Fudbalske reprezentacije zemalja koje su članice UEFA (engl. Union of European Football Associations) uzimaju učešće u mnogim sportskim takmičenjima, čiji je osnovni cilj plasman na Evropsko ili Svetsko prvenstvo u fudbalu. Jedno od njih je i Liga nacija.
U pitanju je fudbalsko takmičenje koje ima međunarodni karakter i u kome učešće uzimaju seniorske reprezentacije ukupno 55 evropskih zemalja. Da budemo precizni, 54 zemlje i jedne, koja nije priznata na međunarodnom nivou. Naime, pošto je takozvano Kosovo i zvanično postalo član UEFA, to uzima učešće i ta reprezentacija u Ligi nacija.
Liga nacija
Slobodno se može reći da je UEFA Liga nacija inovativno takmičenje u svetu fudbala. Osnovni razlog zbog koga je ovo takmičenje osmišljeno jeste unapređenje kvaliteta, ali i značaja međunarodnih utakmica reprezentacija evropskih zemalja.
Ujedno je Liga nacija treće značajno takmičenje u organizaciji UEFA.
Zvanično je ovo međunarodno prvenstvo počelo 2018. godine i to nakon završenog Svetskog prvenstva u Rusiji.
Kao osnovni ciljevi koje Liga nacija ima navedeno je sledeće:
- zamena prijateljskih utakmica (takmičenje je tako koncipirano da bi trebalo da zameni značajan broj dotadašnjih prijateljskih utakmica, tim pre što takve utakmice vrlo često nisu imale neki veliki takmičarski značaj)
- povećanje kvaliteta takmičenja (nema sumnje da apsolutno svaka utakmica u okviru Lige nacija ima izuzetan značaj, prosto zato što se timovi bore za plasman u viši rang, trudeći se da izbegnu ispadanje sa takmičenja, ali i da osvoje trofej)
- bolje organizovan kalendar (budući da je i Liga nacija uvrštena u aktuelni fudbalski kalendar, to olakšava nacionalnim savezima, ali i klubovima planiranje aktivnosti)
- uticaj na kvalifikacije za značajnija takmičenja (tako je osmišljena da rezultati ostvareni u Ligi nacija mogu imati direktan uticaj na plasman reprezentacija u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo i Svetsko prvenstvo)
Učesnici i format takmičenja
Sve zemlje koje su članice UEFA, odnosno reprezentacije svih zemalja, uključujući i takozvano Kosovo uzimaju učešće u Ligi nacija.
Njih sada 55 podeljene su u Lige i to četiri Lige na sledeći način:
- Liga A – 12 reprezentacija
- Liga B – 12 reprezentacija
- Liga C – 15 reprezentacija
- Liga D – 16 reprezentacija
Uzevši u obzir da i fudbalska reprezentacija naše zemlje učestvuje na ovom takmičenju, to je Srbija u Diviziji A. Reprezentacije u okviru divizija Lige nacija (Divizija A, Divizija B, Divizija C i Divizija D) se kotiraju prema plasmanu konkretnog tima u okviru UEFA liste, a u skladu sa nacionalnim koeficijentom.
U okviru prve tri divizije postoje po 4 grupe, u kojima je po 4 tima. U divziji D postoje dve grupe, a u okviru svake od njih nalazi se po četiri tima. Svako ko bude pobednik u okviru konkretne divizije obezbeđuje plasman na Evropsko prvenstvo, dok se na Fajnal for plasiraju ekipe koje pobede u okviru svake grupe.
Jednostavno, timovi koji su u Ligi A će imati prilike da se takmiče i za pobednika celokupnog takmičenja. Sa druge strane, reprezentacije u ostalim ligama će moći ili da ispadnu, odnosno pređu u nižu diviziju ili da pređu u višu.
Konkretno, Srbija Liga nacija je trenutno u Diviziji A sa reprezentacijama Italije, Holandije i Portugalije, ali i Hrvatske, Mađarske i Bosne i Hercegovine, te Francuske, Švajcarske i drugih.
Liga nacija se održava svake dve godine, a igra se u jesenjim i prolećnim terminima. Reprezentacije su podeljene u grupe, a najbolje plasirane ekipe se plasiraju u viši rang, dok najslabije ispadaju u niži. Na kraju takmičenja, najbolje ekipe iz svih liga se takmiče u finalnom turniru, kako bi se odredio konačni pobednik.
Određivanje protivnika i bodovanje
Protivnici u grupnoj fazi se određuju žrebom Lige nacija. Tom prilikom se vodi računa o koeficijentu reprezentacija.
Ističemo da svaka pobeda u okviru Lige nacija donosi timu konkretne zemlje određeni broj bodova. Na broj bodova utiče i to da li se igra protiv ekipe iz istog ili različitog ranga.
Koji su benefiti učešća u ovom takmičenju?
Postoje brojne prednosti koje Liga nacija nudi nacionalnim timovima evropkih zemalja. Pored toga što će reprezentcija poboljšati imidž, svaka odigrana utakmica će i nacionalnom fudbalskom savezu doneti određeni prihod.
Sem toga, Liga nacija je osmišljena tako da podrazumeva vrlo često utakmice između ekipa sličnog kvaliteta, što u velikoj meri omogućava reprezentacijama da se bolje pripreme za velika takmičenja.
Takođe, postoji i mogućnost plasmana nacionalnih timova na velika takmičenja. Naime, rezultati koji su postignuti u Ligi nacija mogu da direktno utiču i na plasman reprezentacija kako na Evropsko prvenstvo, tako isto i na Svetsko prvenstvo.