Kako se koriste leblebije?

Podeli

Poznate pod nazivom slanutak, leblebije predstavljaju zrno biljke, koje pripada porodici mahunarki. Poreklo vode za područja Bliskog Istoka, a danas su zastupljene i u našoj nacionalnoj kuhinji.

Kako se koriste leblebije?
Pixabay – PDPics

U osnovi, leblebije se dele na dve vrste, tako da postoje bele i crne leblebije.

Bele leblebije su one koje se najčešće mogu naći u upotrebi, a vrlo je važno i da se pravilno spreme, odnosno da se pre pripreme potope u vodu.

Osim za pripremu jela, mogu se pripremati i pečene leblebije. Ukoliko vas zanima kako jesti leblebije, to definitivno zavisi od toga koji vam se ukus više dopada, jer se na tržištu mogu naći i brašno od leblebije, zatim mlevene leblebije, pečene leblebije, kuvane leblebije, a priprema se i namaz od leblebije, odnosno humus od pečene leblebije.

Koje prednosti nudi leblebija?

Pored toga što se radi o plodu biljke izuzetno bogate proteinima, leblebije karakteriše i visok nivo vlakana, ali i minerala i vitamina. Takođe je važno napomenuti da su u pitanju izuzetno zdrave namirnice za dijabetičare, prosto zato što imaju prilično nizak glikemijski indeks.

Smatra se da su leblebije vrlo hranljive, tako da u 100 grama skuvanog ploda postoje najpre značajne količine gvožđa, potom minerala kao što su:

  • fosfor
  • cink
  • magnezijum
  • kalijum

Takođe, u 100 grama skuvanih leblebija prisutna je i značajna količina vitamina B grupe, kao i folne kiseline, ali i ugljenih hidrata, dijetalnih vlakana i proteina, te masti.

Neretko leblebije koriste vegetarijanci i generalno svi ljudi koji vode računa o zdravoj ishrani.

Kakva svojstva imaju leblebije?

Uz to što su u pitanju izuzetno hranljive namirnice, zbog činjenice da imaju nizak glikemijski indeks, leblebije se smatraju odličnim izborom za ishranu dijabetičara.

Karakterišu ih protivupalna svojstva, a neretko se pominju i kao izuzetno dobar izvor proteina, te vlakana. Osim toga, leblebije treba koristiti i zato što imaju antioksidativna svojstva.

Redovno konzumiranje ove namirnice može da pomogne regulaciji probave, te da utiče na pozitivan način na zdravlje srca, kože i mozga, kao i kostiju.

Često se preporučuje da osobe koje imaju tendenciju prema oscilacijama nivoa šećera u krvi konzumiraju leblebije, jer se smatra da one smanjuju rizik od dijabetesa tipa 2. Pored toga, leblebije bi trebalo da konzumiraju i srčani bolesnici, a smatra se da imaju uticaja na prevenciju određenih vrsta karcinoma.

Leblebije recepti

Isključivo u zavisnosti od toga šta je neko navikao da konzumira, zavisiće i kako se koriste leblebije. U osnovi, one mogu biti korišćene u formi brašna ili kao ceo plod.

Ukoliko se odlučite za kuvane leblebije, onda je vrlo važno da ih preko noći ostavite potopljene u vodi, jer će na taj način omekšati, što će doprineti jednostavnijem i bržem kuvanja. Druga opcija jesu mlevene leblebije, koje se koriste sa ciljem pripreme falafela ili humusa.

Pečene leblebije mogu biti jedna od zdravijih grickalica, a treba imati na umu da ukoliko se odlučite za kuvane leblebije, onda nakon što ih potopite u vodu, treba i da ih ostavite da odstoje najmanje nekoliko sati. A idealno bi bilo u toku cele noći. Zatim bi trebalo da ih kuvate oko sat vremena, odnosno dok ne omekšaju. Takođe se preporučuje i da malo posolite vodu u kojoj se kuvaju.

Recept za humus

Jedna od najčešćih opcija za korišćenje leblebija jeste i humus, koji se priprema vrlo jednostavno, prosto zato što su svi sastojci stave u blender i dobro izmiksaju.

Za pripremu ovog namaza će vam biti potrebne sledeće namirnice:

  • 250 gr kuvanih leblebija
  • 3-4 čena belog luka
  • 2 supene kašike tahinija
  • 5 supenih kašika maslinovog ulja
  • sok od polovine ili celog limuna, po ukusu
  • so
  • biber
  • ostali začini po želji

Kao što smo već pomenuli, humus se priprema na vrlo jednostavan način, te je potrebno samo da navedene sastojke stavite u blender i dodate određenu količinu vode, kako bi se stvorila glatka smesa. Zatim humus preručite u željenu posudu i čuvajte u frižideru.

Salata od leblebija

Mnogo je načina da se pripremi salata od leblebija, tako da osim 250gr kuvanih leblebija, možete dodati različite vrste povrća po ukusu.

U principu se najčešće priprema salata od leblebija i paradajza, u koju jednostavno dodate određenu količinu seckanog paradajza, zatim crni i beli luk, te ostalo povrće po ukusu.

Treba napomenuti da se može pripremati i vrlo zdrava grickalica, odnosno čips od leblebija. U tom slučaju su u pitanju zapravo pečene leblebije, koje mogu poslužiti kao odlična zamena za mnoge nezdrave grickalice.

Na tržištu se može naći i leblebije iz konzerve, koje će u velikoj meri olakšati pripremu kako salate, tako i drugih jela koja uključuju ovu namirnicu.

Čorba od leblebije – recept

Pored toga što je vrlo jednostavna za pripremu, čorba od leblebije je i izuzetno ukusna. Od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:

  • 250 gr leblebije
  • 2-3 čena belog luka
  • 1 srednja glavica crnog luka
  • 2-3 šargarepe
  • 2 krompira srednje veličine
  • paradajz za kuvanje ili svež paradajz
  • 1 sveža paprika (po želji)
  • ulje
  • so
  • biber
  • peršunov list

Kako se priprema čorba od leblebije?

Pod pretpostavkom da se već pripremili leblebije na opisani način, odnosno da ste ih potopili u vodu i ostavili da odstoje preko noći, čorba od leblebije, korak po korak se priprema na sledeći način:

1. Leblebije ocedite i prelite novom količinom vode, a zatim ih kuvajte oko pola sata, dok blago ne omekšaju.

2. U drugoj šerpi odgovarajuće veličine zagrejte ulje, pa na njemu kratko ispržite prethodno iseckani crni i beli luk.

3. U sve to dodajte prethodno iseckano povrće, pa dinstajte uz dodavanje vode, ali malo po malo. Nikako ne bi trebalo naliti povrće većom količinom vode.

4. Posle toga dodajte sve začine koje ste pripremili, a onda i skuvanu leblebiju.

5. Nalijte sve to sa dovoljno vode i ostavite još oko pola sata da se krčka.

6 Čorba od leblebije može biti služena i uz pavlaku, a zarad dekoracije dobro bi bilo da je pospete sitno iseckanim svežim ili suvim peršunom.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *