Kako se muti slatka pavlaka?

Podeli

Logično ili ne, tek postoji i slatka pavlaka. Zanimljivo je pomenuti da takva vrsta pavlake zapravo uopšte nije slatka, već neutralna. Ukoliko je potrebno da slatka pavlaka bude zaista slatka, valja dodati šećer tokom mućenja.

slatka pavlaka, hladna slatka pavlaka, topla slatka pavlaka, pavlaka,
Pexels: Katerina Holmes

Pored toga što se koristi umesto šlaga, za filovanje različitih kolača i torti, slatka pavlaka priprema se i za kafe, šejkove i druge dezerte.

Nekada je bilo prilično jednostavno umutiti šlag sa vodom ili mlekom. Bilo je dovoljno strpljivo dodavati malo po malo mleka ili vode u prah i šlag bi bio čvrst i dobro umućen. Međutim, iako slatka pavlaka, kako se naziva zbog činjenice da liči na pavlaku, ali nije kisela, ima za cilj da olakša filovanje poslastica, mnoge  domaćice zbunjuje kako se koristi slatka pavlaka?

Kako izgleda slatka pavlaka?

Da bismo mogli da govorimo o dobro umućenoj neutralnoj slatkoj pavlaci, potrebno je da ona liči na gusti šlag. I sve bi to delovalo vrlo jednostavno da problem ne nastaje u dužini mućenja i činjenici da greška tokom mućenja ne može da se ispravi.

Bez obzira da li je u pitanju posna slatka pavlaka ili mlečna slatka pavlaka, bitno je voditi računa o određenim detaljima. Kao prvo, potrebno je dobro je ohalditi pre mućenja. Kao drugo, šećer se po želji obično dodaje na samom početku mućenja. I kao treće i najvažnije, ako preterate u mućenju, te to činite dugo, dobićete izuzetno čvrst šlag, koji nećete moći da razredite. Primera radi, kada su domaćice ranije mutile šlag sa vodom ili mlekom, ako bi ga previše zagustile, bilo je dovoljno da dodaju još mleka ili vode da bi dobile željenu gustinu. Kada je u pitanju slatka pavlaka, međutim, to nije slučaj.

Slatka pavlaka priprema

Oni koji su naučili kako se muti slatka pavlaka ne razumeju šta je ljudima problem oko toga. Ipak, dok ne usavršite ovo, sigurno ćete i vi imati problem.

Najvažnije je da dobro rashladite slatku pavlaku pre mućenja. U principu je sasvim dovoljno da je držite u frižideru dok ne počnete da je mutite. Međutim, budući da se slatka pavlaka u mnogim supermarketima nalazi van frižidera, to problem nastaje ukoliko želite da je umutite odmah nakon kupovine. U takvim situacijama je dovoljno da je ostavite najduže do pola sata u zamrzivaču, pa tek onda mutite. Vodite računa svakako o tome da se slučajno ne zaledi, jer onda nećete moći da je umutite.

Trebalo bi takođe imati na umu i to da kada se slatka pavlaka prirpema, vrlo često prska na početku mućenja. Zato je poželjno da je mutite u dovoljno dubokoj posudi, koja ne bi trebalo da bude naročito široka.

Pored svega toga, važno je i da istisnete sav sadržaj iz tetrapaka. Naime, vrlo često se događa da ona mast, koja je neophodna za mućenje, jednostavno ostane u uglovima samog tetrapaka.

Kada sve to uradite, sledi mućenje. Najpre na najmanjoj brzini, koju treba postepeno povećavati. Naravno, sve to pod pretpostavkom da koristite mikser, a ne ručnu mutilicu, budući da se slatka pavlaka priprema i na takav način.

U zavisnosti od toga za šta se koristi slatka pavlaka, zavisiće i njena gustina. Najbitnije je da ne preterate, jer nećete moći da je razredite ako to učinite. Dakle, ispoštujte uputstvo za upotrebu i mutite tačno onoliko minuta koliko piše, pa nećete pogrešiti. U slučaju da vam je potrebna ređa slatka pavlaka, preporuka je da mutite kraće.

Generalno govoreći, primetićete i sami kada počne da se zgušnjava. Nakon toga je potrebno da je još vrlo kratko mutite, kako ne biste preterali, jer će nakon toga šlag biti mnogo čvrst i u principu neće moći da se koristi. Posebno ako je potrebno da njime nafilujete kolač ili tortu.

Takođe, ako želite da slatka pavlaka bude zaista slatka, a ne neutralna, potrebno je da dodate šećer. Najbolja opcija je da to učinite na samom početku mućenja, kako bi se šećer dobro rastvorio.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *