Grčka ostrva opčinjavaju mnoge turiste i iz Srbije i iz celog sveta. Prema nekim izvorima, čak oko šest hiljada ostrva postoji na teritoriji Grčke. Mnoga od njih su manje površine i nenaseljena, dok je od tolikog broja ostrva naseljeno tek 227 njih. Od tih 227 naseljenih grčkih ostrva, samo 53 mogu da se pohvale populacijom većom od hiljadu stanovnika, a na 70 grčkih ostrva živi manje od stotinu stanovnika.
Grčka ostrva zapljuskuju vode Egejskog i Jonskog mora.
Grčka ostrva – podela
Osnovna podela grčkih ostrva jeste na Jonska i Egejska ostrva, s tim što se u Egejskom moru izdvajaju sledeće grupacije ostrva:
- Severnoegejska ostrva
- Kikladi ili Kikladska ostrva
- Argosaronska ostrva
- Ostrva Dodekaneza
- Sporadi (Severni Sporadi)
- Ostrvo Krit
- Ostrvo Evija
Jonska ostrva
Sedam ostrva u Jonskom moru poznata su kao Eptanisa (Τα Επτάνησα), budući da je taj pojam sačinjen od dve grčke reči, a u značenju sedam i ostrva, iako ovaj arhipelag čine i druga, površinski manja ostrva.
Jonska ostrva oslobođena su 2. maja 1864. godine i danas administrativno pripadaju regionu Jonskih ostrva. Jedino Kitira iz te grupacije, pripada regionu Atika. U okviru ovog regiona izdvajaju se prefekture Krf, Zakintos, Kefalonija i Lefkada.
Arhipelag sedam ostrva u Jonskom moru čine:
- Krf
- Zakintos
- Kefalonija
- Lefkada
- Paksos
- Itaka
- Kitira
A Vido, Antipaksos, Antikitira, Arkudi, Drakonera, Kalamos, Karlonisi, Erikuza, Makri, Matraki, Modi, Oksia, Meganisi, Skorpio, Otoni, Soro i Sofia, su manja grčka ostrva u Jonskom moru, koja takođe pripadaju ovoj grupaciji. Mada se ostrva Otoni, Matraki i Erikuza svrstavaju u manju grupaciju ostrva, poznatu kao Otonska ili Dijaponska ostrva.
Severnoegejska ostrva
Sva ostrva u ovom arhipelagu pripadaju Severnoegejskim, dok jedino ostrvo Samotraki ili Samotraka pripada regionu Istočna Makedonija i Trakija. Graniče se sa ostrvima Kiklada i Dodekaneza, odnosno sa Halkidikijem i Trakijom, te regionom Male Azije na istoku.
Najveće ostrvo u ovoj grupaciji je Lezbos, a za njim slede:
- Hios
- Samos
- Limnos
- Tasos
- Ikarija
- Samotraki
- Agios Efstratios
- Psara
- Furni
- Inuses
- Timena
- Antipsara (4 stanovnika prema popisu iz 2011. godine)
- Pasas (nenaseljeno)
- Agios Minas (2 stanovnika prema popisu iz 2011. godine)
- Samiopula (4 stanovnika prema popisu iz 2011. godine)
Kikladi ili Kikladska ostrva
Turistima verovatno najpoznatija grupacija su Kikladi, među kojima se posebno izdvajaju Mikonos i Santorini.
Sedište prefekture Kikladi je najveće naselje na Sirosu, u gradiću Ermupoli. Naziv ove grupacije potiče iz Antike, budući da su ova grčka ostrva raspoređena u kružnom obliku, a reč kiklos na grčkom se koristi za označavanje kruga.
Više od 30 ostrva čine ovaj arhipelag i većina ih je naseljena, dok su četiri nenaseljena i to: Giaros, Keros, Despotiko i Kato Kufonisi.
Najpoznatija Kikladska ostrva:
- Tinos
- Milos
- Amorgos
- Santorini ili Tira
- Siros
- Mikonos
- Naksos
- Paros
- Andros
- Kitnos
- Serifos
- Ios
- Kea
Saronska ostrva
U blizini kopna, nadomak obala periferije Atika i Peloponeza, nalazi se grupacija koju čini ukupno šest ostrva i to:
- Egina
- Salamina
- Hidra
- Poros
- Speces
- Angistri
- Dokos
Saronska ili Argosaronska ostrva teritorijalno pripadaju periferiji Atika. Naziv ovog arhipela vezan je za istoimeni, Saronski zaliv, u kome se većina njih i nalaze. Zapravo su u blizini tog zaliva samo ostrva Speces i Hidra.
Ostrva Dodekaneza
Naziv ove grupacije potiče od grčkih reči dodeka (δωδεκά) i nisi (νησί) , koja znači dvanaest, baš zato što ima 12 velikih ostrva u okviru Dodekaneza, iako ih zapravo ima čak oko 160 u celom arhipelagu. Najveća među njima, koja su i zaslužna za naziv arhipelaga su:
- Rodos
- Tilos
- Patmos
- Astipalia
- Karpatos
- Leros
- Kos
- Kalimnos
- Tilos
- Simi
- Patmos
- Megistri
Poslednje na listi, ostrvo Megistri, iako pripada ovoj grupaciji, jedino je koje zapljuskuju vode Sredozemnog mora.
Sporadi (ranije Severni Sporadi)
U blizini regije Tesalija i ostrva Evija, nalazi se arhipelag, koji je sačinjen od 20 ostrva, među kojima su najpoznatija:
- Skopelos
- Skijatos
- Skiros
- Alonisos
Samo ostrvo Skiros teritorijalno pripada okrugu Evija, odnosno Eubeja, dok ostala tri ostrva Sporada pripadaju periferiji Tesalije.
Ostrvo Krit
Ne samo da je Krit najveće grčko ostrvo po površini, nego je i najnaseljenije. Uz to se po površini nalazi na petom mestu među svim ostrvima u Sredozemnom moru.
Periferiju Krit, osim istoimenog ostrva, čije je sedište Iraklion, čine još sedam manjih ostrva.
Ostrvo Evija
Najveće grčko ostrvo u Egejskom moru je Evija, koja je i te kako poznata i srpskim turistima, budući da je letovanje na Eviji poslednjih godina sve traženije.
Ovo grčko ostrvo ima nepravilan oblik, pa njegova širina varira između 6 i 45 kilometara, dok mu je dužina oko 180 kilometara.
Grčka ostrva po veličini
Iako u zemlji postoji na hiljade, što naseljenih, što nenaseljenih ostrva, najveća grčka ostrva su verovatno svima poznata, a to su:
1. Ostrvo Krit (površine nešto veće od 8.300 km²)
2. Ostrvo Evija ili Eubeja (površine 3.670 km²)
3. Ostrvo Lezbos (površine nešto veće od 1.600 km²)
4. Ostrvo Rodos (oko 1.400 km²))
5. Ostrvo Hios (oko 840 km²))
6. Ostrvo Kefalonija (oko 780 km²))
7. Ostrvo Krf (površine nešto manje od 600 km²)
8. Ostrva Limnos i Samos (oko 480 km²)
9. Ostrvo Naksos (oko 430 km²))
10. Ostrvo Zakintos (površine nešto veće od 400 km²)