Mnogo više od toplog napitka, kuvano vino često je i asocijacija na zimske večeri i božićne bazare. Može se prirpemati i u kučnim uslovima, a čest je pratilac praznične atmosfere.
Bogata aroma i prijatan ukus čine kuvano vino omiljenim napitkom u hladnim zimskim večerima. Osim što je ukusno, kuvano vino može imati i značajne zdravstvene koristi, posebno kada se priprema sa odgovarajućim sastojcima.
Priprema kuvanog vina je tradicija u mnogim kulturama. Od jednostavnih recepata do složenih mešavina sa egzotičnim začinima, svaki recept za kuvano vino ima svoj šarm. Kombinacija vina, šećera i začina poput cimeta, karanfilića i narandžinog kore daje napitku neodoljiv miris i ukus.
Pored uživanja u njegovom ukusu, kuvano vino se često koristi i kao prirodni lek protiv prehlade. Njegova toplina i lekoviti sastojci mogu pomoći u smirivanju simptoma prehlade i olakšavanju disanja. Zbog toga je ovaj napitak često omiljen izbor tokom zime.
Koje vino se kuva?
U principu, za pripremu kuvanog vina, najbolje je koristiti suva ili polusuva vina i to srednjeg kvaliteta. Generalno govoreći, nema potrebe trošiti novac na najskuplje boce vina, prosto zato što se ukus vina menja tokom kuvanja. Ipak, valjalo bi izbegavati vina najnižeg kvaliteta, budući da i te kako mogu pokvariti ukus ovog napitka.
Crveno vino je najčešći izbor za kuvano vino zbog karakterističnog ukusa i sposobnosti da se lepo kombinuje sa začinima. Bela i crna vina se takođe mogu koristiti, ali zahtevaju malo drugačiji pristup. Na primer, bela vina su delikatnija i zahtevaju manje začina, dok crna vina imaju specifičan ukus koji može biti dodatno naglašen određenim sastojcima.
Kako se kuva vino za prehladu?
Vrlo lako se priprema kuvano vino za prehladu. Suština je u začinima koji se koriste, tako da je poželjno da to budu cimet i karanfilić, odnosno kriške limuna ili narandže, recimo.
Osim crvenog vina, od sastojaka je potrebno pripremiti i med po izboru, te štapić cimeta i malo karanfilića, odnosno krišku voća po izboru (limun ili narandža).
Kuvano vino za prehladu korak po korak
1. Zagrejati vino na laganoj vatri, ali voditi računa o tome da ne provri.
2. Dodati začine po izboru, a zatim i krišku odabranog voća, pa sve kuvati na tišoj vatri oko deset minuta.
3. Na kraju dodati med i sve izmešati.
Kako se kuva vino crveno?
Slobodno se može reći da je upravo crveno vino klasičan izbor za kuvano vino, jer se savršeno kombinuje sa začinima i šećerom.
Osnovna mera za kuvano crveno vino uključuje:
- 750 ml crvenog vina
- 100 gr kristal šećera
- malo karanfilića
- štapić cimeta
- kriške narandže ili limuna
Kuvano crveno vino korak po korak
1. Pomešati vino i šećer, pa na laganoj vatri mešatie dok se šećer ne rastopi.
2. Dodati začine i narandžu, odnosno limun, pa kuvati na tihoj vatri oko 15 minuta.
Po želji može se dodati i malo ruma, ali i brendija za dodatnu aromu.
Kako se kuva belo vino?
Iako se može kuvati i belo vino, recept se donekle razlikuje nego za kuvano crveno ili crno vino. Osim odabranog vina i šećera, od sastojaka je potrebno prirpemiti i koru limuna, zatim štapić cimeta i malo suvog grožđa.
Priprema se vrlo jednostavno i to tako što se belo vino najpre zagrete na niskoj temperaturi i doda mu se šećer. Kada se šećer rastopi, dodaje se suvo grožđe, kora limuna i cimet, pa sve zajedno treba kuvati oko 10 minuta. Naročito je važno voditi računa o tome da ne provri.
Ne zaboravite da belo vino ima specifičan ukus, pa ne bi trebalo koristiti neke jake začine.
Kako se kuva vino crno?
Poznato po bogatom i intenzivnom ukusu, kuvano crno vino je dobro pripremati uz voće i neke specifičnije začine, poput recimo anisa.
Od sastojaka za kuvano crno vino je potrebno sledeće:
- 750 ml crnog vina
- 100 gr smeđeg šećera
- štapić cimeta
- zvezdasti anis
- kriške jabuke
Kuvano crno vino korak po korak
1. Sipati vino u šerpu, dodati šećer i začine, pa kuvati na tihoj vatri.
2. Zatim dodati kriške jabuka i sve zajedno kuvati oko 10 minuta.