.

7. Kao i kada je u pitanju recept za domaće kiflice sa svežim kvascem, tako i ovde važi da ih treba peći u podmazanom ili papirom za pečenje obloženom plehu i to u prethodno zagrejanoj rerni.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *