Koji je najbolji recept za kiflice?

Podeli

Kao i za mnoge druge recepte, tako i za kiflice važi pravilo da svaka domaćica ima ili tajni sastojak ili način na koji priprema ovo ukusno pecivo. Neke od domaćica ipak nisu toliko sujetne, pa recept za kiflice rado dele sa drugima, dok ima i onih koje ga ljubomorno čuvaju.

koji je najbolji recept za kiflice
Pexels – Anthony Rahayel

Važno je znati da se kao najbolji recept za kiflice obično uzima koji podrazumeva jednostavnu pripremu, ali i najbolje testo za kiflice i ukusno punjenje.

Takođe, mogu se praviti i domaće kiflice koje su potpuno prazne, mada je uvek nekako ukusnije pripremati ih ili sa filom od sira ili od šunke i pavlake, a uz dodatak kačkavalja ili, pak slatke. Mogu se pripremati i posne kiflice, ali i lisnate kiflice i mnoge druge.

Recept za jednostavne i brze kiflice

U principu, najbolje testo za kiflice je ono, koje je i najjednostavnije. A od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:

  • 1 kockica svežeg kvasca
  • 1 kašičica soli
  • pola kašičice šećera
  • 1 šolja mlake vode (250 ml)
  • oko 100 ml ulja
  • 500 do 700 gr mekog brašna
  • 1 celo jaje
  • još jedno jaje za premazivanje
  • jedna šoljica mleka, takođe za premazivanje

Kako se prave brze domaće kiflice?

Prema ovom receptu, čini se da je priprema kiflica zapravo vrlo jednostavno. Tačnije, testo za kiflice se u suštini priprema isto kao i testo za hleb ili pogaču.

1.  Najpre u dubljoj posudi pomešajte oko 500 gr brašna, a zatim dodajte so i šećer.

2. U odvojenoj posudi pažljivo izmrvite kvasac, pa dodajte pripremljenu mlaku vodu i sve dobro izmešajte. Zatim u smesu treba dodati i ulje, kao i prethodno umućeno jedno celo jaje i jedno belance, s tim da žumance ostavljate za premazivanje kiflica.

3. Tako razmućen kvasac dodajte polako u brašno i mešajte dok ne dobijete glatko testo. Ako procenite da je potrebno, možete dodati i još brašna. Na kraju, tako pripremljeno smesu premaže uljem.

4. Zanimljivo je da ovaj recept za kiflice ne podrazumeva da testo treba da ostavite da naraste, već ga odmah podelite na loptice, koje ćete prekriti pamučnom krpom i ostaviti oko 20 minuta da odstoje.

5. Zatim je potrebno da svaku od tih loptica razvučete, tako da debljina testa bude oko 5 milimetara. Ukoliko želite da vaše domaće brze kiflice budu sve iste veličine, onda bi trebalo posebno da vodite računa o tome i da svaku jufku isečete na ukupno osam delova.

6. Ukoliko ste se odlučili za pripremu bilo kog fila, onda ga dodajte, a ako niste, onda jednostavno urolajte svaku kiflicu i ređajte ih u pleh, uz odgovarajući razmak. Možete se odlučiti za opciju da pleh obložite prvo papirom za pečenje, a ako to nije slučaj, onda ga samo podmažite uljem i u njega ređajte kiflice.

7. Tako pripremljene kiflice bi trebalo da odstoje u plehu takođe oko 20 minuta, posle čega je potrebno da ih premažete. Umutite jedno žumance i dodajte malo mleka, a zatim tako pripremljene brze kiflice pecite dok ne dobiju zlatno žutu boju.

kako se prave kiflice
Pexels – Skitterphoto

Recept za slane kiflice sa sirom ili šunkom

Iako kiflice sa sirom ili kiflice sa šunkom, uz dodatak pavlake možete pripremiti i od prethodno navedenog testa, postoje takođe brojni recepti za kiflice koji se donekle razlikuju. Jedan od njih možete pročitati i u nastavku, a od sastojaka će vam biti potrebno sledeće:

  • 1 kesica suvog kvasca
  • 1 ravna kafena kašičica soli
  • pola kafene kašičice šećera
  • 250 mililitara mleka
  • 150 mililitara ulja
  • 1 do 2 cela jajeta
  • 500 do 700 gr mekog brašna

Što se fila tiče, možete se odlučiti za opciju koja podrazumeva usitnjeni beli sir, u koji ćete dodati makar jedno jaje i belance, s tim da ćete žumance ostaviti za premazivanje kiflica ili možete pripremiti fil od iseckane šunke, u koju ćete dodati pavlaku, a možete pripremati i kiflice sa kačkavaljem. Isto tako se mogu pripremati i slatke kiflice, uz dodatak džema od odabranog voća ili čokolade za kuvanje, recimo.

U principu je sasvim svejedno za koji fil ćete se odlučiti, jer se ove domaće kiflice pripremaju uvek na isti način.

Recept za domaće kiflice korak po korak

1. Suvi kvasac, so, šećer i brašno najpre dobro izmešajte u jednoj činiji.

2. U drugoj posudi dobro umutite jaja, pa dodajte mleko i ulje.

3. Umućena jaja zatim dodajte u smesu sa brašnom i mešajte uz pomoć varjače, sve dok testo ne postane glatko. Po potrebi dodajte još brašna, ali vodite računa da ne preterate, da kiflice ne bi bile previše tvrde.

4. Tako pripremljeno testo prekrijte pamučnom krpom i na toplom mestu ostavite da odstoji oko sat vremena, a može i duže.

5. Potrebno je da svo testo podelite na najmanje dva dela, te da oformiti jufkice.

6. Svaku tu jufku je potrebno da na radnoj površini, koju ćete prethodno posuti brašnom, razvučete i da svaki taj krug isečete na osam delova, kako bi brze domaće kiflice bile jednake veličine.

7. Potrebno je da na svaki taj isečeni deo stavite fil i da pažljivo zavijete kiflice.

8. Pleh u kome ćete peći kiflice obložite papirom za pečenje ili blago podmažite, a zatim u njega ređajte kiflice. Vodite računa o tome da je neophodno i da napravite razmak između kiflica, jer će one još narasti.

9. Potrebno je da kiflice prekrijete pamučnom krpom i da ih ostavite da odstoje najmanje 15 minuta pre nego što ih ubacite u zagrejanu rernu. Takođe vrlo važno i da ih pre toga premažete umućenim žumancetom.

Kako da kiflice budu još ukusnije?

Ukoliko želite da zaista svojim ukućanima pripremite najbolje kiflice, onda bi valjalo da ne podmazujete pleh u kome ćete ih peći, nego da između stavljate po kockicu margarina. A da bi se pleh manje zaprljao, možete ga obložiti prethodno papirom za pečenje.

A ako zaista želite kiflice mekane i sutradan, onda odmah nakon pečenja treba da posudu u koju ih odlažete prekrijete vlažnom krpom. Posle toga možete čak i da ih na kratko stavite u čistu plastičnu kesu, ali je vrlo važno da one ne budu vrele.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *