Smatra se da su domaći brusketi postojali još u periodu Antičkog Rima. Zapravo se njihovo poreklo vezuje za običaj probanja sveže ceđenog maslinovog ulja, kada su stanovnici Starog Rima jednostavno na krišku hleba stavljali uzorak tek isceđenog ulja, kako bi procenili njegov ukus.
Brusketi kakve danas poznajemo vode poreklo još iz 15. veka. Postoje mnoge varijacije, pa se mogu sresti ne samo pripremljeni sa belim lukom, mocarelom i pršutom, već i oni sa pestom, te sa paradajzom i bosiljkom, ali i sa jajima, pa čak i sa paradajzom i avokadom, odnosno sa lososom.
Ukoliko vas zanima kako se prave brusketi, trebalo bi da znate da su recepti zapravo izuzetno jednostavni. Pustite mašti na volju i isprobajte neke nove kombinacije.
Tajna pripreme je u maslinovom ulju, uz dodatak belog luka, peršuna i origana, mada recepti mogu sadržati i neke izuzetno zanimljive kombinacije. Moguće je i da budu posni, a ono što im je svima zajedničko jeste priprema koja je i jednostavna i brza.
Ipak, da bi bili što ukusniji, uvek je bolja opcija da se odlučite za korišćenje domaćeg maslinovog ulja, ukoliko je to moguće. U tom slučaju če ovaj tradicionalni italijanski specijalitet, koji je postao poznat u mnogim zemljama sveta, imati autentičan ukus.
Naravno da neće propasti sve ukoliko koristite i industrijski spravljeno maslinovo ulje, iako je bolja opcija domaće, ali suncokretovo ulje nikako se ne preporučuje za njihovu pripremu.
Brusketi recepti
Obično se pripremaju od starog hleba, mada se može koristiti i svež. Idealno je da to bude baget, jer tada domaći brusketi izgledaju još lepše.
Ukoliko nemate pri ruci takvozvani francuski hleb, bilo bi dobro da običan, beli hleb isečete na parčiće debljine oko jednog santimetra i prepolovite ih po širini. Možete pripremati ovaj čuveni italijanski specijalitet i od celih kriški svežeg ili starog hleba.
Kako se prave brusketi?
U principu, nema potrebe navoditi količine sastojaka koji će vam biti potrebni za pripremu, prosto zato što od vas zavisi šta ćete koristiti kao nadev. Ne zaboravite da su brusketi sa paradajzom osnovni, te da možete dodavati i druge sastojke, poput pršute, belog luka i mocarele.
U slučaju da vas zanimaju posni brusketi, idealna opcija su oni pripremljeni sa tunjevinom, na koje možete dodati i malo sitno seckanog crnog luka ili paradajza, po želji, uz nezaobilazne začine u vidu bosiljka, origana i peršunovog lista.
Svakako, opcije su bezgranične, pa ovaj brzi specijalitet možete, praktično govoreći, pripremiti od sastojaka koje imate na raspolaganju u tom trenutku. Baš iz tog razloga se i preporučuju kao odlično posluženje za nenajavljene goste.
Osnovni recept
Izuzetni ukusni i brzi brusketi su idealna opcija za večeru ili iznenadni dolazak gostiju. Čak i ako u tom trenutku nemate francuski hleb, možete ih pripremiti od običnog, belog hleba. Naravno da se možete odlučiti i za opciju korišćenja integralnog hleba, ako to želite.
Od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:
- hleb
- maslinovo ulje
- paradajz
- beli luk
- mocarela ili kačkavalj po izboru
- svež ili sušen peršun
- origano
- bosiljak
Kako se prave brusketi sa paradajzom?
Ranije smo pomenuli da se ovaj italijanski specijalitet priprema na vrlo jednostavan način. Ukoliko pratite sledeće korake uživaćete u ukusu koji brzi brusketi imaju.
1. Uključite rernu na najjače. Zatim iseckajte hleb na kriške debljine oko jednog santimetra. Iseckajte paradajz na sitnije kockice, pa usitnine i beli luk i peršun.
2. Poređajte pripremljeni hleb u pleh za pečenje, koji ste prethodno obložili papirom za pečenje ili blago podmazali maslinovim uljem.
3. Uz pomoć četkice ili kašike premažite hleb maslinovim uljem.
4. Pomešajte iseckani paradajz, beli luk i peršun, pa dodajte origano i bosiljak. Tu smesu rasporedite ravnomerno po kriškama hleba.
5. Na kraju dodajte na sitno iseckanu mocarelu ili kačkavalj po izboru i pecite dok brusketi ne porumene.