Osim ljute papričice, kajenskog bibera i čilija, i feferoni se svrstavaju u istu porodicu povrća, koje nosi latinski naziv Capsicum.
Pored toga što su poznati po visokom sadržaju biljnih vlakana, ljuti feferoni, ali i čili paprike i ostale vrste iz ove porodice povrća su izuzetno bogate mineralima i vitaminima. Ne samo da imaju malo kalorija, nego je njihova lekovitost verovatno svima znana.
Zašto treba jesti feferone?
Ne samo da sadrže značajnu količinu dijetalnih vlakana, već su ove papričice bogate i vitaminima, poput vitamina A i C, kao i vitamina K, a u njima ima i značajna količina minerala i to kako kalcijuma i magnezijuma, tako isto i kalijuma i fosfora.
Ne samo da utiču pozitivno na odbrambene snage organizma, nego su dobre i za varenje, a neretko se preporučuju i za smanjivanje osećaja umora. Najbolje je da budu pripremljeni ljuti feferoni za zimnicu i da se konzumiraju upravo u periodu, kada se javlja povišeni rizik od prehlada i gripa u toku zime.
Pored svega toga, kiseli feferoni su poznati po tome što imaju analgetsko i protivupalno dejstvo, a mogu čak pomoći i u borbi protiv viška kilograma. Takođe, feferoni su poznati i kao odlično prirodno sredstvo za poboljšanje cirkulacije, te za snižavanje nivoa holesterola i triglicerida, a budući da je utvrđeno da mogu sprečiti stvaranje krvnih ugrušaka i ojačati arterije, to se obično navode i kao lek iz prirode koji jača srčani mišić.
Zimnica feferoni u tegli
Najčešće se za zimu ostavljaju ukiseljeni feferoni, koji pored toga što se izuzetno lako i brzo pripremaju, imaju i značajne benefite za zdravlje.
U principu, najbolji recept za feferone je onaj koji je najjednostavniji i tu nema potrebe ni za kakvim izmišljanjem, uzevši u obzir da se priprema na vrlo jednostavan način.
Pasterizovani feferoni recept
Da biste pripremili ovu ukusnu zimnicu, biće vam potrebni kako feferoni, tako isto i uobičajeni sastojci za kišeljenje. Ipak, moramo napomenuti i to da ovom prilikom navodimo osnovnu meru, koju naravno možete proporcionalno uvećati po potrebi.
Od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:
- 1 kg feferona
- 1 l alkoholnog sirćeta
- 1 l obične vode
- 4 supene kašike soli
- 8 supenih kašika kristal šećera
Kako se prave ljuti feferoni za zimnicu korak po korak?
Ranije smo već pomenuli da je najbolji recept za feferone onaj koji je najjednostavniji, a od ovog zaista ne postoji nijedan jednostavniji. Pratite korake u nastavku i uživajte u toku zime u ukusu ovih papričica.
1. Nakon što pažljivo operete feferone, potrebno je da ih osušite. Ukoliko želite, možete im odseći peteljke da biste ih lakše ređali u teglu.
2. Posle toga je potrebno da pažljivo iglicom ili čačkalicom probodete svaku papričicu, jer ćete na taj način omogućiti tečnosti da u njih uđe, kako bi se ukiselili.
3. U većoj šerpi pomešajte sve sastojke, odnosno sirće, vodu, šećer i so.
4. Pošto ta tečnost provri, potrebno je da u nju ubacite pripremljene feferone i da ih ostavite par minuta.
5. Posle toga feferone poređajte u teglu, vodeći računa o tome da između njih ima što je moguće manje prostora.
6. Prelijte ih tečnošću koja je preostala, pa tegle zatvorite i kiseli feferoni su spremni za zimu.