Tradicionalni slatkiš koji se pravi od pirinča i mleka, često sa dodatkom šećera, vanile i cimeta, sutlijaš je omiljena poslastica i mališana i starijih.
Uz to, sutlijaš se priprema vrlo brzo i lako, a njegov ukus može biti još interesantniji uz dodatak različitih sastojaka, kao što su korica limuna, karanfilić ili čak malo ruma za poseban ukus.
Sutlijaš nije samo desert; on je kulinarsko nasleđe koje prenosi priče, tradiciju i kulturu sa generacije na generaciju. U svojoj srži, pirinač kuvan u mleku sa šećerom je prefinjeni izraz tradicionalne kuhinje koja seže unazad kroz vekove.
Šta, dakle čini sutlijaš toliko posebnim? Možda je to način na koji se pirinač sporo kuvajući upija arome, postajući tako kremast i nežan. Ili je možda to dodatak vanile koji širi svoju neodoljivu aromu, pružajući desertu slojevitost ukusa.
Svaka zemlja, pa čak i svaka porodica, može imati svoju varijaciju sutlijaša, dodajući ili oduzimajući sastojke, čineći svaki tanjir jedinstvenim. Ovaj desert se često priprema za hladne zimske dane, kada njegova topla, kremasta tekstura može zagrejati telo i dušu.
Mnogi se sećaju kako su kao deca strpljivo čekali pored šporeta dok bi njihove bake ili majke pažljivo mešale sutlijaš do savršenstva. Za mnoge, ovaj desert nije samo ukusna poslastica, već i podsetnik na detinjstvo, porodične trenutke i toplinu.
Bilo da ste ljubitelj tradicionalnih recepata ili volite da eksperimentišete dodajući nove sastojke, sutlijaš je prilagodljiv i uvek očaravajući.
Od sastojaka za četiri porcije sutlijaša će vam biti potrebno sledeće:
- 250 gr pirinča
- 1 l mleka
- 250 gr šećera
- 1 kafena kašičica ekstrakta vanile ili štapić vanile
- prstohvat soli
- cimet ili kakao za posipanje (po želji)
- suvo voće ili orašasti plodovi za ukrašavanje (po želji)
Kako se kuva sutlijaš korak po korak?
1. Operite pirinč pod hladnom vodom dok voda ne postane bistra, što će pomoći u uklanjanju viška skroba.
2. U velikoj šerpi, pomešajte pirinč i 500 ml vode. Stavite na srednje jaku vatru i kuvajte dok pirinč ne omekša, što je oko 15 minuta.
3. Kada je pirinč kuvan, dodajte mleko i so. Promešajte i kuvajte na srednjoj vatri, povremeno mešajući da pirinč ne zagori.
4. Kada se smesa zgusne i postane kremasta, dodajte šećer i ekstrakt vanile. Ako koristite štapić vanile, presecite ga na pola, izvadite semenke i dodajte u šerpu sa štapićem.
5. Kuvajte još nekoliko minuta.
6. Kada dostigne željenu gustinu, prespite sutlijaš u posude za serviranje. Pospite cimetom ili kakaom i ukrasite suvim voćem ili orašastim plodovima ako želite.
Sutlijaš se može služiti i topao i hladan, što sve zavisi od ličnog ukusa.