1. Sa dve države, koje su među najmanjim državama sveta se graniči Italija – Vatikanom i San Marinom.
2. Republika Italija je po broju stanovnika na visokom, trećem mestu u celom svetu. Procenjeni broj stanovnika Italije je oko 60 miliona.
3. Po BDP-u (Bruto Domaći Proizvod) Italija se u svetu nalazi na osmom mestu.
4. Zlatne rezerve Centralne banke Italije su tolike da se zemlja nalazi na trećem mestu u svetu po rezervama zlata.
5. Italija ima izlaz na čak 5 mora. Osim na Jadransko i Jonsko, Italija izlazi i na Sredozemno more, kao i na Tirensko i Ligursko.
6. Oblik zemlje je specifičan, jer podseća na čizmu.
7. Tri su veća ostrva u sastavu zemlje. Uz Siciliju i Sardiniju, Italiji pripada i ostrvo Elba, kao i druga, površinski manja ostrva.
8. Na nadmorskoj visini od 4.748 metara nalazi se Mon Blan de Murmajor, koji je ujedno i najviši planinski vrh na italijanskom tlu.
9. Od 14 vulkana, koliko ih se nalazi na tlu Italije, čak četiri su još uvek aktivna. U pitanju su vulkani Vezuv, zatim vulkani na ostrvima Stromboli i Vulkano, kao i vulkan Etna koji se nalazi na Siciliji.
10. Jedini vulkan koji se nalazi u kontinentalnom delu zemlje je Vezuv, budući da su ostali aktivni vulkani smešteni na italijanskim ostrvima.
11. Ukupan tok reke Po je 652 kilometra, pa se smatra najdužom rekom u Italiji.
12. Najveće jezero u Italiji je Garda. Zauzima površinu nešto veću od 367 kvadratnih kilometara.
13. I mada nema naročito pouzdanih podataka o tome ko je izmislio sladoled, postoje teorije da je sladoled izmislio Italijan. Zapravo se smatra da je prvih godina prošloga veka, Italo Marćioni (it. Italo Marcioni), tada preduzetnik bio taj koji je izmislio sladoled i počeo da ga proizvodi, ali u Americi, gde se preselio.
14. Samo 34 dana je na vlasti bio kralj Umberto Drugi. Zbilo se to po završetku Drugog svetskog rata. Kralj je vladao od 09. maja 1946. godine do 12. juna iste godine. Neretko se naziva i Majski kralj (it. Re di Maggio), a bio je poslednji kralj Italije, budući da su građani Italije na referendumu koji je tada održan glasali za republiku. Kralj Umberto II je zemlju zauvek napustio, a preminuo je 1983. godine u egzilu u Švajcarskoj.
15. Iako je u istraživanja išao pod španskom zastavom, čuveni istraživač, Kristifor Kolumbo zapravo je bio Italijan, rođen u Đenovi.
16. Čak 55 lokacija u Italiji su delo Liste svetske baštine UNESCO-a.
17. Iako je Toskana regija koja je poznata po mnogim znamenitim lokacijama, deo regije koji je nadaleko znan po vinogradima je okarakterisan kao takozvani kulturni pejzaž. Zahvaljujući tome se tretira kao prirodno blago na nacionalnom nivou.
18. Velika Grčka, odnosno Magna Grecia na italijanskom jeziku je naziv za južni deo zemlje, koji je od strane Antičkih Grka kolonizovan još tokom osmog veka pre Hrista.
19. Do trenutka dok nije postala republika, Italija je bila i kraljevina, počev od 17. marta 1861. godine. Rim koji je bio van italijanske teritorije u to doba, te je bio direktno pod papskom vlašću, deo Kraljevine Italije zvanično postaje na dan 20. septembra 1870. godine.
20. Katedrala u Sijeni je tokom 12. veka, kada je građena trebalo da bude najveća na celom svetu. Međutim, tokom gradnje se desilo nešto nepredviđeno – predviđena finansijska sredstva su potrošena. Zato su graditelji odlučili da izvrše promene na osi katedrale, te da ona ide u pravcu sever-jug, po čemu je ova katolička Svetinja jedinstvena. Takođe, u katedrali u Sijeni se nalazi i krstionica, koja je ukrašena reljefima izrađenim od strane čuvenog italijanskog vajara Donatela, koji je stvarao u doba renesanse.
21. Duče, odnosno duce na italijanskom znači vođa. Taj nadimak nosio je Benito Musolini, koji je ostao upamćen po tome što je uzeo značajno učešće u stvaranju i primeni fašističkih načela. Musolini je bio na čelu Nacionalne fašističke partije i obavljao je funkciju premijera zemlje u periodu od 1922. do 1943. godine.
22. Pica je izmišljena u Napulju.
23. Gradnja katedrale u Firenci trajala je, ni manje ni više nego 173 godine. Santa Marija del Fjore ili Firentinska katedrala je ne samo najviša građevina u Firenci, nego i simbol ovog grada.
24. Dolina Aoste je po površini najmanja među italijanskim pokrajinama. Nalazi se nedeleko od granice sa Švajcarskom i Francuskom.
25. Osim Kolumba, rođeni Đenovljanin bio je i Nikolo Paganini. U Đenovi su rođeni i Palmiro Toljati i Đuzepe Macini.
26. Teritoriju Venecije čini preko stotinu manjih ostrva i laguna, po čemu je ovaj grad u Italiji jedinstven u celom svetu.
27. U crkvi posvećenoj Svetom Nikoli, koja se nalazi u Bariju, iz grada Mira u antičkoj Likiji donete su mošti Svetog Nikole, koje se i danas u toj crkvi čuvaju. Oltar i kapelu od srebra je ovoj crkvi darovao 1319. godine srpski kralj Milutin. Nakon nekoliko vekova je taj srebrni oltar pretopljen, te Svetinja danas ima novi oltar, na kome su primetni uticaji baroka. Poznato je da je Stefan Dečanski bio zahvalan Svetom Nikoli za to što može ponovo da vidi, pa je darovao ovoj Svetinji veliku ikonu koja prikazuje Sveca.
28. U Veroni se nalazi i Julijin balkon, budući da je radnja tragedije Romeo i Julija, Vilijama Šekspira smeštena upravo u ovaj italijanski grad.
29. U proseku domaćinstva u Italiji na godišnjem nivou troše više od 35 kilograma kafe, a procenjuje se da se oko 14 milijardi espresa popije u zemlji tokom godine.
30. Pinokio je Italijan. Još 1880. godine je priču o drvenom lutku, koji je kasnije postao planetarno poznat, napisao Karlo Kolodi i objavio je u tadašnjim novinama za decu.
31. Naziv grada Napulja vodi poreklo iz grčkog jezika i slobodno se prevodi kao Novi grad.
32. Pokušaji ispravljanja Tornja u Pizi, koji je deo katedrale, nije uspela, pa je to danas jedna od gradskih znamenitosti, jedinstvena i u zemlji i u svetu. Gradnja je trajala od 1173. do 1360. godine.
33. U neku ruku sablasna, a sasvim sigurno jedinstvena znamenitost Palerma su i katakombe Kapućini (it. Catacombe dei Cappuccini). U pitanju je večno počivalište pripadnika Kapućinskog reda, koji je bio deo Franjevačkog reda. Zapravo se tokom 16. veka Red male braće kapućina, kako je još nazivan, izdvojio od glavnog reda Franjevaca. U katakombama se mogu videti mumificirana tela pripadnika ovog monaškog reda.
34. Srpska pravoslavna crkva nalazi se u Trstu i posvećena je Svetom Spiridonu.
35. Najveći amfitetar na celom svetu izgrađen je u Rimu, glavnom gradu današnje Italije. Flavijev amfiteatar datira iz perioda postojanja Starog Rima i poznat je kao Koloseum, koji je znak raspoznavanja grada.
36. Crkva Santa Marija dela Salute (it. Santa Maria della Salute) nalazi se u Veneciji. Mnogima od nas je ta Svetinja poznata po istoimenoj pesmi Laze Kostića.
37. Jakin je bio naziv koji su Sloveni dali gradu Ankona u Italiji.
38. Uzevši u obzir da je osnovan 1088. godine Univerzitet u Bolonji je jedan od najstarijih na evropskom tlu, koji je i danas u funkciji. Osim Bolonjskog, među prvih deset najstarijih univerziteta na svetskom nivou nalaze se u univerziteti u još tri italijanska grada i to u Sijeni, Padovi i Napulju.
39. I Italijani, kao i Grci i Turci, ali i Srbi, veruju u takozvano zlo oko, odnosno u to da neko nekoga može da urekne.
40. Radnje mnogih Šekspirovih dela smeštene su upravo u Italiju, iako se pretpostavlja da zemlju nije nikada posetio.
41. Više od čak 350 vrsta testetnina postoje na italijanskom tlu.
42. Stanovnici Sardinije su na visokom, drugom mestu u celom svetu po dugovečnosti, odmah nakon stanovnika Okinave u Japanu.
43. Još davne 1339. godine su ulice Firence bile popločane. Zato je ovaj italijanski grad poznat i kao prvi evropski grad koji se mogao pohvaliti popločanim ulicama.
44. Most Ponte Vekio (it. Ponte Vecchio) spaja obale reke Arno u Firenci. Ono po čemu je ova građevina posebna jeste što je nacistički nemački vođa, Adolf Hitler jedino njega poštedeo rušenja tokom bombardovanja grada u Drugom svetskom ratu. Čak se pominjalo i da je razlog za to što je nacistički vođa smatrao da je u pitanju izuzetno lepa građevina, te da mu je bilo žao da i taj most bude srušen.
45. Poslednjih deset godina je procenjeno da područje na kome se danas nalazi Venecija tone dva milimetra na godišnjem nivou.
46. Naselje Ačaroli (it. Acciaroli), koje se nalazi u okrugu Salerno je poznato po izuzetno velikom broju stogodišnjaka. Iako nema još uvek relevantnih dokaza o tome kako je čak oko dve hiljade stanovnika među stogodišnjacima, smatra se da su ishrana bazirana na maslinovom ulju i ribi primaran razlog za dugovečnost stanovnika.
47. Kanton Tičino nalazi se u Švajcarskoj i poznat je po većinskom italijanskom stanovništvu. Proecenjuje se da oko 25 procenata od ukupnog broja stanovnika ovog švajcarskog kantona čini Italijani.
48. Kako je broj 17 omražen na tlu Italije, to mnogi izbegavaju da ga koriste.
49. Torinski pokrov je komad platna koji je jedna od najznačajnijih hrišćanskih relikvija i poznat je i kao Sveti pokrov. Vekovima unazad se ova relikvija čuva u katedrali posvećenoj Svetom Jovanu Krstitelju u Torinu. Mnogi mogu da prepoznaju lik Gospoda našeg Isusa Hrista na ovom platnu. A veruje se da je Njegovo telo bilo uvijeno upravo u to platno.
50. Planetarno poznata, Nutela je nastala u Italiji i to još u vreme Drugog svetskog rata. Silom prilika je Pjetro Ferero (it. Pietro Ferrero), koji je i osnovao kompaniju i nazvao je po porodičnom prezimenu, zaslužan je za nastanak Nutele, koja je u to vreme tretirana kao svojevrsna zamena za čokoladu.