Šta je kadaif i kako se pravi?

Podeli

Kadaif je kod nas je poznat kao turski specijalitet, mada postoji i grčki kadaif. Recept se u principu ne razlikuje u velikoj meri, ali svaka domaćica može izabrati da li će ovu poslasticu pripremati samo sa orasima ili će eventualno dodati i bademe i/ili pistaće.

kako se pravi kadif
Pexels

Pretpostavlja se da je ovaj dezert do Turske stigao preko Bliskog Istoka, odakle je dopreo i do naše zemlje.

Ono što je bitno jesu rezanca, koji predstavljaju osnov ovog, izuzetno ukusnog i vrlo jednostavnog za pripremu kolača. Takođe, treba imati na umu da se može pripremati na dva načina, odnosno na način koji je opisan u daljem tekstu, a koji je ujedno i jednostavniji ili zavijanjem svakog kolača pojedinačno.

Iako se može kupiti i gotov kolač, koji je samo potrebno ispeći i zaliti sirupom, budući da se inače priprema vrlo brzo i lako, to je bolje kupiti samo rezanca i samostalno ga pripremiti.

Kako se pravi testo za kadaif?

Kadaif rezanca se pripremaju vrlo jednostavno, mada se mogu naći u prodaji već pripremljena rezanca. U principu se od brašna i vode napravi žitka smesa i to je testo za ovaj kolač, odnosno za rezanca.

Ali, za razliku od drugih vrsta rezanaca, ova se ne suše, nego se najpre skuvaju. Da bi bila tako sitna, mora se pripremljena smesa procediti najpre kroz sito. Nakon kuvanja se rezanci najčešće osuše, osim ako se ovaj slatki specijalitet ne priprema odmah.

Ukoliko kupujete već pripremljene rezance, a nećete praviti kolač odmah, imajte na umu da bi trebalo da ih preručite u platnenu vrećicu, jer se obično u prodaji mogu naći u plastičnoj kesi.

Najjednostavniji recept za kadaif

Možda samo na prvi pogled recept za kadaif ili ekmek kadaif, kako se još naziva, deluje komplikovano, jer se mora pripremiti i sirup. Imajte na umu da je tajna vrhunskog ukusa upravo u gustini sirupa, pa bi valjalo da poštujete navedene mere.

Kadaif je sladak kolač, nešto poput baklave, pa zato nemojte da vas čudi što je mera za sirup kilogram šećera i svega 600 mililitara vode.

Od sastojaka će vam, osim pola kilograma rezanaca, biti potrebno i sledeće:

  • 300 gr seckanih oraha (može i kombinacija pola/pola seckanih i mlevenih)
  • 1 pakovanje putera

Kako se pravi kadaif – korak po korak?

1. Posudu u kojoj ćete peći kolač premažite dobro puterom.

2. Polovinu rezanaca za kadaif rasporedite ravnomerno u posudu prethodno podmazanu puterom i pecite na umerenoj temperaturi, dok ne porumene.

3. Izvadite iz rerne, pa rasporedite preko ostatak putera. Najbolje je da iseckate manje komade ili listiće, pa da ih tako rasporedite preko prvog sloja rezanaca.

4. Zatim preko rasporedite iseckane orahe. Ukoliko ste odlučili da dodate pistaće ili bademe, gledajte da to bude u ukupnoj količini od oko 300 grama.

5. Preko rasporedite preostalu količinu rezanaca i zapecite u rerni, takođe na umerenoj temperaturi, dok ne dobiju zlatno-žutu boju.

Recept za preliv

Da bi sirup bio pripremljen na vreme, preporuka je da počnete sa kuvanjem kada stavite prvi red rezanaca za kadaif u rernu.

Za preliv će vam biti potrebni sledeći sastojci:

  • 1 kg kristal šećera
  • 600 ml vode
  • 2 do 3 kesice vanilin šećera
  • sok od jedne polovine limuna

Pomešajte sve sastojke i pustite da smesa provri. Zatim ostavite da vri na tišoj vatri još oko 15 minuta.

Imajte na umu da se preliv nikako ne sme ohladiti. Tačnije, prirpemljeni kolač se preliva vrelom tečnošću.

Nemojte da vas zbuni što kolač baš i ne izgleda lepo kada se prelije, odnosn odeluje da se potpuno „rasformirao“. Sve to će biti mnogo bolje kada se ohladi, budući da se kadaif inače služi hladan. A možete ga služiti i uz dodatak kugle sladoleda od vanile, ako želite.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *