Zašto su ovo najopasnije planine na svetu?

Podeli

Uspon na pojedine planine u svetu mnoge ljubitelje planinarenja koštao je života. Možda zato što se nisu adekvatno pripremili, što je ređe slučaj. Ili prosto zbog izuzetno teških uslova, koji na toj planini vladaju. Bilo kako bilo, tek retko ko je uspeo na njihov vrh da se popne.

Zašto su ovo najopasnije planine na svetu?

Upravo zato su neke od njih i zaslužile epitet najopasnijih na svetu.

Na visokom prvom mestu ove liste, nekako očekivano se nalazi Mont Everest. Nadmorska visina te planine je 8.850 metara. Do sada je zabeleženo čak više od 7.500 smrti planinara.

Planina K2

Planina koja se nalazi na pakistansko-kineskoj granici dostiže visinu od gotovo 8.611 metara iznad nivoa mora. Prati je izuzetno loša reputacija. Posebno kada su u pitanju žene koje odluče da se uspenju na njen vrh.

Prva žena je uspela da se popenje na vrh K2 planine 1986. godine. Od tada njih pet je stradalo tokom narednih godina. Tri su preminule dok su se spuštale sa planine, a druge dve dok su pokušavale da se popenju na njen vrh.

Kao rezultat toga, čak oko 10% onih koji su pokušali da se popenju na ovu planinu je stradalo. Pretpostavka je da osim nepovoljnih uslova, na to ima uticaja i njena pozicioniranost. Osim toga, poznata je i po čestim lavinama. Naime, da bi se upustili u ovu ekspediciju, planinarima su neophodni brojni resursi i snaga.

Materhorn

Izuzetno popularna planina na švajcarsko-italijanskoj granici. Poznata je i kao Monte Červino ili Servin. Prvi čovek se na njen vrh popeo 1965. godine. Od tada njena popularnost ne jenjava. Međutim, oni manje iskusni često plate danak.

Najviši vrh ove planine nalazi se na nadmorskoj visini od 4.478 metara.

Put do samog vrha za iskusne planinare nije naročito zahtevan. Ali ukoliko ga neko olako shvati neće baš dobro proći. Ovu planinu prati i velika frekventnost. A upravo to, drugim rečima i može da bude otežavajući uslov za uspon.

Prosečno se beleži 12 smrtnih slučajeva na godišnjem nivou među planinarima.

Kančendžunga

Na granici između Indije i susednog Nepala, na nadmorskoj visini od 8.586 metara uzdiže se planina Kančendžunga.

Razlog zbog koga se ona našla na ovoj listi vezan je za izuzetno teške vremenske uslove. Naime, na njoj su prisutne posebno niske temperature. A ni lavine nisu retke, shodno tome i ne čudi što je stopa smrtnosti planinara čak 20 procenata.

Nanga Parbat

Na devetom mestu među najvišim planinama u svetu se nalazi Nanga Parbat. Ova planina u Pakistanu dostiže visinu od 8.125 metara iznad nivoa mora. Čuvena je po ledenim grebenima velike površine.

Prvi put se na njen vrh popeo jedan planinar iz Austrije 1953. godine. Uskoro je postala prilično popularna. Međutim, pre toga je stradalo na desetine planinara. Bez sumnje opravdava naziv „ubistveno čudovište Pakistana“, koji je prati.

Anapurna

U centralnom delu Nepala, na nadmorskoj visini od 8.091 metar nalazi se deseta planina po visini u celom svetu. Međutim ona je ujedno poznata i kao prilično nepristupačna. I to najpre zbog lavina, koje na njoj uopšte nisu retkost.

Stopa smrtnosti onih, koji su pokušali da se popenju na njen najviši vrh je čak 33 procenata.

Siula Grande

Na području Anda u Peruu nalazi se jedna od najveličanstvenijih. Njen najviši vrh je na visini od 6.344 metara iznad nivoa mora. Planina Siula Grande važi i za jednu od najopasnijih.

Monblan

Na najviši planinski vrh na području Alpa prvi put su se 1786. godine popela dvojica francuskih planinara. Od tada je Monblan postao izuzetno popularan među ljubiteljima planinarenja. Zato i ne čudi podatak što važi za jednu od najprometnijih planina.

Najviši vrh Monblana nalazi se na 4.809 metara nadmorske visine.

Ipak, to ni u kom slučaju ne znači da uspon na Monblan nije opasan. Naprotiv, na ovoj planini postoji velika opasnost i to kako od snežnih lavina, tako isto i od obrušavanja kamenja.

U poređenju sa ostalim planinama na evropskom tlu, najviša stopa smrtnosti upravo je zabeležana na Monblanu.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *