Zašto treba jesti višnje?

Podeli

Višnje su voće koje se ističe specifičnim ukusom, sa primesama slatkasto-kiselih nota i osvežavajućom aromom.

Zašto treba jesti višnje?
Pexels / Wendy van Zyl

Ova voćka potiče od drvenastog stabla priznatog naučnog naziva Prunus cerasus i spada u porodicu ruža (Rosaceae). Prirodno raste u umerenim klimatskim uslovima, a najviše se uzgaja u regionima sa blagim zimama i toplim letima. Drvo višnje može biti srednje visine, sa gustom krošnjom koja pruža prijatnu hladovinu tokom leta. Cveta u proleće, kada se formiraju prelepi beli ili ružičasti cvetovi.

Zrele višnje se najčešće konzumiraju tokom leta, kada dostižu optimalnu slatkoću i sočnost.

Hranljiva vrednost višanja

Izuzetno hranljive voćke, višnje sadrže širok spektar vitamina, minerala i drugih važnih hranljivih sastojaka. Ovo voće je izuzetno niskokalorično, a istovremeno je botao bogato vitaminima A i C, zatim kalijumom, bakrom, vlaknima i drugim fitonutrijentima.

Vitamin C je snažan antioksidant koji pomaže u očuvanju zdravlja ćelija, jača imunološki sistem i podstiče stvaranje kolagena. Vitamin A je ključan za zdravlje vida, kože i sluzokože, dok kalijum igra važnu ulogu u održavanju normalnog krvnog pritiska i ravnoteže elektrolita. Takođe, višnje su izvor bakra, minerala koji je neophodan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i podršku metabolizmu. Vlakna u višnjama pružaju osećaj sitosti, regulišu varenje i podstiču peristaltiku creva.

Hranljivi sastojci prisutni u višnjama imaju brojne pozitivne efekte na zdravlje ljudi. Prisustvo antioksidanata u ovom voću pomaže u zaštiti organizma od oksidativnog stresa, koji može doprineti razvoju hroničnih oboljenja, kao što su srčane bolesti, kancer, dijabetes i neurodegenerativni poremećaji. Antioksidanti takođe pozitivno utiču na zdravlje kože, usporavaju proces starenja i poboljšavaju opšti izgled.

Višnje se takođe ističu svojim protivupalnim svojstvima, koja mogu pomoći u ublažavanju simptoma upalnih stanja kao što su artritis i migrena. Uz to, fitonutrijenti prisutni u višnjama mogu imati pozitivan uticaj na kardiovaskularno zdravlje, te regulisati nivo holesterola i pomoći održavanju zdravlja srca.

Kako se konzumiraju višnje?

Najčešće se višnje jedu sveže, kao sočno i osvežavajuće voće. Međutim, postoje i različiti načini da se uživa u ukusu i blagodetima ovog voća.

Mogu se koristiti u pripremi raznih kolača, pita, sladoleda, sokova, džemova i kompota. Takođe, osušene višnje mogu biti izvrstan sastojak za različite poslastice, a sok od višanja može se koristiti kao osvežavajući napitak ili kao dodatak raznim koktelima. Uz to, višnje se mogu zamrznuti i čuvati za kasniju upotrebu, čime će u velikoj meri biti očuvana njihova hranljiva svojstva.

Zanimljivosti o višnjama

  • Ovo voće se smatra simbolom lepote i ženstvenosti u raznim kulturama širom sveta.
  • Višnje se koriste u tradicionalnoj medicini zbog svojih protivupalnih i analgetskih svojstava.
  • U nekim istočnoazijskim zemljama, višnje se simbolom obnove i prolaznosti života.
  • Izvor su melatonina, prirodnog hormona koji pomaže u regulaciji ciklusa spavanja i budnosti.
  • Sok od višanja se često preporučuje sportistima zbog svog potencijalnog protivupalnog efekta i mogućnosti poboljšanja oporavka mišića posle treninga.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *