Ko su masoni i šta je mason?

Podeli

Tema koja oduvek privlači pažnju i budi radoznalost su slobodni zidari ili masoni, ali i masonerija kao takva. Oko ovog bratstva isprepletene su mnoge priče, teorije zavere i legende, ali suština masonskog učenja ostaje obavijena velom tajne.

masoni, masonska loža
Masonska loža, London 1809., Javno vlasništvo

Kroz istoriju, masoni su bili povezivani sa uticajnim ljudima i događajima, što je dodatno doprinelo njihovoj misterioznosti. Njihova organizacija postoji vekovima i poznata je po masonskim simbolima, neobičnim ritualima i načinu funkcionisanja.

Iako se često govori o njihovoj tajnovitosti, masoni sebe predstavljaju kao bratstvo koje se bavi ličnim razvojem, negovanjem moralnih vrednosti i pomaganjem društvu.

Deo rganizacione celine, masonska loža okuplja ljude različitih profesija i iz različitih društvenih slojeva, a zajednička nit koja ih povezuje jeste težnja za mudrošću, humanitarnim delovanjem i duhovnim napretkom. Njihova učenja i principi zasnovani su na simbolima i ritualima koji imaju dublje značenje, a članovi prolaze kroz različite stepene inicijacije kako bi napredovali unutar bratstva.

Masonerija je kroz vekove imala značajan uticaj na društvene i političke tokove, a mnoge poznate ličnosti bile su deo ovog bratstva. Ipak, prava suština masonerije ostaje skrivena iza slojeva tradicije i diskrecije, zbog čega se i dalje o njoj ispredaju razne priče i spekulacije.

Istorija i poreklo masonerije

Koren masonerije seže duboko u prošlost, a tačno poreklo ovog bratstva nije lako utvrditi. Prema nekim istraživanjima, temelji masonerije potiču iz srednjeg veka, odnosno iz perioda kada su građene mnoge evropske Svetinje. Slobodni zidari koji su ih gradili imali su neka svoja pravila, tajne simbole i poseban način obuke, što je kasnije postalo osnova za moderno masonsko bratstvo.

Zvanična istorija masonerije počinje u 18. veku, kada su u Engleskoj formirane prve Velike lože. Od tada se bratstvo širilo po celom svetu, privlačeći ljude različitih profesija, od filozofa i naučnika do političara i umetnika. Njihova učenja su se sa vremenom menjala, ali osnovni principi masonerije ostali su isti: sloboda, jednakost, bratstvo i potraga za istinom.

Masonerija je igrala ulogu u mnogim istorijskim događajima, a neki od njenih članova imali su značajan uticaj na oblikovanje modernih država i društava. Ipak, upravo taj uticaj doveo je do toga da se o njima šire brojne teorije zavere, koje često preuveličavaju njihovu moć i ciljeve.

masonska loža, masoni, masonski sastanak,
Javno vlasništvo

Principi masonerije i masonski simboli

U osnovi, masonsko bratstvo zasniva se na određenim principima koji su ključni za svakog člana. Veruju u lični razvoj, moralnu odgovornost i pomaganje drugima. Masonski simboli, kao što su šestar i lenjir, imaju duboko značenje i predstavljaju težnju ka mudrosti, ravnoteži i pravičnosti.

Jedan od osnovnih elemenata masonerije jeste hijerarhijska struktura u kojoj članovi prolaze kroz različite stepene inicijacije. Svaki novi stepen donosi dublje razumevanje masonskih učenja i rituala, a masoni se kroz ove obrede vezuju jedni za druge u duhu bratstva.

Rituali i obredi masona često su obavijeni velom tajne, što doprinosi njihovoj mističnosti. Iako su mnogi detalji ovih ceremonija poznati, njihovo pravo značenje shvataju samo oni koji su deo bratstva. I upravo to i jeste jedan od razloga zašto masonerija i masoni i dalje izazivaju interesovanje i brojne kontroverze.

Teorije zavere i masoni danas

Zbog svoje zatvorenosti i uticaja koji su imali kroz istoriju, masoni su često bili predmet različitih teorija zavera. Mnogi ih povezuju sa „tajnim planovima za kontrolu sveta“, dok ih drugi vide kao organizaciju koja stoji iza značajnih političkih i ekonomskih promena.

Ipak, realnost je daleko od senzacionalističkih priča. Većina masonskih loža, pa i masoni u Srbiji, danas funkcionišu u formi društava koja se bave filantropijom, obrazovanjem i ličnim razvojem svojih članova. Njihova uloga u savremenom svetu više nije toliko politička, već pre svega usmerena na humanitarni rad i očuvanje tradicije.

Bez obzira na sve mitove i spekulacije, masonerija ostaje intrigantna tema koja izaziva radoznalost. Da li je reč o običnom bratstvu posvećenom etici i mudrosti ili o moćnoj organizaciji sa tajnim planovima,  pitanje je koje za mnoge i dalje ostaje otvoreno.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *