Kad su održane prve Olimpijske igre?

Podeli

Brojni su antički mitovi o nastanku, danas najpoznatijeg sportskog takmičenja u svetu. Prema jednom od grčkih mitova, prve olimpijske igre održane su zahvaljujući Zevsu, vrhovnom bogu grčkog panteona i jednog od njegovih sinova, mitskog junaka Heraklea.

olimpijske igre
Olimpija, arheološko nalazište (pixabay)

Kako dalje navodi taj mit, upravo ih je Herakle nazvao Olimpijskim i prema njegovoj ideji se održavaju na svake četiri godine. Zatim je trebalo da ispuni ukupno 12 zadataka i Herakle je u svemu uspeo, posle čega u Zevscovu čast gradi i Olimpijski stadion.

Možda vas zanima i kojih su 7 čuda starog sveta?

Antičke Olimpijske igre

U zapadnom delu Peleoponeza nalazi se Olimpija, grad poznat po arheološkom nalazištu koje je među najznačajnijima u zemlji. Upravo tu se nalazila kolevka antičkih Olimpijskih igara.

Svetilište posvećeno bogu Zevsu u Olimpiji datira iz 7. veka pre Hrista. A otkrića na tom lokalitetu potvrđuju da su prve Olimpijske igre u istoriji održane 776. godine pre naše ere.

Na području Drevne Olimpije nalazio se i hram posvećen boginji Heri, supruzi boga Zevsa, kao i prvi stadion, koji je prema grčkim mitovima u čast Zevsa izgradio Herakle. Bilo je tu još mnogo objekata, poput prostora za vežbanje, kupanje i drugih.

Smatra se da je svojevrstan most između olimpijskog stadiona i svetilišta posvećenog Zevsu podignut oko 200. godine pre nove ere.

Interesantan je podatak da uprkos rimskim osvajanjima Peloponeza, Antičke olimpijske igre su nastavljene, a na njima su učešće uzimali i Rimljani. Čak su se rimski vladari potrudili da značajno obnove brojne objekte oko stadiona, ali i da podignu nove.

Nažalost, Drevna Olimpija je prilično oštećena tokom zemljotresa u 3. veku, posle čega biva na meti brojnih pljačšaka.

Još jedan događaj se negativno odrazio na Antičke olimpijske igre. Bila je to odluka cara Teodosija iz 393. godine, koja se odnosila na ukidanje takmičenja. Čak je naređeno i da se određeni objekti oko prvog Olimpijskog stadiona pretvore u hrišćanske Svetinje, jer je u tom periodu došlo i do širenja hrišćanstva.

olimpijske igre

Budući da je još razorniji zemljotres pogodio Drevnu Olimpiju 551. godine, to ovaj lokalitet ostaje zatrpan sve do 18. veka.

Danas je ovo jedna od atrakcija tog dela Peloponeza. Tu se mogu, pored ostalog videti ostaci Zevsovog i Herinog hrama, ali ne i jedno od sedam svetskih čuda starog sveta, statua boga Zevsa. Delo čuvenog antičkog vajara Fidije, koje se nalazilo u hramu, preneto je u Konstantinopolj, u kome je nažalost statua stradala u požaru i tako zauvek izgubljena. Takođe se na lokalitetu mogu videti i ostaci stadiona, ali i ateljea vajara Fidije, te čuveni Filipeon. U pitanju je građevina koju su podigli Aleksandar Veliki i njegov otac Filip Drugi Makedonski, koja je značajno delo arhitekture onoga doba, karakteristično po kružnom obliku i ukupno 18 stubova u jonskom stilu arhitekture.

Brojni artefakti koji su pronađeni na lokalitetu Drevne Olimpije danas se mogu videti u lokalnom Arheološkom muzeju, koji se nalazi u blizni.

Olimpijske igre istorijat

Pored toga što je bilo upostavljeno pravilo da se Olimpijske igre održavaju na svake četiri godine, bilo je važno i da u periodu održavanja Igara na snazi bude takozvano Olimpijsko primirje. U praksi je to značilo da su tada prekidani svi ratovi i sukobi.

Isključivo su muškarci u drevna vremena imali pravo da uzmu učešće na ovom takmičenju. A osim takmičenja u brojnim sportskim disciplinama, bila su organizovana i takmičenja u različitim sekcijama, poput vajarske, dramske, pesničke i drugih.

prve moderne olimpijske igre
Na ovom stadionu su bile prve moderne Olimpijkse igre (Pixabay)

Moderne Olimpijske igre

Na ideju da obnovi Antičke olimpijske igre došao je francuski baron po imenu Pjer de Kuberten, koji se smatra zaslužnim za Moderne Olimpijske igre. Ujedno je i osnivač Međunarodnog olimpijskog komiteta.

Zvanično su prve Moderne Olimpijske igre održane 1896. godine u Atini.

Svake godine, neposredno pred početak takmičenja se u Drevnoj Olimpiji pali olimpijski plamen i to na starinski način, odnosno uz pomoć ogledala i sunčeve svetlosti. Zatim se upaljeni olimpijski plamen prenosi uz pomoć štafete do grada koji će biti domaćin te godine.

Sportsiti iz više od 200 zemalja iz celog sveta učestvuju na ovom takmičenju, a održavaju se Letnje olimpijske igre i Zimske olimpijske igre i to na svake četiri godine. Tačnije, sve do 1992. godine je važilo pravilo da se i Letnje i Zimske olimpijske igre organizuju zajedno. Međutim od tada je uvedeno novo pravilo, tako da se Zimske i Letnje olimpijske igre organizuju na svake dve godine, ali naizmenično.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *