Kako je nastao Dnevnik Ane Frank?

Podeli

Potresno svedočanstvo jevrejske devojčice o životu tokom Drugog svetskog rata, Dnevnik Ane Frank je jedno od najznačajnijih dela iz tog perioda.

dnevnik ane frank, ana frank, jevreji, drugi svetski rat, lektira, lektria dnevnik ane frank
Naslovna strana knjige Dnevnik Ane Frank – prošireno izdanje

Pisano u formi autobiografije, ovo delo nam osvetljava surovu sudbinu jevrejskog naroda u toku Drugog svetskog rata i otvara mnoga vrlo značajna pitanja.

Ko je objavio Dnevnik Ane Frank?

Nažalost, devojčica po imenu Ana, ćerka Otoa i Edit, nije preživela Drugi svetski rat. Zapravo ni njena majka, a ni sestra po imenu Margo nisu preživele. Kao jedini preživeli član porodice Frank, otac Oto je uspeo da pronađe devojčicin dnevnik. Upravo on je zaslužan za to što je ovo delo ugledalo svetlost dana.

Prvi put je Dnevnik Ane Frank objavljen u Amsterdamu, u kome se i odvija radnja, i to 25. juna 1947. godine. Naziv dela nije bio takav, već Tajni aneks (hol. Het Achterhuis).

Dnevnik Ane Frank – književni rod i vrsta

Književni rod: epika

Književna vrsta: autobiografija

Koja važna pitanja pokreće Dnevnik Ane Frank?

Iako je netrpeljivost nacista prema jevrejskom narodu prvo i najvažnije pitanje koje ovo značajno delo pokreće, postoje i druga vrlo važna pitanja koja pokreće Dnevnik Ane Frank.

Zahvaljujući pisanom svedočanstvu ove jevrejske 13-godišnjakinje svet danas može da sazna o mnogim straohatama koje su Jevreji preživljavali tokom Drugog svetskog rata.

Još je važno pitanje značaja ljudskih prava i njihovog poštovanja, ali i ono koje se odnosi na važnost borbe za opstanak.

Dnevnik Ane Frank – kratak sadržaj

Sada već davne 1942. godine kada je Ani bio rođendan, na dan 12. juna ona dobija jedan dnevnik na poklon. Nedugo nakon tog događaja, članovi porodice Frank, kao i mnogi Jevreji u to doba bivaju prinuđeni da se kriju od progona surovih nacista.

U zadnjem delu zgrade u kojoj je bio zaposlen Anin otac, postojao je i tajni aneks. Upravo tamo su se oni i sakrili. Ana, njena sestra Margo i njihovi roditelji, Edit i Oto Frank. Međutim, oni u tom malom prostoru nisu bili sami. Sa njima je bio i zubar Fric i tri  člana pordice Van Pels.

Nemajući kud, Ana počinje da piše dnevnik…

Osim opisa svakodnevnog života u tako skučenom prostoru i u uslovima, koji su bili zaista neljudski, ova devojčica piše i o tome kako zamišlja budućnost, ali i šta oseća prema Peteru, najmlađem članu porodice Van Pels i o mnogo čemu još.

Sve do 01. avgusta 1944. godine je devojčica, čiji je san bio da postane pisac ili novinar, zapisivala sve što je smatrala potrebnim. Nažalost, tada su nacisti otkrili njihovo tajno skrovište. Ana Frank, kao i njena sestra Margo preminule su 1945. godine od posledica tifusa i to u koncentracionom logoru, u kome su bile deportovane.

Dnevnik Ane Frank – analiza

Pored toga što je izuzetno značajno delo, jer osvetljava tragičan period ljudske istorije, Dnevnik Ane Frank je značajan i za analizu, jer je u pitanju višeslojno književno delo.

Mada se karakteriše kao autobiografija, sadrži i elemente eseja, ali i pisma, budući da se često sreće Anino obraćanje Kiti, koja je njena izmišljena prijateljica.

Budući da je autor dela devojčica od samo 13 godina, to je stil pisanja vrlo jednostavan i lako čitljiv. Uz sve to, iz svake reči isijava Anina iskrenost. Ona sve prikazuje takvim kako jeste, uz obilje detalja.

Iako postoje delovi dnevnika u kojima se primećuje humor, primetan je i sarkazam, jer je to način glavne junakinje da se izbori sa nerelano tragičnom situacijom u kojoj su se ona i članovi njene proodice našli.

Dnevnik Ane Frank predstavlja hronološki organizovano i dosledno delo, jer prati devojčicin život u određenom vremenskom periodu. U delu se primećuje i psihološki razvoj glavne junakinje, ali i emocionalni. Osećaju se i promene raspoloženja, kao i unutrašnji sukobi i na kraju krajeva, njeno sazrevanje u surovim ratnim uslovima.

Situacija je takva da se Ana, kao i svi koji se tu skrivaju, neprekidno suočavaju sa strahom da će biti otrkiveni, što se oseća i u redovima ovog dela.

Dnevnik Ane Frank – prepričano

Nedugo nakon što za 13. rođendan dobije dnevnik na poklon, devojčica po imenu Ana, budući Jevrejka, zajedno sa članovima svoje porodice biva prinuđena da se sakrije od nacističkog terora tokom Drugog svetskog rata. Mesto za skrivanje pronalaze u zgradi, u kojoj je bio zaposlen njen otac. Upravo tu se nalazi tajni aneks, po kome je i dobilo naziv ovo delo, kada je prvi put izdato, nedugo nakon završetka rata.

Budući da je u pitanju dnevnik, to je praktično nemoguće ovo delo prepričati, jer je svaka stranica Dnevnika Ane Frank zanimljiva sama po sebi i obiluje detaljima.

U osnovi, devojčica beleži kako svoje misli, tako i opise različitih situacija u kojima se u tako surovim uslovima nalazila. Istovremeno se osvrće i na to kakva pravila važe u skrovištu, ali i kako zamišlja budućnost, te uprkos tako surovim uslovima u kojima se našla, ima nade u budućnost i dobrotu ljudi.

Sve do 1944. godine Ana vodi dnevnik. Nažalost, nacisti su uspeli da otkriju to skrovište i devojčicu su deportovali u koncentracioni logor, u kome je i preminula od tifusa godina dana kasnije.

Najpoznatiji citati iz Dnevnika Ane Frank

  • Uspomene mi znače više od hiljadu haljina.
  • Samo je jedno pravilo koje treba zapamtiti: smej se svemu i zaboravi sve ostale. Zvuči egoistično, ali je to zapravo jedini lek protiv samosažaljenja.
  • Seti se sve lepote koja je oko tebe i budi srećan.
  • Na duge staze, najoštrije oružje od svih jeste dobra i nežna dupa.
  • Shvatila sam da lepota uvek negde postoji – u prirodi, zracima sunca, slobodi u tebi samom. I to ti sve može pomoći.
  • Tamo gde postoji nada, postoji i život. Ona nas puni svežom hrabrošću i ponovo nas čini jakima.

Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *