Iako raste i u drugim zemljama, koje karakteriše mahom tropska klima, mango se najviše gaji kako na području Indije, tako i Indokine. Smatra se da je još tokom petog veka pre Hrista upravo sa područja Indije biljka preneta i u druge delove sveta. Najpre u tropska područja azijskog kontinenta, a zatim dalje u Portugal, Brazil i Ameriku.
Čak više od 30 vrsta biljke postoji u svetu, te oko pet stotina podvrsta. Pripadaju porodici kojoj pripada i indijski orah, latinskog naziva Anacardiacae.
Na svetskom tržištu je najzastupljenija vrsta koja je poznata kao indijski ili jednostavno, obični mango, čiji je latinski naziv Mangifera indica.
Mango voćka
U Indiji je mango izuzetno značajno voće i to posebno u religijskim ritualima. Naročito je zanimljivo pomenuti da je u trenutku kada je doživeo prosvetljenje, Buda sedeo upravo ispod drveta manga.
Pored toga što se smatra nacionalnim voćem na tlu Indije, mango se koristi i za ukrašavanje tokom značajnih ceremenija, što verskih, što religijskih i javnih.
Takođe je u Bangladešu drvo manga okarakterisano kao nacionalno drvo, dok je priznato nacionalno voće i na tlu Pakistana, a na području Filipina se mango smatra nezvaničnim nacionalnim voćem.
Karakteristike manga
Zimzeleno stablo ove biljke može da dostigne visinu i od 15 metara, pa i više, a karakteriše ga izuzetna dugovečnost. Starost pojedinih stabala manga može biti i čak tri stotine godina. Cvetovi manga su posebno interesantni, jer ih karakteriše opojan miris. Obično su rozikasti i ne naročito veliki, a na granama se može videti veći broj cvetova u bokorima.
Težina i veličina plodova drveta manga može značajno varirati, od svega nekoliko stotina grama i ploda veličine kajsije, pa do manga koji može težiti i preko dva kilograma. Može takođe varirati i njihova boja, tako da se u prirodi sreće i mango zelene, ali i žute i crvene boje.
No, bez obzira kako izgledao plod magla, u njegovom središtu se nalazi semenka, koja nije jestiva.
Mango – hranljivi sastojci
Vrlo često se gubi iz vida činjenica da je u pitanju izuzetno značajno voće, koje treba uvrstiti u redovnu ishranu. Danas, na svu sreću, mango može da se kupi u prodavnicama širom sveta.
Budući da u sto grama ploda ima tek oko 60 kalorija, mango je odličan izbor i za sve one koji su na dijeti. U toj količini voća ima i oko 0,80 grama proteina, kao i 15 gr ugljenih hidrata.
Osim toga, mango sadrži i mnoge vitamine, poput vitamina A, C, K i E, te određene vitamine B grupe, poput niacina, riboflavina i vitamina B₅ i B₆, kao i tiamina.
Značajnu količinu kalcijuma sadrži mango. Voće koje zavređuje pažnju takođe se može pohvaliti i drugim mineralima, poput recimo gvožđa, fosfora i mangana, ali i magnezijuma, bakra, cinka, natrijuma i fosfora, te kalijuma.
Za šta je dobar mango?
Zbog značajne količine vitamina C se mango preporučuje kao idealno prirodno sredstvo za jačanje odbrambenih snaga ljudskog organizma.
Vitamini B grupe u ovom voću mogu da ostvare pozitivan uticaj na funkcionisanje mozga, ali i srca. U radu srca i kardiovaskularnog sistema takođe mogu biti od koristi i magnezijum i kalijum, koje mango sadrži.
U ovom voću ima i antioksidanata, koji pomažu organizmu da se izbori sa slobodnim radikalima.
Osim vlakana, mango sadrži i amilaze, enzime koji mogu da podstaknu probavu, te da pomognu u rešavanju različitih probavnih problema.
Kako se jede mango?
Budući da je za mnoge od nas mango voće donekle neobično, to se zbunjujemo i oko toga kako očistiti mango, odnosno kako se jede ovo voće?
Međutim, sve je to prilično jednostavno.
Najpre je potrebno dobro oprati koru i to po mogućstvu mlakom vodom. Zatim se mango ljušti i seče na kriške ili kockice. Tačnije, kao kada recimo ljuštite breskvu – zasečete voće do koštice i tako ga vadite.
Mango se može koristiti za pripremu smutija, salata i različitih poslastica, s tim da se voće može jesti i samostalno, ali i u kombinaciji sa drugim vrstama voća.