U gradu na reci Trebišnjici rođen je čuveni srpski pesnik, Jovan Dučić. Trebinje je grad poznat po platanima i velikom broju sunčanih sati u toku godine, pa ga prati krilatica Grad sunca i platana.
Nalazi se u južnom delu oblasti Hercegovina, podno planine Leotar. Kroz grad protiče reka Trebišnjica.
Zahvaljujući odličnoj pozicioniranosti, igrao je značajnu ulogu tokom istorije. Kroz grad tada znan kao Tribunija, tokom 10. veka prolazio je važan karavanski put.
Smatra se da su područje današnjeg grada najpre naseljavali Iliri, a zatim i Antički Grci, te Rimljani, pa Sloveni. Njime su vladali i Vizantija, pa Nemanjići, kada je Trebinje bio centar Travunije, posle čega potpada pod osmansku vlast, da bi sve do 1918. godine grad bio u sastavu Austrougarske.
Trebinje i Jovan Dučić
Na dan 15. februara 1874. godine je u Trebinju rođen Jovan Dučić. U svom rodnom gradu, Dučić je imao želju da osnuje muzej, pa je sa tim ciljem strpljivo i predano tokom svoje diplomatske karijere prikupljao građu.
Zvanično je današnji Muzej Hercegovine otvoren najpre kao Sreski zavičajni muzej Trebinje 1952. godine.
Spomenik Jovanu Dučiću nalazi se u centru Trebinja.
Šta videti u Trebinju?
U drugoj polovini 17. veka izgrađen je Stari grad, koji je danas jedna od turističkih atrakcija Trebinja. U to vreme su na vlasti bile Osmanlije, koje se i smatraju zaslužnim za njegovu izgradnju.
Utvrđenje se danas nalazi u centru Trebinja, iznad reke Trebišnjice. Grad se najviše razvio početkom 18. veka, kada je vladao Osman paša. Upravo on je angažovao i brojne majstore i radnike iz okoline, te je u to vreme iskopan i kanal, kojim je sa Stari grad bio povezan sa rekom. U to doba izgrađene su i Sahat kula, Osman pašina džamija i Sultan Ahmedova džamija.
Kada je u gradu izbila epidemija 1932. godine, zatrpan je pokretni most, koji je vodio u Stari grad.
Ako Trebinje posećujete tokom toplijeg perioda godine, ne propustite Letnju baštu platani, koja se u njegovom centru nalazi i jedan je od simbola grada na reci Trebišnjici. Uživanje u kafi ili nekom drugom piću u senci stoletnih platana sigurno će vam pomoći da se opustite i da uživate u lepoti grada na Trebišnjici. Možda upravo tada i shvatite zbog čega se Trebinje često naziva Gradom sunca i platana.
Budući da se grad i njegova okolina mogu pohvaliti brojnim spomenicima, to ćemo ih redom nabrojati:
- Figura Jelene Anžujske
- Spomenik Oslobodiocima
- Spomenik palim borcima i žrtvama fašizma iz Drugog svetskog rata
- Spomenik braniocima Trebinja 1991-1996
- Spomenik Petru Drugom Petroviću Njegošu
- Ostaci starog grada Mičevca
- Brankovića kula
- Tvrđava Strač
U blizini centra grada nalaze se i crkva Svetih Arhangela i crkva Svetog Klimenta, dok se katedrala Blažene Djevice Marije, Careva ili Sultan Ahmedova džamija, kao i Osman pašina džamija nalaze u centru Trebinja.
Zanimljivosti o Trebinju
- U naselju Police otkrivena je nadgrobna ploča, koja je pripadala županu Grdu. Upravo je taj materijalni dokaz iz 12. veka i najstariji dokaz o pomenu grada Trebinja.
- Trebinje se graniči sa opštinama Ravno, Bileća i Ljubinje, ali i da Dubrovnikom, Nikšićem i Hercegnovskom opštinom.
- Popovo polje, koje se nalazi u blizini Trebinja, tačnije selo Mrkonjići, rodno je mesto Svetog Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog.
- Manastir Tvrdoš nalazi se u blizini Trebinja.
- Na reci Trebišnjici nalaze se brojni mostovi, među kojima se naročito ističu Most Iva Andrića, Kameni most i Perovića ili Asrlanagića most.
- U Muzeju Hercegovine može se videti bogato istorijsko i arheološko nasleže istočnog dela Hercegovine od davnina.
- Starost platana u Trebinju procenjuje se na više od 120 godina.
- U selu Mrkonjići, gde je rođen Sveti Vasilije Ostroški danas se mogu videti ostaci njegove rodne kuće, naspram koje je podignut hram njemu posvećen.
- Izletište Studenac najbliže je centru grada, od koga je udaljeno tek nešto više od dva kilometra.