Uz to što je odličan u salati, paradajz predstavlja i sjajan dodatak za pripremu mnogih jela. Može se dodavati u đuveč, sosove, piletinu i mnoga druga jela, te se obično koristi tokom cele godine.
Naravno, u toku leta i s jeseni se koristi u svežem stanju, a u drugim periodima godine mahom onaj koji je pripremljen za zimu. Ono što je dobro kod paradajza, jeste što se može pripremati na različite načine, iako su najčešći pire od paradajza, sok od paradajza i sušeni paradajz.
Povrće bogato kako vitaminom C i likopenom, tako i vitaminom K i kalijumom, važi za izuzetno zdravu namirnicu, te se preporučuje redovno ga unositi. Zahvaljujući upravo visokom sadržaju likopena, paradajz ima antioksidativna svojstva koja pomažu u zaštiti ćelija od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, te samim tim ima pozitivan uticaj i na zdravlje u celini.
Osim toga, paradajz je važan izvor vitamina C koji jača imuni sistem, a vitamin K igra ključnu ulogu u koagulaciji krvi i očuvanju zdravlja kostiju. Kalijum, još jedan sastojak prisutan u paradajzu, podržava normalan rad srca i održava balans elektrolita u organizmu.
Priprema paradajza za zimu
Ovo je jedna od metoda koju koriste domaćice ukoliko žele da u ukusu i lekovitosti paradajza uživaju i u zimskom periodu.
Potrebno je odabrati zrele, sočne i zdrave paradajze i to se odnosi na sve navedene postupke pripreme za zimu. U tom smislu je vrlo važno da plod ni u kom slučaju ne bude truo ili na bilo koji drugi način oštećen.
Operite paradajze pažljivo pod hladnom vodom kako biste uklonili prljavštinu i nečistoće. Nakon pranja, uklonite peteljke i eventualne oštećene delove kože. Zatim počnite sa blanširanjem i to tako što ćete potopiti paradajz u ključalu vodu na nekoliko sekundi, a zatim ih brzo ohladite u ledenoj vodi. Tako ćete mnogo lakše oljuštiti paradajz i pripremiti ga za zimu.
Varijante konzervisanja paradajza
Sos od paradajza ili paradajz pire je jedan od načina pripreme zimnice. Posle blanširanja i ljuštenja, naseckajte paradajze i kuvajte ih kako biste pripremili gusti paradajz sos ili paradajz pire. Dodajte začine po želji, poput soli, bibera, belog luka i bosiljka, kako biste pojačali ukus. Zatim sačekajte da se ohladi i sipajte sos od paradajza u prethodno sterilisane tegle.
Druga opcija jeste priprema kiselog paradajza, mada se mora priznati da je ona prilično retka, budući da se u turšiju obično stavlja zeleni paradajz.
Ako želite sačuvati svežinu paradajza, možete ih zamrznuti. Operite, oljuštite i naseckajte paradajze pre nego što ih stavite u kese za zamrzivač. Ovo je brz i jednostavan način da sačuvate ukus paradajza.
Naravno, uvek se možete odlučiti i za pripremu soka. Zapravo je sok od paradajza za zimu osvežavajući napitak koji pruža mnoge hranljive sastojke. Priprema soka omogućava vam da uživate u ovom ukusnom napitku tokom hladnih meseci. Mleveni paradajz je koristan sastojak mnogih jela, od umaka do čorbi, a nije naročito zahtevan za pripremu.
Gotovo svaka domaćica nekada je sok od paradajza za zimu pripremala prema tradicionalnom receptu, a danas se može naći i na pijacama, pa čak i u prodavnicama. Ipak, domaći sok od paradajza ne može ništa da zameni, u to nema nikakve sumnje.