Tradicionalna jela srpske kuhinje su jednostavna, a izuzetno ukusna. Kačamak od belog kukuruznog brašna posebna je priča. Ne samo zato što se može pripremati i u posnoj i u mrsnoj varijanti, nego i zbog onoga sa čime se služi.

U zavisnosti od toga u kom kraju naše zemlje se priprema, to može biti kačamak sa sirom ili kajmakom, odnosno sa spržom, čvarcima ili slaninom, ali i u slatkoj varijanti, uz dodatak mleka i šećera, recimo.
I dok se u Srbiji priprema uz različite dodatke, u susednoj Crnoj Gori je čuveni smočani kačamak. Tradicionalno jelo crnogorske kuhinje priprema se u svakom kraju zemlje na drugačiji način, a obično uz dodatak krompira, ali i sira i kajmaka. Priprema se uz pomoć drvenog drvene varjače ili takozvanog kačamara, dok se preliv, odnosno takozvani smok priprema od mešavine izabranog kajmaka i sira.
Kačamak ili palenta
Osim u Srbiji i Crnoj Gori, kačamak se priprema i u Turskoj, odakle se pretpostavlja i da potiče, kao i u Bugarskoj. Priprema se kačamak i u Republici Severnoj Makedoniji i u Bosni i Hercegovini, ali i u drugim delovima sveta. Međutim, tamo je poznat kao palenta i ukus se donekle razlikuje u odnosu na domaći, srpski kačamak, prosto zato što se on priprema od domaćeg kukuruznog brašna, a palenta je nešto sasvim drugo.
Da ne bude zabine, kačamak i palenta liče, ali nisu istog ukusa. Palenta je gotov proizvod i predstavlja takozvanu krupicu kukuruznog brašna i obično je žute boje. Sa druge strane, tradicionalni srpski kačamak priprema se od domaćeg belog kukuruznog brašna, koje je prethodno samleveno u vdoenici. Takođe, kačamak u Srbiji može se pripremati i od žutig kukuruznog brašna, ali i od mešavine žutog i belog, što sve zavisi od kraja u kome se priprema.
Razlog zbog koga se kačamak dovodi izvorno u vezu sa Turskom jeste što se smatra da taj naziv potiče iz turskog jezika i da se slobodno prevodi kao kaša.
Kačamak recept
Često se pominje starinski, odnosno bakin kačamak. Recept se razlikuje od kraja do kraja, ali samo u smislu toga koje se brašno koristi za pripremu.
Najčešće se priprema kačamak od belog kukuruznog brašna, ali postoje krajevi Srbije u kojima se ovo jelo prirpema samo od žutog kukuruznog brašna. Isto tako postoje mesta u našoj zemlji u kojima se kačamak tradicionalno priprema od kombinacije belog i žutog, po mogućstvu domaćeg brašna.
Svaka domaćica dodaje u kačamak ono što se dopada ukućanima. Osim sira, to može biti i kajmak, zatim čvarci i slanina, ali i sprža. Isto tako se može dodati i kiselo mleko po želji, kao i slatko mleko i šećer, kada se priprema kačamak u slatkoj varijanti. Ima i onih delova naše zemlje u kojima se tradicionalno kačamak priprema uz dodatak meda.
Kako skuvati kačamak korak po korak?
Od sastojaka za kačamak su potrebni samo kukurzno brašno po izboru, voda i so. Kao osnovna mera navodi se 250 gr brašna po izboru, 1 litar vode i malo soli.
1. Vodu ostaviti da provri i dodati u nju malo soli.
2. Smanjiti ringlu i postepeno dodavati odabrano brašno, uz neprekidno mešanje.
3. Ostaviti na tišoj vatri oko pet minuta da virucka i kačamak je spreman.
Posni kačamak
Treba imati na umu da ja starinski kačamak sam po sebi posno jelo. Ono što ga eventualno može učiniti mrsnim jesu dodaci, poput slanine, kajmaka, sira i drugih.
Ukoliko želite da jedete baš posni kačamak, razmislite o dodatku šećera ili meda. Možete probati i opciju sa dodavanjem slatka od nekog voća, ali imajte na umu da će u tom slučaju kačamak imati, u najmanju ruku specifičan ukus.
Slana varijanta može uključivati dodatak svežeg paradajza ili sosa od paradajza, ali i bilo kog drugog povrća čiji ukus vam se dopada.