Slobodno se može reći da je vantelesna oplodnja, odnosno VTO, zaista revolucionarna metoda koja je neophodna u lečenju neplodnosti. Upravo je vantelesna oplodnja imala pozitivan uticaj na živote mnogih ljudi širom sveta, jer su zahvaljujući njoj, dobili potomstvo.
Ukratko, u pitanju je složena medicinska procedura tokom koje se jajna ćelija i spermatozoid spajaju van tela žene, odnosno u laboratorijskim uslovima koji su strogo kontrolisani. Zatim se tako oplođena ćelija vraća u utrobu žene, kako bi se razvio embrion.
Mnogi parovi koji se suočavaju sa neplodnošću biraju upravo ovu metodu, uzevši u obzir da ona važi za vrlo sigurnu i prilično uspešnu. Naravno, kao i svaka druga medicinska procedura, vantelesna oplodnja mora biti vršena od strane stručnih lica i u slučajevima kada to nadležni ginekolog bude smatrao potrebnim.
Šta je vantelesna oplodnja?
Ako se kaže da je ova metoda nada za sve one parove koji se suočavaju sa problemom neplodnosti, onda je to potpuna istina.
Medicinska procedura koja se izvodi u strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima na tačno propisani način i uz maksimalno poštovanje svih koraka, vantelesna oplodnja je u određenim slučajevima najbolja opcija.
Kome se preporučuje vantelesna oplodnja?
Razloga za neplodnost ima mnoštvo, a endometrioza, problemi sa ovulacijom i začepljenje jajovoda, te smanjen broj spermatozoida ili slabo pokretljivi spermatozoidi su tek neke od njih.
Izuzev kod parova kod kojih postoji problem sa neplodnošću, vantelesna oplodnja može da bude izvršena čak i onda kada postoji bojazan od prenošenja naslednih oboljenja na potomke, ali i u tom slučaju ginekolog isključivo vrši procenu da li je ova metoda poželjna ili ne.
Ne samo da je medicina napredovala, pa je vantelesna oplodnja kao metoda postala mnogo zastupljenija, nego sve u Srbiji nudi i vantelesna oplodnja o trošku države, što u velikoj meri utiče i na njenu zastupljenost.
Ipak, koliko god vantelesna oplodnja bila uspešna u mnogim slučajevima, treba imati na umu i to da ona ne garantuje uspeh za sve parove. Zapravo uspešnost ove metode u velikoj meri zavisi od mnoštva faktora, kao što je starost žene, na primer, zatim kvalitet embriona i generalno, uzrok koji je doveo do neplodnosti.
Prosečno se uspešnost vantelesne oplodnje kao metode kreće u rasponu od 30 do 40% za svaki pokušaj.
Vantelesna oplodnja postupak
Da bi se precizno navelo kako se radi vantelesna oplodnja, mora se prvo posetiti ginekolog, koji će uputiti pacijentkinju i njenog partnera u to kako izgleda vantelesna oplodnja, ali i kada je ona preporučljiva.
Iako se radi i vantelesna oplodnja posle 45 godina, u većini slučajeva se ova metoda preporučuje damama starijim od 35 godina, a koje u rasponu od šest meseci do godinu dana nisu uspele da ostanu trudne, uprkos pokušajima.
Takođe, ako postoji dijagnostikovana endometrioza, odnosno začepljenje jajovoda ili različiti problemi sa ovulacijom kod žena, vantelesna oplodnja može biti preporučena. Sem toga, ova metoda se neretko preporučuje i ako su supermatozoidi muškarca usporeni, odnosno ako ih ima manje nego što je potrebno.
Kako izgleda vantelesna oplodnja?
Postoji nekoliko koraka, odnosno faza koje uključuje vantelesna oplodnja. Postupak mora biti pažljivo sproveden, te ne sme ni jedan korak biti preskočen.
Treba napomenuti i to da u sprovođenju ove metode učestvuju brojni stručnjaci, a ne samo ginekolozi i da svi oni maksimalno poštuju propisanu proceduru.
Odgovor na pitanje kako se radi vantelesna oplodnja podrazumeva sledeće korake:
- stimulacija jajnika
- rast folikula i njegovo praćenje
- izvlačenje ili aspiracija jajnih ćelija
- oplodnja jajnih ćelija
- razvoj, odnosno kultivacija embriona
- prenošenje embriona u matericu
Ukratko, prvo mora biti izvršena stimulacija jajnika, što podrazumeva da ginekolog preporučuje određene medikamente i to primarno hormonske preparate, koji imaju za cilj stimulaciju rasta, odnosno sazrevanja jajnih ćelija. Za sve to vreme nadležni stručnjak treba da prati stanje folikula u jajnicima, kako bi bio utvrđen trenutak kada su jajne ćelije spremne za izvlačenje, odnosno aspiraciju, što je naredni korak u toku postupka vantelesne oplodnje.
Sledi trenutak kada je potrebno u kontrolisanim laboratorijskim uslovima izvršiti oplodnju jajne ćelije spermatozoidima, a zatim sve oplođene jajne ćelije moraju ostaviti nekoliko dana u inkubatoru da bi došlo do eventualnog razvoja embriona.
Pošto i taj korak ove procedure bude bio sa uspehom izvršen, sledi prenošenje, to jest transfer embriona u matericu žene.
Vantelesna oplodnja iskustva
Ni u kom slučaju se ne može reći da vantelesna oplodnja podrazumeva samo pozitivna iskustva, prosto zato što je uspešnost po pokušaju procenjena na oko 30 do 40%.
U suštini, parovi koji su se podvrgli ovoj metodi imaju različita iskustva.
U zavisnosti od mnogo faktora, vantelesna oplodnja može biti uspešna i nakon prvog pokušaja, dok ima parova koji prođu kroz nekoliko pokušaja dok ne uspeju.
Jedno je sigurno, koliko god bila stresna vantelesna oplodnja, postupak treba sprovesti u celosti i vrlo verovatno nekoliko puta da bi bio i uspešan. Najbitnije je slušati savete stručnjaka i pridržavati ih se u potpunosti, te ispoštovati svaki korak koji je propisan i naravno nadati se najboljem.