Koje su najveće pomorske katastrofe?

Podeli

Iako se o potonuću broda Titanik najviše zna, činjenica je da su se u svetu događale i mnoge druge brodske katastrofe, koje su odnele značajan broj života i prouzrokovale veliku materijalnu štetu.

Najveće pomorske katastrofe, brodolomi, titanik
Javno vlasništvo, Titanik – delo Willy Stöwer

Neke od njih su izazvane ljudskim faktorom, dok je do nekih došlo usled izlivanja nafte, recimo ili nepovoljnih vremenskih uslova. Bilo je i onih brodskih nesreća koje su direktna posledica ratnih sukoba, kao što je bilo i onih koje su se događale tokom perioda mira.

Bilo kako bilo, sajt „Marineinsight“ upravo ovih 10 svrstava u najveće pomorske katastrofe u celom svetu.

1. Titanik (The RMS Titanic)

Sasvim očekivano, među najveće pomorske katastrofe svrstana je i ona koja je verovatno svima dobro poznata. Luksuzni brod Titanik putovao je od luke Sautempton do Njujorka.

Za nepuna tri časa, na dan 15. aprila 1912. godine, u dubinama Atlantika živote je izgublo više od polovine putnika i članova posade. Tačnije, od 2.224 putnika na Titaniku, stradalo je njih više od 1.500.

Zvanični rezultati su ukazali na to da je brod udario o santu leda, a da je jedan od osnovnih razloga za toliki broj stradalih činjenica da na Titaniku nije bilo dovoljno čamaca za spasavanje, te da su mnogi čamci ka obali plovili poluprazni.

2. Dona Paz (The Dona Paz)

Na dan 20. decembra 1987. godine dogodila se, po mišljenju mnogih, zaista najveća pomorska katastrofa. Brod Dona Paz plovio je od ostrva Lejte prema Manili.

Nakon sudara sa tankerom koji je prevozio naftu i to u kasnim večernjim časovima, kada su mnogi putnici već spavali, zbila se nesreća koja je sa razlogom svrstana među najveće pomorske katastrofe.

Za oko dva sata je brod potonuo. Stradalo je 4.386 putnika i članova posade, dok je samo 24-oro njih spašeno. A da sve bude još tragičnije, utvrđeno je da je kapacitet broda bio samo 1.500 putnika. Međutim, budući da je to bilo u vreme koje je prethodilo Božiću, broj putnika je bio čak bezmalo tri puta veći.

3. Vilhelm Gustlof (The Wilhelm Gustloff)

Sovjetska podmornica je pred sam kraj Drugog svetskog rata na dan 30. januara 1945. godine sa tri torpeda gađala nemački ratni brod MV Wilhelm Gustloff.

Izuzev od torpeda, oko 9.400 ljudi sa ovog broda stradalo je što zbog stampeda koji je nakon napada usledio, što zbog hipotermije, kada su uskočili u tada ledene vode Baltičkog mora.

4. PS Dženeral Slokum (PS General Slocum)

Jedna od najtragičnijih pomorskih nesreća u istoriji Njujorka, pa čak i Amerike zbila se 15. juna 1904. godine.

Putnici na brodu PS General Slocum bili su uglavnom deca i žene, Amerikanci nemačkog porekla, koji su brodom krenuli na piknik do Ist Sajda, koji je organizovala tamošnja Crkva.

Za samo pola sata je požar, koji je izbio na brodu, spalio više od hiljadu putnika, dok su se neki udavili. Stradala je 1.021 osoba, dok je 321 preživela ovu brodsku nesreću. Kasnije je kapetan optužen za nemar, jer su utvrđene brojne nepravilnosti na brodu, ali je ipak ranije izašao na slobodu.

brodolom, njujork, najvece katastrofe brodova,  PS Dženeral Slokum (PS General Slocum
Javno vlasništvo, PS Dženeral Slokum – delo Angelo Agostini

5. HMS Bulvark (HMS Bulwark)

Još jedna brodska nesreća koja se zbila tokom rata, ali ovog puta Prvog vsetskog i to na dan 26. novembra 1914. godine.

Na brodu Kraljevske mornarice je stradalo 788 muškaraca. Spašeno je samo 14 njih, iako su mnogi i od njih kasnije preminuli usled povreda zadobijenih tokom nesreće.

Do ove nesreće došlo je, najverovatnije usled ljudske nepažnje, jer je istraga utvrdila da je pregrevanje kotlarnice dovelo do eksplozije municije, koja je bila nepropisno čuvana i to baš u blizini kotlarnice.

6. RMS Kraljica Irske (RMS Empress of Ireland)

Na kanadskoj reci Sveti Lorens je stradalo 1.012 ljudi, dok ih je na brodu RMS Empress of Ireland bilo ukupno 1.477 njih.

Iako je ovaj brod imao sve što je potrebno za spasavanje, nakon sudara sa teretnim brodom je 29. maja 1914. godine potonuo u roku od svega par minuta.

7. MV Salem Ekspres (MV Salem Express)

Kada je prelazio preko Crvenog mora, dana 14. decembra 1991. godine, brod MV Salem Express zadesila je oluja. Tada je brod zapravo udario u koralni greben.

Iako se zna da je kapetan koji je upravljao brodom i te kako dobro poznavao plovne puteve Crvenog mora, sudbina je htela da brod udari u Hajndmanov greben. Većina putnika su se vraćali iz Meke, a stradalo ih je najverovatnike 485-oro, dok je 179 njih preživelo, mada ne postoje pouzdani podaci o broju putnika na brodu, kao ni o broju stradali, odnosno preživelih putnika.

8. Toja Maru (Toya Maru)

Vrlo često se zbog velikog broja žrtava dve pomorske katastrofe porede i to ona koja je zadesila Titanik i brod Toja Maru 26. septembra 1954. godine.

Iako je izgledalo da su vremenski uslovi bolji, te kapetan odlučuje da nastavi putovanje Japanskim morem, brod je bio na udaru tajfuna, što je dovelo do stradanja oko 1.170 ljudi.

9. MV Bukoba (MV Bukoba)

Na trajektu koji je saobraćao jezerom Viktorija u Tanzaniji 21. maja 1996. godine stradalo je oko hiljadu ljudi.

Zbog nemara su kasnije optuženi kako kapetan, tako isto i drugi zaposleni u brodskoj kompaniji. Utvrđeno je da je do tolikog broja žrtava dovelo nekoliko faktora i to kako preopterećenost broda i manjak broja čamaca za spasavanje, tako isto i neredovno održavanje i sporost prilikom procesa spašavanja.

10. MS Estonija (MS Estonia)

Tokom poslednje decenije prošlog veka, na dan 28. septembra 1994. godine na brodu MS Estonia, koji je saobraćao između Talina u Estoniji i Stokholma u Švedskoj, život je izgubilo oko 852 ljudi.

Najpre zbog nepovoljnih vremenskih uslova, a zatim i zbog ljudskog faktora dolazi do ove, pomorske katastrofe.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *