50 zanimljivosti o Francuskoj

Podeli

1. Na teritoriji Evropske unije, Republika Francuska je najveća po površini. Na trećem je mestu po površini na Starom kontinentu, a na 39-om u celom svetu.

top 10 zanimljivosti francuska, top 5 zanimljivosti francuska, top 7 zanimljivosti francuska, 50 zanimljivosti o francuskoj, francuska
Pixabay: MurlocCra4ler

2. Osim evropskog dela, Francuska obuhvata i prekomorske teritorije.

3. Teritorija Republike Francuske, osim na Atlantski okean, izlazi i na Sredozemno more. Zahvaljujući prekomorskim teritorijama, ima granice i sa Holandskim Antilima, zatim Surinamom i Brazilom, dok se u evropskom delu graniči sa sledećim zemljama: Nemačka, Španija, Italija, Luksemburg, Monako, Belgija, Andora i Švajcarska.

4. Od prvih decenija 16. veka je francuski zvanični jezik administracije u zemlji, kao i danas.

5. Jedna od zemalja koja je zaslužna za osnivanje Evropske unije je i Republika Francuska. Zemlja je takođe članica Saveta bezbednosti, NATO-a i Ujedinjenih nacija.

6. Po broju bojevih glava Francuska je i među prvih pet zemalja u svetu.

7. Godinama je Francuska na prvom mestu po broju turističkih poseta u Evropi, te je u vrhu svetski atraktivnih turističkih destinacija.

8. Budući da je njegova vladavina trajala ni manje ni više nego samo 20 minuta, francuski kralj Luj XIX ostao je istorijski upamćen po ovom neslavnom rekordu.

9. Braća Lumijer zaslužani su za to što je 1895. godine u Parizu bila organizovana prva javna filmska projekcija. Bio je to kratki film naslova Odlazak radnika iz fabrike Lumijer u Lionu (fr. La sortie des ouvriers des usines Lumière à Lyon).

10. Mon Blan, koji se nalazi na Alpima u Francuskoj, najviši je planinski vrh na evropskom tlu.

francuska, zanimljivosti, luvr, pariz
Luvr, Pexels: Gustavo Ramos
11. Najposećeniji muzej u celom svetu je Muzej Luvr, koji se nalazi u Parizu.

12. Oko tri veka je na tlu Engleske bio zvaničan jezik francuski i to u periodu od 1066. do 1362. godine. Mnogit dašnji zvaničnici zapravo i nisu poznavali engleski jezik, već su se koristili francuskim. Vilijam Osvajač je nakon okupacije Engleske uveo u upotrebu anglo-normanski francuski kao zvaničan u zemlju.

13. Tokom Prvog svetskog rata su pripadnici francuske vojske bili prvi koji su upotrebili kamuflažu tokom borbi. Zbilo se to 1915. godine.

14. Posmatrano na svetskom nivou, Francuska je zemlja koja se može pohvaliti najvećim brojem dobitnika prestižnog priznanja – Nobelove nagrade za književnost.

15. U Pesmi o Rolandu, koja je zapisana oko 1080. godine je prvi put u istoriji upotrebljen pojam Francuska, s tim da je latinizovana varijanta naziva zemlje (Francia) bio upotrebljavan i pre toga, ali je imao različita značenja.

16. Metropolitanska Francuska je naziv koji se neretko koristi za teritoriju zemlje koja se nalazi u Evropi, budući da je u pitanju zemlja koja ima i značajne površine prekomorskih teritorija.

17. Osim u Južnoj i Severnoj Americi, Francuske prekomorske teritorije nalaze se i na Antarktiku, ali i na području Indijskog i Tihog okeana, te na Antilima.

18. Počev od 2010. godine na Listu svetske baštine UNESCO-a je upisana i francuska gastronomija.

19. Kroasan je danas jedan od simbola francuske kuhinje. Međutim, manje je poznato da je ovo pecivo izmišljeno u drugoj polovini 17. veka i to u Beču. Predanje navodi da se to zbilo 1683. godine kada su Osmanlije želele da zauzmi Beč. Zapravo su bečki pekari, koji su zbog prirode svog posla ustajali rano, primetili osmansku vojsku i uzbunili stanovnike, što je rezultiralo sprečavanjem opsade grada. Da taj događaj ne bi bio zaboravljen, napravili su pecivo od lisnatog testa i to u obliku polumeseca, što je simbol islama. Marija Antoenata, inače supruga francuskog kralja Luja XVI, a budući ćerka Marije Terezije, koja je bila austrijska carica, zaslužna je za to što su Francuzi čuli za kroasan i što je on vremenom postao jedan od sinonima za francusku kuhinju. Posebno za francuski doručak.

krosan, francuska, zanimljivosti, bec
Pixabay: Photowill

20. Zbog oblika koji teritorija Francuske zauzima, neretko se naziva i Heksagon (fr. L’Hexagone), jer podseća na tu geometrijsku figuru.

21. Zanimljiv zakon je donet u Francuskoj 1910. godine i odnosi se na zabranu ljubljenja na železničkim peronima dok se voz nalazi na peronu. Smatra se da je osnovni cilj tog, posve neobičnog zakona bio da se spreče gužve na železničkim stanicama. Naravno, taj zakon više nije na snazi.

22. Francuska kompanija za proizvodnju guma „Mishelin“ je sa ciljem povećanja popularnosti automobila 20-ih godina prošloga veka osmislila turistički vodič, u kome se našla i preporuka restorana koje treba posetiti u različitim gradovima. Vremenom je od toga nastalo prestižno priznanje za restorane – Mišelinova zvezdica, koje se proširilo celim svetom.

23. Sve do 2012. godine je ženama u Francuskoj bilo zabranjeno da u javnosti nose pantalone. Jedini izuzetak od tog zakona bio je kada jašu konja ili voze bicikl. Zakon je bio na snazi od 1800. godine.

24. Čak 5 replika Kipa Slobode se mogu videti u Parizu, dok ih je 10 u celoj zemlji. Zapravo je Frederik Ogist Bartoldi, francuski vajar zaslužan za simbol Njujorka u Sjedinjenim Američkim državama, jer je upravo on i izradio dizajn za statuu Kipa slobode, a povodom obeležavanja 100 godina od donošenja Američke deklaracije o nezavisnosti. Tako je Francuska SAD-u poklonila ovu statuu, kao simbol slobode i pobede demokratije.

25. Više od čak 400 vrsta sireva se proizvodi u Francuskoj.
sir, francuska, zanimljivosti, vrste sira
Pexels: Polina Kovaleva

26. U članu broj 172 Francuskog građanskog zakonika navedeno je da je dozvoljen brak post mortem. A to znači da predsednik može dati dozvolu da neko sklopi brak sa osobom koja je preminula, što je naročito značajno ako je neki vojnik recimo stradao, a pre toga je imao nameru da se oženi. Statistički podaci pokazuju da u proseku 20 ljudi traži dozvolu za ovakvu vrstu braka na godišnjem nivou.

27. Ukupno 777 kilometara je dug tok reke Sene, koja je jedan od simbola grada Pariza, glavnog grada Francuske.

28. Najduža reka u zemlji je Loara, budući da je njen tok dug 1.020 kilometara, dok je najplovnija reka u celoj Francuskoj Rona, koja je duga 812 kilometara.

29. U okviru 18 regiona Francuske, postoji ukupno 101 departman. Oni se dalje dele na okruge ili arondismane, kojih je 335, pa oni na kantone, kojih ima ukupno 2.054. Najmanja teritorijalna jedinica je opština, a na teritoriji cele zemlje ih je ukupno 36.658.

30. Na oko hiljadu kilometara udaljenosti od meksičke teritorije, u Tihom okeanu se nalazi ostrvo Klieprton, koje je deo francuske prekomorske teritorije i jedino je nenaseljeno.

31. U celom Parizu ne postoji znak STOP, već je saobraćaj isključivo regulisan semaforima. Zanimljivo je da je u 16 arondismanu postojao sve do 2012. godine samo jedan takav znak, koji je netragom nestao.

32. Prva zemlja u kojoj je počev od 2016. godine supermarketima zvanično zabranjeno da bacaju namirnice je upravo Francuska. Kada namirnicama istekne rok, obaveza je trgovaca da se pobrinu oko toga da budu prosleđene narodnim kuhinjama.

33. Zbog cene od oko 3,1 milion dinara, koliko je trenutno potrebno uzdvojiti za bocu francuskog vina od 750 ml Leroy Musigny Grand Cru se pominje kao najskuplje vino na celom svetu.

34. Vino proizvedeno na području francuske regije Šampanj je jedino koje, zapravo može biti nazvano šampanjcem, jer ima zaštićeno geografsko poreklo.

35. Najstarija javna biblioteka u celoj zemlji je Mazarenova biblioteka. Otvorena je 1643. godine u Parizu.

36. Čuveni vojskovođa Napoleon Bonaparta sahranjen je u Parizu, u Palati invalida, kako se nazivaju građevine koje su izgrađene još tokom 17. veka. Razlog za takav naziv jeste što su izgrađene sa ciljem obezbeđivanja smeštaja ratnim invalidima i veteranima.

napoleon, bonaparta, francuska, zanimljivosti
Napoleon Bonaparta, Pixabay: WikiImages

37. Mnogi gradovi u svetu imaju partnerske gradove, ali ne i Pariz. Glavni grad Francuske kao partnerski grad jedino ima Rim i to počev od 1956. godine. Zanimljivo je pomenuti i da postoji krilatica, odnosno moto o tome, koji glasi: Samo Pariz dostojan Rima-– samo je Rim dostojan Pariza (fr. Seule Paris est digne de Rome – seule Rome est digne de Paris).

