Kako uzgajati mikrobilje?

Podeli

Sve zastupljenije širom sveta, mikrobilje pronalazi put do trpeze ne samo zbog obilja nutritijenata, već i zbog načina uzgoja. Na relativno maloj površini se može uzgajati, kako vani, tako i u unutrašnjem prostoru, a ima izuzetno pozitivan uticaj na zdravlje.

Kako uzgajati mikrobilje, mikro bilje, mikro herbs, biljke, sveze povrce
Pexels: alleksana

Najjednostavnije bi bilo reći da mikrobilje, kako i sam naziv kaže, predstavlja male biljke. Ali kakve biljke? Pa ne baš biljke u pravom smislu te reči i ne baš sve, jer se mahom povrće i začinsko bilje uzgaja na takav način.

Osnovna karakteristika takvog načina uzgoja jeste brzina rasta. Za razliku od klasičnih, da tako kažemo biljaka, mikrobilje se gaji tek oko dve sedmice. Tačnije između 10 i 14 dana je potrebno da nikne, kako bi moglo da se koristi u ishrani.

Klice i mkrobilje

Često se mešaju klice i mikrobilje, iako zapravo i nemaju naročito veze. Naime, klice se moraju natapati samo u vodi, dok se seme za mikrobilje sadi kao i seme klasičnih biljaka.

Takođe, još jedna značajna razlika jeste i u tome što se za uzgoj klica obično preporučuje tamno mesto, dok se mikrobilje gaji na sunčanom mestu. Preciznije, preporuka je da to bude mesto koje je makar četiri sata u toku dana osunčano.

I najbitnije, mnogo više hranljivih sastojaka ima mikrobilje u poređenju sa klicama.

Mikrobilje uzgoj

Najbitnije je imati na umu da oprema za mikrobilje zapravo uopšte nije skupa, jer za uzgoj mogu poslužiti i posude koje svi mahom imamo kod kuće. Primera radi, može se gajiti u plastičnoj posudi, pod uslovom da ima dobru drenažu. A to se postiže jednostavnim bušenjem rupa na dnu posude, kako bi višak vode iz zemljišta mogao da otiče.

Može se gajiti i u bašti, ali je mnogo više onih koji se odlučuju za drugu opciju, te mikrobilje gaje u svom domu.

Za uzgoj mikrobilja u kućnim uslovima je vrlo važno ispoštovati sledeće korake:

1. Pripremiti odgovarajuću posudu.

2. Navlažiti papirni ubrus i njime obložiti dno posude.

3. Prekriti ga slojem odgovarajuće zemlje. Najbolje da to bude otprilike do polovine dubine posude.

4. Poređati pripremljeno seme za mikrobilje na rastojanju od po pola santimetra.

5. Nakon što seme bude blago utisnuto u zemlju, prekriti ga slojem zemlje i nakvasiti. Preporuka je da se ne zaliva, nego da se koristi posuda sa rasprskivačem, kako zemlja ne bi bila previše vlažna, a ni suva.

Može se staviti preko aliminijumska folija, kako bi lakše počeo proces klijanja. Posle toga posudu treba staviti na sunčano mesto. Idealno je da to bude mesto koje je barem četiri časa u toku dana osunčano.

Posle sedam do deset, odnosno četrnaest dana, mikrobilje je spremno za korišćenje.

Gde kupiti seme za mikrobilje?

Iako se može i samostalno izdvojiti i pripremiti seme za uzgoj mikrobilja, mnogi koji se odlučuju da se okušaju u uzgoju se radije opredeljuju za drugu opciju.

U mnogim specijalizovanim prodavnicama može se kupiti seme za mikrobilje. Preporuka je pridržavati se uputstva za sadnju i uzgoj, jer se način može razlikovati najpre u odnosu na to koje bilje je u pitanju, odnosno da li je eventualno pre sadnje neophodno potopiti seme u vodu.

Mikrobilje recepti

Budući da je izuzetno bogato nutritijentima i vrlo ukusno, mikrobilje može biti odličan dodatak kako sendivičima i salatama, tako isto i sosovima.

Može se dodavati i u testeninu, pa čak i u pire. Takođe, mikrobilje se dodaje i brusketima, a odlična kombinacija je i sa burgerom. Umesto zelene salate, recimo, može se dodati mikrobilje graška za još puniji ukus, što će hamburger učiniti znatno boljom opcijom u zdravstvenom smislu.

U krem supu od brokolija se takođe može dodati mikrobilje, kao i u smutije uz voće po izboru.

Uglavnom ne utiče naročito na ukus, tako da se mikrobilje povrća i začinskih biljaka može, u principu dodavati u mnoga slana jela.

Dodatni saveti za uzgoj mikrobilja

  • Pažljivo pročitati uputstvo na semenu za mikrobilje i pridržavati ga se.
  • Ne preterivati u kvašenju zemlje. Idealno je da ona bude neprekidno vlažna, ali ni previše, ni premalo.
  • Voditi računa i o tome na kom mestu se postavlja posuda. Trebalo bi da to bude mesto na kome će posuda biti izložena suncu minimum četiri časa u toku dana.
  • Mikrobilje je spremno za korišćenje kada se pojave prvi pravi listovi, ali ne kada se pojave listići na semenu, za šta je potrebno između 7 i 14 dana, što sve zavisi od biljke do biljke. Prosečno je to deset dana od trenutka sadnje.
  • Kada se jednom iseče, mikrobilje neće ponovo izrasti, već je potrebno da se ponovo zasadi.

Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *