Stanje sa kojim su se mnoge i žene i muškarci susretali, ume da bude vrlo neprijatno. Oticanje nogu, medicinski poznato kao edem, česta je pojava koja se odnosi na nakupljanje tečnosti u prostorima između ćelija donjih ekstremiteta.
Ova neprijatnost može biti prouzrokovana različitim faktorima, od fizioloških do patoloških. Takođe, oticanje nogu može biti simptom ozbiljnijih zdravstvenih problema, pa je stoga važno razumeti uzroke i moguće načine prevencije i lečenja, te se blagovremeno obratiti lekaru.
Zašto noge otiču?
U osnovi, oticanje nogu može biti posledica slabljenja venskih zalistaka, što otežava povratak krvi iz donjih ekstremiteta ka srcu.
Dugotrajno sedenje ili stajanje bez kretanja može dovesti do oticanja nogu, jer gravitacija otežava povratak krvi prema srcu.
Tokom trudnoće, materica može pritiskati vene u karlici, što usporava povratak krvi iz nogu. Osim toga, hormonske promene mogu uzrokovati zadržavanje tečnosti, što dodatno doprinosi oticanju.
Određeni lekovi, uključujući i one protiv visokog pritiska, ali i steroidi, antidepresivi i lekovi za dijabetes, mogu uzrokovati oticanje nogu.
Bolesti srca, bubrega ili jetre mogu dovesti do oticanja nogu, budući da mogu izazvati zadržavanje tečnosti u telu.
Da li više otiču noge muškarcima ili ženama?
Iako oticanje nogu može da se javi kod svih, češće je kod žena. Ovo je često povezano sa hormonalnim fluktuacijama tokom menstrualnog ciklusa ili trudnoće.
Takođe, kontraceptivne pilule i terapija hormonima u menopauzi mogu povećati rizik od oticanja.
Kada se najčešće javlja oticanje nogu?
Nema nikakve sumnje da se tokom letnjih meseci oticanje nogu može pogoršati i to zbog visokih temperatura, koje uzrokuju dilataciju (proširenje) krvnih sudova, što olakšava nakupljanje tečnosti u tkivima.
Isto tako i dugotrajno sedenje ili stajanje, kao što je često na dugim letovima ili radnim mestima koja zahtevaju dugotrajno stajanje, mogu doprineti pojavi otoka na nogama.
Da li je opasno kada otiču noge?
Koliko god bilo neprijatno, oticanje nogu samo po sebi nije opasno, ali može biti simptom drugih, ozbiljnijih medicinskih stanja. Najpre može ukazivati na probleme sa venama, bolesti srca, bubrega ili jetre.
Ukoliko se javi naglo oticanje jedne noge, to može biti simptom duboke venske tromboze, koja zahteva hitnu medicinsku pomoć.
Samopomoć u slučaju oticanja nogu
Redovne vežbe, posebno hodanje, mogu pomoći u poboljšanju cirkulacije. Odmah zatim i podizanje nogu iznad nivoa srca (elevacija), naročito tokom spavanja, može pomoći u smanjenju oticanja.
Kompresivne čarape mogu biti od koristi, ali i smanjenje unosa soli. Dobro je poznato da so može doprineti zadržavanju tečnosti, pa smanjenje njenog unosa može pomoći.
Budući da gojaznost može dovesti do povećanog pritiska na vene i doprineti oticanju, to bi teelsnu težinu trebalo održavati na optimalnom nivou.
Kada je neophodno javiti se lekaru?
Vrlo je važno na vreme se javiti lekaru ukoliko primetite naglo ili asimetrično oticanje nogu, posebno ako je praćeno bolovima, crvenilom, povišenom temperaturom ili ako oticanje ne popusti nakon odmora i elevacije nogu.
U slučaju da oticanje traje duže od nekoliko dana, te da je praćeno gubitkom apetita, umorom, gubitkom težine, ili drugim promenama u opštem stanju, svakako se konsultujte sa lekarom.