Ukoliko ne želite da dajete velike svote novca za kupovinu već zamrznutog voća, budući da svi znamo koliko koštaju, na primer zamrznute jagode ili maline u supermarketima, onda je pravi trenutak da ostavite voće za zimu.
Možda će vam zvučati čudno, ali imate mogućnost da voće ostavite u istom stanju kao kada ga zamrznete.
Posebno je to značajno za mališane, jer će tokom čitave zime imati mogućnost da maksimalno uživaju u ukusima malina, višanja, šljiva, borovnica, breskvi, kajsija i drugih vrsta voća.
Voće za zimu
U principu se voće za zimu ostavlja kako bi se pripremale kašice za bebe i u zimskom periodu, ali i različite poslastice, pa i šejkovi. U zavisnosti od toga koje voće budete ostavili, zavisiće i mogućnosti koje vam se nude za njegovo korišćenje u zimskom periodu.
Najbitnije je da znate kako sačuvati voće za zimu i to tako da sve njegove nutritivne vrednosti ostanu u izvornom obliku.
A zapravo je recept vrlo jednostavan i ne zahteva nikakav naročit trud, osim što je potrebno da pripremite dosta plastičnih posuda ili kesa za zamrzivač, te da odaberete najkvalitetnije moguće voće u tom trenutku.
Kako sačuvati voće za zimu?
Jedino što vam je potrebno ukoliko želite da sačuvate voće za zimu jeste voće i to najkvalitetnije, koje je trenutno u ponudi, zatim vreme da operete svaku voćku ponaosob i naravno kese ili posude za odlaganje u zamrzivač.
Imajte na umu da će vam biti potrebno možda malo više mesta za posude u zamrzivaču, posebno ako želite da ostavite veću količinu voća, odnosno više vrsta voća.
Voće za zimu recept
Najpre jevažno da odlučite koje tačno voće za zimu želite da ostavite. Na osnovu toga će i zavisiti celokupan postupak pripreme.
U osnovi, bobičasto voće ne zahteva nikakav naročit trud, ali recimo šljive, breskve ili kajsije zahtevaju. Naime, u tom slučaju je potrebno recimo kajsije i breskve očistiti, pa im izvaditi košticu i iseckati na sitnije komade, dok kod šljiva važi pravilo da im se vadi koštica, ali ne moraju se ljuštiti.
Princip je vrlo jednostavan, bobičasto voće dobro operite, te ako postoji i jedna voćka koja nije zdrava, nemojte je ostavljati za zimu. Nakon što operete sitno bobičasto voće, ostavite ga kratko u cediljki da se ocedi, a zatim ređajte u plastičnu posudu i odmah stavite u zamrzivač.
Nešto je kompleksniji recept za voće za zimu ako se odlučite za šljive, zato što je potrebno da ih dobro operete, zatim ostavite da se ocede i na kraju izvadite koštice, pa ih u takvom obliku stavljate ili u kese za zamrzivač ili u plastične posude, pa u zamrzivač.
Kajsije i breskve je potrebno dobro oprati, pa ih dobro osušiti i oljuštiti, izvaditi im koštice i iseckati ih na sitnije delove. Posle toga sledi pakovanje u kese za zamrzivač ili stavljanje u plastičnu posudu, pa odlaganje.
Da biste sebi olakšali postupak pripreme voća za zimnicu, potrebno je da znate za šta ćete koristiti koju vrstu voća. Na osnovu toga će i zavisiti kako recimo treba da iseckate kajsije ili breskve, odnosno da li ćete eventualno u istu posudu pomešati različite vrste bobičastog voća, što ćete kasnije koristiti recimo za pripremu poslastica ili šejkova na bazi voća.