Na samom jugu Evrope nalazi se Italijanska republika, kako glasi zvaničan naziv Italije. Izuzev kopnenog dela, koje se nalazi na području Apeninskog poluostrva, na teritoriji Italije postoje i tri ostrva i to Sardinija, Sicilija i Elba.
U unutrašnjem delu teritorije ove zemlje nalaze se države Vatikan i San Marino, koje se smatraju nekim od najmanjih država na celom svetu.
Izuzev sa Slovenijom, Italija se graniči i sa Švajcarskom, Francuskom i Austrijom.
Osnovne informacije o Italiji
Državno uređenje Italije je parlamentarna republika, a nezavisnost je stekla 17. marta 1861. godine, dok je republika stvorena 02. juna 1946. godine. Italija je i ravnopravna članica Evropske unije.
Prema podacima koje navodi srpska Wikipedia, Italija zauzima površinu od 301.338 kvadratnih kilometara, a podaci iz 2011. godine pokazuju da na teritoriji Italije živi 60.021.955 stanovnika.
Italijanski jezik je zvaničan službeni jezik na teritoriji Italijanske republike, a valuta koja se koristi je evro.
Kako je podeljena Italija?
Na teritoriji Republike Italije postoji čak 20 regija. Upravo to je i najopštija podela, dok je jedna regija podeljena na pokrajine, odnosno provincije.
A 20 regija Italije su:
- Abruco
- Veneto
- Kampanija
- Kalabrija
- Emilija Romanja
- Dolina Aoste
- Lacio
- Toskana
- Sicilija
- Sardinija
- Umbrija
- Molize
- Trentino – Južni Tirol
- Lombardija
- Marke
- Pijemont
- Bazilikata
- Furlanija – Julijska Krajina
- Apulija
- Ligurija
Koji su najpoznatiji gradovi Italije?
Iako mnogi turisti najpre poznaju italijanske gradove, a posebno one koji su glavni gradovi regija, nema nikakve sumnje da je svaki deo Italije interesantan po nečemu.
Slobodno se može reći da je regija Lacio, u kojoj se nalazi grad Rim, italijanska prestonica, definitivno najpoznatija. Ova regija ima izlaz na Tirenskom more, a nalazi se u centralnom delu zemlje.
Upravo na teritoriji Rima, odnosno Lacija nalazi se i Vatikan. Lacio se osim sa Toskanom i Kampanjom, graniči i sa regijama Abruco i Molize, zatim Umbrija i Marke.
Ništa manje nije značajna i poznata ni regija Veneto, koja je posebno našim turistima znana zbog činjenice da je njen glavni grad Venecija.
Napulj je glavni grad italijanske pokrajine Kampanja, a ono po čemu je taj deo Italije na prvom mestu poznat, osim naravno po pici, koja je upravo u Napulju i nastala, jeste i vulkan Vezuv, zatim Amalfi obala, te antički gradovi Pompeja i Herkulanum, kao i ostrva u Napuljskom zalivu.
U centralnom delu zemlje nalazi se i Toskana, koja se graniči sa regijama Emilija Romanja, Lacio i Umbrija, zatim Ligurija i Marke, a glavni grad Toskane je Firenca. U tom delu Italije nalaze se i gradovi Sijena, Livorno i Luka, kao i nadaleko poznata Piza, čiji je Krivi toranj osnovno obeležje.
Bolonja je glavni grad italijanske regije Emilija Romanja, smeštene na severu. A osim Bolonje, na području ove regije nalaze se i gradovi Rimini, Parma i Ravena, kao i Modena i drugi.
Grad Trst, koji su u prošlosti često posećivali stanovnici naše zemlje turistički glavni je grad regije Furlanija – Julijska Krajina. Pored toga što je u pitanju pokrajina, Furlanija je i autonomna oblast, koja ima specijalni status. Najpoznatiji grad ove regije, osim Trsta je Udine.
Glavni grad regije i ostrva Sicilija je Palermo, a Sardinije Kaljari.
Ne treba zaboraviti ni regiju Lombardija, čiji je glavni grad Milano, zatim Pijemont i Torino kao njen glavni grad, te regiju Ligurija, čiji je glavni grad Đenova.