Nema sumnje da je hleb jedna od najpopularnijih namirnica na svetu. Uobičajeno se jede za doručak, ručak ili večeru, ali od zemlje do zemlje zavisi koliko ljudi konzumiraju ovu namirnicu.
Međutim, nije svaki hleb isti. Dok je beli hleb bogat ugljenim hidratima i kalorijama, integralni hleb je bogat vlaknima, vitaminima i mineralima.
Integralni hleb se priprema od integralnog brašna, koje se dobija od celog zrna žitarica, što znači da sadrži sve delove zrna, pa je samim tim i zdraviji od belog hleba.
Zašto je integralni hleb zdraviji od belog hleba?
Integralni hleb ima brojne zdravstvene prednosti u odnosu na beli hleb, dok je njegov ukus vrlo sličan ukusu belog hleba.
Vlakna su važna za probavu, jer pomažu u regulaciji stolice, a integralni hleb je bogatiji vlaknima nego beli hleb. Sem toga, vlakna mogu da pomognu i u smanjenju holesterola i rizika od srčanih bolesti.
Integralno brašno sadrži više gvožđa, magnezijuma, vitamina B kompleksa i vitamina E u odnosu na belo brašno. Ovi minerali i vitamini su važni za zdravlje kostiju, mišića, srca i mozga.
Sem toga, poznato je da integralni hleb ima niži glikemijski indeks od belog hleba. A to znači da ne izaziva nagle skokove šećera u krvi, što može biti korisno za osobe sa dijabetesom ili gojazne osobe.
Integralni hleb recept
U suštini se integralni hleb priprema kao i bilo koj idrugi hleb, a za njegovu pripremu mogu se koristiti obe rvste kvasca, i suvi i sveži.
Od sastojaka za zdrav integralni hleb će vam biti potrebno sledeće:
- 1 kg integralnog pšeničnog brašna
- 1 kašičica soli
- 400-500 ml tople vode
- 1 kesica suvog kvasca ili 1 kocka svežeg kvasca
- 5 kašika ulja
Mere koje su navedene su osnovne i po potrebi se mogu proporcionalno umanjivati ili uvećavati.
Kako se pravi integralni hleb korak po korak?
1. U dubljoj posudi pomešati oko 700 grama brašna i soli.
2. Ako se koristi suvi kvasac, njega dodati odmah u brašno, ali ako je u pitanju svež kvasac, potrebno je najpre ga izmrviti, te pomešati sa malo mlake vode i ostaviti na toplom mestu da nadođe, posle čega ga dodati u brašno.
3. Nakon dodavanja odabrane vrste kvasca, potrebno je dodati i vodu. Ovde je preporuka dodavati malo po malo vode, kao i preostalu količinu brašna po potrebi i mesiti sve dok testo ne postane glatko.
4. Umešeno testo za integralni hleb premazati uljem i ostaviti pokriveno pamučnom krpom na toplom mestu da odstoji dok ne nadođe. Idealno bi bilo barem jednom ga premesiti, kako bi hleb bio vazdušastiji.
5. Nadošlo testo kratko premesite i staviti ga u posudu za pečenje, te pokriti krpom i osaviti kratko da odstoji, dok se rerna ne zagreje.
6. Tako pripremljen integralni hleb peći u dobro zagrejanoj rerni dok ne porumeni.
Kako da integralni hleb bude mekan?
Da bi integralni hleb bio mekan, potrebno je najpre ostaviti ga da se ohladi u rerni, koliko god da imate želju da ga probate što pre.
Vodite računa i o tome da testo ne bude previše tvrdo. Čak i ako dodate više brašna, uvek možete dodati vode i ulja, kako bi testo bilo mekše.
Ukoliko želite da domaći hleb bude posebno mekan, možete ga nakon što se prohladi, staviti u plastičnu kesu na oko 15 minuta.