Ko su bili Samuilo i Golub Janić?

Podeli

Iako je mnogo toga ostavio u nasleđe, Golub Janić se danas retko pominje. Tek po neko ko šeta ulicom Srpskih vladara i prođe pored hotela Balkan u Beogradu, može da vidi natpis na ovom velelepnom zdanju: Zadužbina Samuila i Goluba Janića iz Mavrova.

samouilo janic, golub janic,hotel balkan, beograd, cincar, terazije hotel balkan, dobrotvor, zaduzbine beograda
KKZ

Ko su bili Samuil i Golub Janić je pitanje koje bi trebalo postaviti, kako se ne bi zaboravile ličnosti koje su gradu Beogradu ostavile mnoga značajna zdanja. Jedno od najznačajnijih je svakako zdanje u kome se nalazi hotel Balkan, budući da se njihovo imanje nalazilo u centralnom gradskom području. Mahom na Terazijama i u neposrednoj blizini.

Na severozapadu teritorije današnje Republike Severne Makedonije nalazi se i Mavrovo. Iako u mestu živi tek nekoliko stotina stanovnika, deo je istoimenog nacionalnog aprka, te se može smatrati značajnim u turističkom smislu.

Za istoriju Beograda je Mavrovo značajno zbog porodice Janić.

Samuil Janić/Samuilo Janić

Iz braka sa Sofijom, čije je devojačko prezime bilo Pejić, Samuilo Janić imao je šest ćerki i jednog sina. Ova porodica vodi poreklo iz mesta Lazaropolja, koje se nalazi u zapadnom delu današnje Republike Severne Makedonije.

Samuilov otac bio je Jane. Smatra se da upravo po njemu porodica i dobija prezime.

Kako njegov otac, tako je i Samuilo bio poznati trgovac tadašnjeg Beograda. Živeo je u periodu između 1830. i 1899. godine, a istorijski je upamćen i po tome što je nakon događaja na Čukur česmi u Beogradu, 1862. godine odlučio da stane rame uz rame sa svojim sunarodnicima i bori se protiv turske valsti.

Sva deca porodice Janić, pa i Golub Janić su do polaska u školu živela u rodnom Mavrovu.

golub janić, bosiljka janić, samoilo janić, cincari, beograd, makedonija, dobrotvori, beograd,
Golub i Bosiljka Janić, fotografija je javno vlasništvo

Golub Janić

Pored toga što je u istoriji Beograda ostavio značajn trag kao zadužbinar, Golub Janić je učestvovao i u ratovima, koje je srpski živalj u to doba vodio. Školovao se u Beogradu, u kome je nakon osnovne škole, završio i gimnaziju. Vrlo brzo nakon toga ga je otac uveo u svoj posao, a Golub ubrzo postaje jedan od uspešnijih beogradskih trgovaca.

Ženio se tri puta i dece nije imao. Bosiljkom, čije je devojačko prezime bilo Cincar-Janković, se poslednjom oženio i upravo nju je proglasio svojom naslednicom.

Nije poznato kog datuma je Golub Janić rođen, iako se zna da je to bilo 1853. godine. Poznato je da je preminuo na dan 18. januara 1938. godine i da je sahranjen na Novom groblju u Beogradu. Ipak, zna se da je bio vrlo cenjen u beogradskim krugovima toga doba. Koliko je bio blizak sa kraljem Aleksandrom Obrenovićem, pokazuje i to da postoje indicije da je trebalo da bude sa kraljem i one noći kada je ubijen. Takođe se smatra da je tadašnji predsednik Vlade, Nikola Pašić drugovao sa Golubom i da se neretko sa njim i savetovao.

Golub Janković posebno je bio usmeren na unapređenje svog rodnog kraja, što je u to doba bila teritorija poznata kao Stara Srbija, a danas je to teritorija Republike Severne Makedonije. Baš zato i ne čudi što je osnovni uslov za njegove naslednike bio da otvaraju škole za siromašnu decu na području Stare Srbije i Makedonije.

Još je zanimljivije pomenuti da je upravo Golub Janić zaslužan za osnivanje Društva za podizanje Hrama Svetog Save, čiji je i predsednik i član bio. Takođe je osnovao i Društvo Srpska braća, koje je bilo usmereno ne samo na pomoć nacionalnom pokretu u Staroj Srbiji i Makedoniji, nego i na pomoć Srbima gde god oni živeli. Društvo za ulepšavanje Vračara je takođe osnovano njegovom zaslugom, kao i Udruženje Starosrbijanaca.

Imanje Goluba Janića

Čak sedam placeva u centralnom području Beograda bilo je u posedu Goluba Janića. Imetak je, osim ulaganjem u nekretnine, stekao i rentiranjem. Iako su neke od njih i za ono vreme mogle da se okarakterišu kao velelepne, bilo je i onih koje su imale skromnije stanove, namenjene najmu.

U šestosobnom stanu nedaleko od današnjih Terazija, a tada na adresi Prestolonaslednikov trg broj 18 stanovali su Bosiljka i Golub Janić. Bilo je to zdanje prekoputa hotela Balkan, prema današnjoj Nušićevoj ulici.

U njihovom posedu nalazilo se, pored ostalog i sledeće:

  • plac na kome je hotel Balkan (ugao Srpskih vladara i Prizrenske)
  • plac na kome je bila kafana Ruska kruna (ugao Dečanske i Nušićeve)
  • plac na kome je bila kafana Šumadija (ugao Kralja Milana i Kralja Milutina)
  • nekoliko placeva u Dečanskoj ulici
  • nekoliko placeva u Deligradskoj ulici
  • nekoliko placeva u ulici Kralja Milana
  • nekoliko placeva u u ulici Kralja Milutina

Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *