Pored ajvara, pečenih paprika i turšije, jedan od omiljenih specijaliteta mnogih srpskih domaćica, koji se priprema za konzumiranje tokom zime jeste i šarena salata. Zimnica je poznata i po brojnim receptima, koji mnoge domaćice ljubomorno čuvaju.
Prednost pripreme ovog specijaliteta jeste što je u pitanju zimnica šarena salata bez konzervansa, što znači da je mogu konzumirati i mališani. Uz to, postoje brojni recepti, tako da od svake domaćice zavisi koje će sastojke koristiti za pripremu.
Najčešće se priprema zimnica šarena salata sa kupusom, a obično se dodaju šargarepa, paprike, crvene i žute, takozvane babure, kao i krastavci. Ima i domaćica koje dodaju karfiol, a ima i onih koje ga izbegavaju. Čak se mogu naći i recepti za šarenu salatu koji uključuju crni luk, ali zbog specifičnog ukusa, mnoge domaćice baš i ne vole da sa njime eksperimentišu, pa često izbegavaju da ga dodaju prilikom pripreme ove salate.
Zimnica šarena salata recept
Kao što smo već napomenuli, kada je u pitanju zimnica šarena salata recepti se mogu razlikovati. Pored toga što svaka domaćica može izabrati povrće koje želi, može odlučiti i da li da dodaje biber u zrnu i lovorov list ili ne. Takođe, ima i onih domaćica koje dodaju malo mirođije i slačice u šarenu salatu, koju ostavljaju za zimu.
Istini za volju, koje god povrće da koristite, nećete pogrešiti. Dovoljno je da ono bude različitih boja, kako bi salata koju pripremate za konzumiranje u zimskom periodu zaista i bila šarena.
Od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:
- 1 manja glavica kupusa
- 700 gr šargarepe
- 1 kg krastavčića, kornišona
- 1 kg crvene paprike
- 1 kg žute paprike
- 1 manja glavica akrfiola (po želji)
- 1 litar sirćeta
- 5 litara vode
- 75 gr šećera
- lovorov list, mirođija, biber u zrnu, slačica (po želji)
Zimnica šarena salata bez konzervansa – korak po korak
1. Svo povrće koje ste odlučili da koristite najpre dobro operite. Ako koristite i karfiol, onda odmah odvojite cvetiće.
2. Zatim isecite kupus na sitno ili ga izrendajte na krupnije rende. Krastavac i šargarepu seckajte na kolutove, a papriku na tanje trake.
3. Kako koje povrće budete iseckali, tako ga ređajte u tegle koje ste prethodno pripremili. Vodite računa o tome da povrće ne bi trebalo da bude previše nabijeno u teglama.
4. Vodu i sirće pomešajte, pa dodajte šećer i ostavite da provri. Odmah zatim tom tečnošću nalijte pripremljeno povrće. Da ne bi došlo do pucanja tegli, jer sipate vreo preliv, valjalo bi da ih adekvatno pripremite, ali i da preliv sipate postepeno.
5. Zatvorite tegle i poređajte ih u rernu, koju ste prethodno zagrejali na 100 stepeni. Ostavite ih u rerni dok se potpuno ne ohlade, a zatim ih odložite na tamno i hladno mesto, odnosno ili u špajz ili u frižider.