Nekada se nije toliko vodilo računa o pravopisu srpskog jezika u određenim situacijama, kao što je proslava krsne slave, prosto zato što se čestitalo uživo. Nije bilo mobilnih telefona i jednostavno nije bio običaj da se domaćinima slava čestita putem SMS poruka.
U današnje vreme, međutim, ustalio se običaj da se prijateljima i rođacima krsna slava jednostavno čestita porukom. Neretko, čak i kada smo pozvani kod nekoga na slavu, imamo običaj da uputimo i SMS poruku.
I upravo tada se javlja nedoumica oko toga kako se čestita krsna slava?
Da li se imenica slava piše velikim ili malim slovom početnim slovom, ono je što buni mnoge u tom slučaju.
Imenica slava
S obzirom na to da imenica slava može biti i vlastita, kada označava žensko ime, ali i zajednička, kada se koristi i za ukazivanje na to da je neko stekao svetsku slavu na primer, ali i da mu je krsna slava, to se ova imenica piše velikim, odnosno malim slovom.
Preciznije govoreći, ukoliko je u pitanju žensko lično ime, onda će naravno početno slovo biti veliko. Međutim, ukoliko se koristi da označi recimo krsnu slavu, tada mora početno slovo biti malo, prosto zato što je u pitanju zajednička imenica. A dobro je poznato da se zajedničke imenice uvek pišu malim početnim slovom.
Sve to, vrlo jednostavno pokazuju i primeri:
- Srećna slava domaćine!
- Vama i vašoj porodici želimo srećnu slavu!
- Krsna slava moje prijateljice Slave je Sveti Nikola.
- Da li ove godine idete na slavu Slavine porodice?
- Čestitam ti krsnu slavu!