38. I mada je i Španija bila u trci za evropski Diznilend, Francuska je u tom takmičenju izvojevala pobedu. Diznilend u Parizu je otvoren dana 12. aprila 1992. godine.

39. Tokom Prvog svetskog rata je u Nici, na Azurnoj obali postojao i srpski živalj. Čak je postojalo i sedam kafanica, koje su uglavnom posećivali Srbi koji su u to doba živeli u Nici. U to doba je u ovom francuskom gradu funkcionisao i internat namenjen srpskim devojkama, kao i Srpsko udruženje žena, čija je predsednica bila supruga Sime Lozanića po imenu Stana. Aktivnosti tog udruženja bile su usmerene na pomoć srpskim izbeglicama, a žene okupljene oko udruženja su izrađivale lutke u srpskoj narodnoj nošnji i prodavale ih ne samo u Nici, nego i u drugim francuskim gradovima. Danas je taj grad poznat kao mondensko letovalište Azurne obale.

40. Iako danas na njemu postoji egipatski obelisk, Trg Konkord u Parizu je u jednom istorijskom trenutku bio mesto na kome su izvođene giljotine.

41. Kabare Mulen Ruž (fr. Moulin Rouge) nalazi se na Monmantru, boemskoj četvrti grada Pariza. Bukvalan prevod naziva je Crvena vetrenjača i osnovan je 1889. godine. U njemu nastupa i Aleksandar Josipović, igrač srpskog porekla počev od 2002. godine.

42. Slika Mona Liza, Leonarda da Vinčija je najpoznatiji eksponat Muzeja Luvr u Parizu, koji je takođe poznat i po izuzetno obimnom fondu, sačinjenom od gotovo 35 hiljada eksponata.

43. Katedrala Notr Dam u Parizu, građena u stilu francuske gotike, važi za izuzetno značajnu u katoličkom svetu. Počev od 1239. godine u njoj se čuva i trnovi venac Gospoda našeg Isusa Hrista. Specifična je i po tome što je građena bezmalo dva veka (od 1163. do 1345. godine), pa je ne karakteriše jedinstveni arhitektonski stil.

notr dam, francuska, zanimljivosti, pariz
Notr Dam, Pixbay: Javno vlasništvo

44. Tokom postavljanja Ajfelovog tornja ili Ajfelove kule, koji je vremenom postao znak raspoznavanja Pariza i jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u zemlji, život je izgubio samo jedan radnik, što se za to doba smatralo uspehom, kada se uzme u obzir kompleksnost radova koji su morali da budu izvedeni.

45. Tek oko kilometar deli obalu Normandije i Mon Sen Mišel, koji je poznat kao ostrvo na kome se nalazi benediktanski manastir. Selo Mon Sen Mišel na istoimenom ostrvu u kanalu Lamanš osnovano je 708. godine. Zanimljivo je da je sve do 19. veka, kada je izgrađen prilaz, ostrvo bilo dostupno samo kada je bila oseka.

46. Uz Trijamfualnu kapiju, koja se nalazi na Trgu Etoal, odnosno Trgu Šarla de Gola, kako je njegov zvanični naziv, je i Spomenik neznanom junaku.

47. Prema mestu na kome su počivali oni koji su blaženi u grčkoj mitologiji, nazvana je najšira avenija u glavnom gradu francuske – Jelisejska polja. Duga je oko dva kilometara i u pitanju je jedna od najpoznatijih pariskih, ali i svetskih avenija, u kojoj se nalaze butici mnogih svetskih brendova i prestižni ugostiteljski objekti.

48. Mnogi kraljevi Francuske krunsiani su u Remsu, gradu udaljenom od Pariza oko 160 kilometara.Čak 25 kraljeva Francuske krunisano je u katedrali u Remsu, gradu koji se nalazi na području regije Šampanja-Ardeni. Katedrala Notr-Dam u Remsu se prostire na površini od čak 6.650 kvadratnih metara. Na njenoj fasadi uočava se značajan broj statua i to čak njih 2.230.

49. Centar Pokreta otpora u Francuskoj tokom Drugog svetskog rata bio je grad Lion, koji je po veličini danas na trećem mestu u celoj zemlji.

50. Još 600. godine pre Hrista su grčki doseljenici iz Fokeje osnovali grad Masaliju, koji je bio poznat kao značajna trgovačka luka toga doba. Iz njega će kasnije izrasti današnji grad Marsej u Francuskoj, koji je ujedno i najznačajnija luka zemlje.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *