Vreme slava donosilo je sa sobom i pravo pravcato utrkivanje među domaćicama – koja će pripremiti najlepši slavski kolač. Međutim, novo vreme donosi i neke nove trendove, pa tako i kada je u pitanju slava. Sve više savremenih domaćica se odlučuje za kupovni slavski kolač.
Možda je suvišno, ali ne možemo da ne pomenemo ono što su nas učili naši preci. Jedino što nikada ne treba kupovati za slavu jesu žito i slavski kolač. Jednostavno, to je nekada obavezno pripremano kod kuće, a vešte domaćice su se trudile i oko slavske trpeze. Ipak, vreme je takvo, pa su i običaji za slavu drugačiji.
Šta znači kad pukne slavski kolač?
I dok su ranije žene verovale da to što pukne slavski kolač tokom prirpeme ima neko značenje, koje baš i nije pozitivno, te ukazuje na to da će u kući biti nesreća, danas to nije slučaj. Retko koja današnja domaćica se i pita šta znači kad pukne slavski kolač. Barem one koje ga samostalno pripremaju.
Bez obzira da li neko veruje ili ne, tek činjenica je da kolač za slavu i ako pukne, to se obično dešava zbog nekog propusta u pripremi.
Zapravo je nekoliko razloga koji mogu da dovedu do toga da testo napukne, pa prilikom pripreme treba obratiti pažnju na te detalje i sigurno ćete napraviti najlepši slavski kolač.
Zašto puca slavski kolač?
U zavisnosti od toga na koji način pripremate testo za slavski kolač, te da li vodite računa o tome da u njemu bude dovoljno vode i ulja, može se odgovoriti na pitanje zašto slavski kolač puca?
Generalno se preporučuje uvek nakon što zamesite testo, bilo za mrsni ili za posni slavski kolač, da ga obavezno premažete uljem. U tom slučaju, testo će biti dovoljno masno, pa teško da će pući.
Takođe, važno je i da pripremljeno testo prekrijete pamučnom krpom. Poželjno je da ako premesujete testo za slavski kolač, svaki put ga premažete sa malo ulja i obavezno prekrijete pamučnom krpom, jer ćete ga tako i zaštiti od pucanja.
Dalje je važno da testo sadrži dovoljnu količinu tečnosti, odnosno vode ili mleka. Naravno, pod pretpostavkom da ste odabrali takav recept za slavski kolač.
Takođe se podrazumeva da testo treba da bude dobro zamešeno i po potrebi premešeno barem jednom.
Uloga ukrasa za slavski kolač u pucanju testa
Neretko se događa da kolač za slavu pukne zato što ukrasi nisu adekvatno zalepljeni. Da se to ne bi dogodilo, potrebno je da znate i kako zalepiti ukrase na slavski kolač.
U osnovi, ako je u pitanju mrsni kolač za slavu, onda se ukrasi za testo najbolje zalepe uz pomoć umućenog belanceta. Jednostavno, nanesite na željeni deo kolača belance i stavite ukras. Zatim blago pritisnite i to je to.
U slučaju da je posni kolač u pitanju, možete se poslužiti trikom sa vodom, ali morate biti pažljivi. Ukoliko mnogo nakvasite kolač, pa dodate ukrase, može se desiti da se površina ugnjecavi. Zato je važno da budete umereni prilikom nanošenja vode.
I na kraju, ne zaboravite na onaj stari trik – kada ubacite pripremljeni kolač u prethodno zagrejanu rernu, dodajte i metalnu džezvu ili manju šerpu napunjenu vodom. Tako ćete osigurati da u rerni tokom pečenja bude dovoljna vlažnost, što je još jedan način da ne dođe do pucanja slavskog kolača.
Valjalo bi da rernu ne zagrejete na najvišu moguću temperaturu i da nakon što ispečete kolač za slavu, blago ga poprskate vodom, prekrijete pamučnom krpom i ostavite da se ohladi pre nego što ga iznesete na slavsku trpezu.