Mada je često kelj nepravedno zapostavljen u ishrani, zapravo je u pitanju namirnica koja je izuzetno korisna za zdravlje i koju bi trebalo redovno konzumirati.
U pitanju je sorta divljeg kupusa koja je pripitomljena, a smatra se da je kelj izuzetno stara kultura, uzevši u obzir da je utvrđeno da je još u doba Antičkog Rima ovo povrće bilo zastupljeno na trpezi.
Zašto je kelj koristan?
Izuzetno velika količina nutrijenata je zapravo osnovni razlog zbog čega treba jesti kelj. U pitanju je povrće koje je izuzetno bogato vitaminom C, ali i vitaminom A, a budući da sadrži i značajnu količinu vitamina K, to on u velikoj meri može zadovoljiti dnevne potrebe organizma za ovim značajnim vitaminom.
Iako je nepravedno zapostavljen, kelj je izuzetno hranljiv, a najpre zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C je odlično prirodno sredstvo za jačanje imuniteta.
Uz pomenute vitamine, u kelju ima i vitamina B grupe, ali i sledećih hranjivih sastojaka:
- kalcijuma
- kalijuma
- gvožđa
- magnezijuma
- bakra
- mangana
- fosfora
Sem toga, utvrđeno je da kelj zahvaljujući činjenici da je jak antioksidans utiče na smirivanje upala, a takođe može da snizi loš holesterol, te da u velikoj meri smanji rizik od nastanka raka.
Ne treba zaboraviti ni to da je kelj odličan izbor za dijete, a da zahvaljujući hranljivim sastojcima koje sadrži može da poboljša zdravlje kostiju i očiju.
Recept za kelj sa junetinom
Jedan od vrlo ukusnih recepata za pripremu ovog hranljivu povraća jeste i ovaj. Priprema zahteva, doduše strpljenje, ali je ukus koji ima kelj junetinom u najmanju ruku izuzetan.
Od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:
- 1 veća glavica kelja
- oko pola kilograma junećeg mesa
- 2 krompira srednje veličine
- 2 veće šargarepe
- 50 gr brašna
- ulje
- 1 juneća kocka za supu ili vegeta
- aleva paprika
- začini po ukusu
Kako se pravi kelj sa junetinom korak po korak?
Recept za kelj sa junetinom možda na prvi pogled deluje zahtevno, ali zapravo je samo dovoljno da ispoštujete sve korake redom i da uživate u ovom hranljivom i zdravom jelu.
1. Kelj operite pod mlazom hladne vode i stavite celu glavicu u veću šerpu, nalijte vodom, zatim je posolite i poklopite. Kada voda provri, smanjite ringlu i ostavite još desetak minuta da vri.
Ovaj korak je vrlo važan, jer će vam pomoći da odvojite listove kelja.
2. Junetinu iseckajte na sitnije kocke, a ako želite da bude još mekša, možete je prvo obariti, pa zatim iskickati.
3. Nakon što se kelj malo prohladi, odvojite liske i iseckajte ih na tračice širine oko 1 centimetar.
4. U veću šerpu sipajte ulje, pa sačekajte da se zagreje i onda dodajte brašno i alevu papriku, kako biste pripremili blagu zapršku.
5. Zatim je nalijte vodom u kojoj se kuvao kelj, pa dodajte sve sastojke, odnosno iseckane listove kelja, juneće meso i iseckanu šargarepu i krompir.
6. Kada počne da vri, dodajte kocku za supu, poklopite i ostavite minimum 30 minuta da vri na blagoj vatri, mada je obično potrebno oko sat vremena da se sve zajedno kuva, da bi bilo dovoljno mekano.
7. Na kraju kuvanja dodajte začine, a imajte na umu i to da sami određujete kakvu će gustinu imati kelj sa junetinom. Ukoliko želite, možete dodati još vode ili eventualno razrediti, ako vam se učini da je jelo previše gusto.
U većini slučajeva se kelj sa junetinom služi uz kiselu pavlaku.