Po čemu je jedinstveno Sargaško more?

Podeli

U nepreglednom plavetnilu Atlantskog okeana postoji jedno more koje na mapi sveta izgleda gotovo nestvarno i to more bez kopnenih granica. Sargaško more, okruženo samo moćnim okeanskim strujama, vekovima izaziva radoznalost moreplovaca, naučnika i ekologa.

saragaško more, gde se nalazi, po čemu je poznato, saragaška morska trava, zlatni tepih
Mapa je javno vlasništvo

Za razliku od drugih mora, koja su omeđena kontinentima, Sargasko more postoji zahvaljujući vrtlogu okeanskih struja. Njegovo postojanje dokazuje da granice na planeti ne određuju uvek kopno i kamen, već snage prirode koje oblikuju svet na nama nevidljiv način.

Pomenuto more pokriva površinu od preko 5 miliona kvadratnih kilometara, a svojim karakteristikama fascinira sve koji zakorače u svet okeanografije.

Danas, kada živimo u vremenu kada su ekološke krize na vrhuncu, Sargaško more je više od geografskog fenomena, jer je ono svojevrsno ogledalo našeg odnosa prema prirodi. Pod njegovom površinom krije se bogat i delikatan ekosistem, ali i ozbiljni problemi koje uzrokuje moderno čovečanstvo.

Sargaško more bez obale – prirodni fenomen Atlantskog okeana

Sargaško more bez obale je jedinstveni prirodni fenomen. Njegove granice ne definiše nijedna obala ili kopnena masa, već okeanske struje koje formiraju Sargaško more.

Na zapadu ga ograničava Golfska struja, na severu Severnoatlantska struja, na istoku Kanarska, a na jugu Severnoekvatorijalna struja. Ove moćne morske sile kruže neprestano, formirajući vrtlog unutar kojeg Sargaško more "pluta", stabilno, ali bez fiksnih granica.

Prethodno pomenuti vrtlog nije samo hidrografski fenomen; on kreira specifične uslove u vodi, a najpre visoki salinitet, izuzetnu bistrinu i toplu površinu. Upravo ta zatvorenost strujama omogućila je razvitak izolovanog ekosistema, kakav ne postoji nigde drugde na svetu.

Svojom posebnom pozicijom, Sargaško more postalo je važna tačka za migracije mnogih morskih vrsta i prirodni eksperiment kako okeanske struje oblikuju živi svet.

Sargassum alge u Sargaškom moru – zlatne prašume okeana

Jedan od najprepoznatljivijih simbola Sargaškog mora jesu Sargassum alge u Sargaškom moru. Ove zlatno-smeđe alge slobodno plutaju po površini, formirajući guste tepihe. Njihov naziv i naziv mora dele zajednički koren i to portugalsku reč „sargaço“, što znači „morska trava.“

Za razliku od algi koje rastu pričvršćene za morsko dno, Sargassum su slobodnolebdeće, što im omogućava da se kreću kako ih nose struje. Ovi tepisi algi postali su pravi ekosistem Sargaškog mora i utočište za bezbroj životinjskih vrsta.

Alge nisu samo estetski fenomen. One vezuju ugljenik, štite mlade ribe od predatora, a ujedno su i prirodni filter koji pomaže u održavanju kvaliteta okeanske vode.

Ekosistem Sargaškog mora – skriveni svet ispod površine

Ekosistem Sargaškog mora smatra se jednim od najspecifičnijih na planeti. Ovaj ploveći svet algi, mikroorganizama, riba, kornjača i ptica funkcioniše kao samostalna biološka zajednica, odsečena od obala i kopna.

Najveću pažnju naučnika privlače ciklične migracije. Najpoznatiji primer su evropske i američke jegulje koje, vođene instinktom, prelaze hiljade kilometara iz evropskih i američkih reka kako bi se mrestile upravo ovde, u Sargaškom moru. Nakon mresta, odrasle jedinke umiru, a larve kreću na put nazad prema kopnu.

Takođe, ovo more je privremeni dom za glavate morske kornjače koje koriste alge kao sklonište dok ne porastu dovoljno da prežive u otvorenim vodama.

Kristofor Kolumbo i Sargaško more – prvi susret Evropljana sa algama

Zanimljivo je da su prve pisane zabeleške o Sargaškom moru nastale u brodskom dnevniku Kristofora Kolumba. Kada je njegova posada 1492. godine plovila Atlantskim okeanom, upisali su da su naišli na more „prepuno ploveće trave.“ To je bio prvi evropski susret sa Sargassum algama u Sargaškom moru.

Za posadu su ove alge bile zloslutni znak. Verovali su da bi gusti tepisi mogli zaustaviti brod i da neće moći da nastave plovidbu. Iako su takve tvrdnje bile bez osnova, one su oblikovale legende o Sargaškom moru, koje će kasnije postati sinonim za mističnost i moreplovačke strahove.

Legende o Sargaškom moru – mesto bez vetra i sa mnoštvom misterija

Vekovima su se prepričavale legende o Sargaškom moru. Moreplovci su govorili o „moru bez vetra“ gde brodovi stoje zarobljeni među algama, bez mogućnosti da nastave putovanje. Ovo područje često se povezivalo i sa pričama o Bermudskom trouglu.

U stvarnosti, tišina mora i usporeno kretanje vetrova posledica su visokog atmosferskog pritiska karakterističnog za područje, ali legende su ostale upisane u narodnu predaju.

Mnogi istraživači veruju da upravo ovakve priče doprinose fascinaciji koju ljudi osećaju prema ovom neobičnom moru.

Ekološki problemi Sargaškog mora – novi izazovi u modernom dobu

Danas, najveći izazovi Sargaškog mora nisu mitske priče, već stvarni problemi koje uzrokuje čovek. Ekološki problemi Sargaškog mora postali su ozbiljna pretnja njegovom jedinstvenom ekosistemu.

Okeanske struje koje formiraju Sargaško more, osim što kreiraju vrtlog algi, sakupljaju i ogroman otpad sa kopna. To je dovelo do stvaranja jedne od najvećih plutajućih deponija u Atlantskom okeanu.

Pored toga, klimatske promene, zagrevanje okeana i prekomerni ribolov dodatno ugrožavaju biodiverzitet ovog područja.

Jedan od najvećih izazova današnjice jeste plastično zagađenje u Sargaškom moru. Kako se plastika sa obala i reka sliva u okean, vrtlog struja je zarobljava i taloži unutar granica mora.

Mikroplastika se uvlači u lance ishrane, trujući ribu, ptice i druge organizme. Ekosistem Sargaškog mora je izuzetno osetljiv, a prisustvo plastike ugrožava čak i migracije jegulja i mrest glavate kornjače.

Zaštita i očuvanje Sargaškog mora – borba za budućnost bez granica

U poslednjoj deceniji, međunarodne organizacije i naučnici pokrenuli su inicijative za zaštitu i očuvanje Sargaškog mora. Među njima je i Komisija za Sargaško more, čiji cilj je da promoviše istraživanje, praćenje biodiverziteta i sprečavanje zagađenja.

Međutim, izazov ostaje: kako zaštititi more koje nema obalu? Pošto nijedna država ne polaže pravo na Sargaško more, međunarodna saradnja je ključna.

Njegova budućnost zavisi od toga koliko ćemo ozbiljno shvatiti njegov značaj – ne samo kao prirodni kuriozitet, već kao vitalni deo okeanskog sistema koji pomaže planeti da diše.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *