Možda savremenim generacijama zvuči čudno i neverovatno podatak da jedan ugostiteljski objekat može da bez prestanka radi vekovima.
Posebno kada se znaju podaci brojnih studija o uspešnosti restorana, koji navode da više od polovine novootvorenih restorana prestane sa radom već u prvoj godini, a tek oko 20 procenata njih „prežive“ prvih pet godina rada.
Ipak, dokaz da je to moguće su najstariji restorani u svetu, od kojih neki bez prekida rade čak i više od 1.200 godina. Istini za volju, mnogi od pomenutih su osnovani i ranije, ali je osnovni razlog zbog koga je španski restoran ovenačan priznanjem najstarijeg u svetu, što nije menjao lokaciju od osnivanja.
1. Sobrino de Botín
Osnovan 1725. godine u Madridru, Sobrino de Botín je i zvanično najstariji restoran na svetu. Barem ako je sudeći prema Ginisovoj knjizi rekorda, u koju je uvršten, ali primarno zbog toga što se nalazi u istoj lokaciji na kojoj je i otvoren u prvim decenijama 18. veka.
Kuvar Žan Botín iz Francuske je sa suprugom, inače austrijskog porekla, otvorio ovaj restoran u španskom gradu. Uzevši u obzir da nisu imali dece, restoran nasleđuje njihov nećak. Tada restoran menja naziv u Sobrino de Botín, što su slobodnom prevodu znači Botinov nećak.
Prosečna cena obroka je 50 dolara, kako navodi sajt Oldest.org, a služe se jela španske i kastiljanske kuhinje. Rezervacije se vrše online, preko zvaničnog sajta ovog restorana.
2. White Horse Tavern
U Njuportu, na Rod Ajlendu u Sjedinjenim Američkim Državama je 1673. godine osnovan restoran White Horse Tavern, koji važi za najstariji na tlu te zemlje.
Služe se klasična američka jela, a prosečna cena obroka je 40 dolara.
U zgradi u kojoj se nalazi ovaj restoran, ranije je funkcionisala i gradska većnica i sud, a u toku revolucije su u njoj bili smešteni i vojnici. Restoran nije kontinuirano radio, pa iako otvoren ranije pre španskog, nije mogao baš da se okarakteriše kao najstariji.
Nakon obnove zgrade, u njoj je 1957. godine ponovo otvoren restoran White Horse Tavern.
3. Zur Letzten Instanz
U blizini Berlinskog zida je 1621. godine otvoren restoran Zur Letzten Instanz, u kome se služe jela nacionalne kuhinje.
Rezervacije se mogu izvršiti putem telefona, a prosečna cena obroka je 35 dolara.
Enterijer restorana nažalost nije kao prvobitan, iako je zdanje u kome se nalazi jedno od najastarijih u celom gradu. Nakon što je pretrpela značajna oštećenja tokom Drugog svetskog rata, građevina je obnovljena 1963. godine.
4. La Tour d’Argent
Pariski restoran La Tour d’Argent osnovan je 1582. godine i u njemu se služe specijaliteti nacionalne kuhinje. Rezervacije se vrše preklo zvaničnog sajta, a prosečna cena obroka je 500 dolara.
Može se pohvaliti jednom Mišelinovom zvezdicom i činjenicom da je u njemu obedovao lično i kralj Henri IV. Iako je u jednom trenutku imao čak tri Mišelinove zvezdice, nažalost je u međuvremenu izgubio dve.
Smatra se najstarijim restoranom u celom gradu, a ugostio je mnoge poznate ličnosti iz sveta, poput Marlen Ditrih, Fenklina Ruzvelta i Čarlija Čaplina, recimo.
5. Honke Owariya
U japanskom gradu Kjoto je 1465. godine osnovan restoran Honke Owariya, u kome se služe jela nacionalne kuhinje. Rezervacije nisu neophodne, a 30 dolara je prosečna cena obroka.
Otvoren kao svojevrsna poslastičarnica, u kojoj su se mogli kupiti kolači od pirinča fenomenalnog ukusa, kasnije se fokusira na proizvodnju i prodaju takozvanih soba rezanaca, izrađenih od heljdinog brašna po tradicionalnoj recepturi.